"Wątrobowe dłonie" to poważny objaw. Zgłoś się do lekarza, zanim będzie za późno
Wątroba to największy i jeden z najważniejszych organów człowieka. Nie da się bez niej żyć, a jej choroby wpływają negatywnie na życie. Ważne jest to, aby rozpoznać je na wczesnym etapie. Nietypowym objawem, który często występuje u chorych są tzw. “wątrobowe dłonie”. Jak je rozpoznać?
“Wątrobowe dłonie” to nic innego jak rumień dłoni. Sprawdź, jaką chorobę mogą oznaczać i na jakie inne objawy zwrócić uwagę.
Jak wyglądają "wątrobowe dłonie"?
Wątroba to narząd niezbędny do życia. Jeden z sygnałów, że coś się z nim dzieje, jest zmiana wyglądu naszych dłoni. Chodzi o rumień, który pojawia się 23 proc. chorych cierpiących na marskość wątroby . Inaczej nazywa się go "wątrobowymi dłońmi" .
Cechy charakterystyczne "wątrobowych dłoni":
- symetryczne zaczerwienienie obu dłoni,
- zaczerwienie znika po wywołaniu na skórę nacisku,
- wzrost temperatury dłoni,
- brak świądu dłoni,
- brak dolegliwości bólowych.
Rumień najczęściej dotyka wewnętrzną część dłoni, ale niekiedy rozciąga się na palce. Oprócz chorób wątroby może on świadczyć również o reumatoidalnym zapaleniu stawów, dlatego trzeba skonsultować się z lekarzem i zwrócić uwagę na inne objawy.
Jak wygląda skóra osoby chorej na wątrobę?
Choroby wątroby , np. jej stłuszczenie czy marskość, mogą manifestować się przez zmiany wyglądu skóry. Na skórze, często na dłoniach i ramionach, mogą pojawić się zaburzenia barwnikowe i przebarwienia, ale to nie koniec objawów.
Skórne objawy chorób wątroby:
- nadwrażliwość na dotyk,
- skłonność do powstawania siniaków,
- zażółcenie skóry ,
- zażółcenie białek oczu,
- swędzenie skóry,
- poszerzenie żył w okolicy pępka,
- utrata owłosienia,
- szara i szorstka skóra,
- przebarwienia,
- rumień dłoni .
Zmian skórnych w wyniku chorób wątroby nie należy mylić z tzw. "plamami wątrobowymi" , które nie są groźne, często pojawiają się na rękach, dekolcie, czy twarzy, a ich nazwa wynika jedynie z koloru, podobnego do koloru wątroby.
Jakie inne sygnały wysyła chora wątroba?
Wiele chorób wątroby początkowo nie daje żadnych objawów , a te, które z czasem występują, są niespecyficzne, przypominając wiele innych chorób. Zdarza się, że pacjenci je bagatelizują – niesłusznie.
– U części pacjentów objawy choroby są niecharakterystyczne : uczucie przewlekłego zmęczenia lub uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu – mówi Pacjentom dr Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych.
Typowe objawy choroby wątroby:
- bóle w dole brzucha,
- skurcze dołu brzucha,
- uczucie pełności,
- zmiana koloru moczu na ciemny,
- obrzęki na twarzy, dłoniach i nogach.
Dodatkowo może wystąpić pogorszenie samopoczucia . – Część pacjentów uskarża się na uczucie rozbicia, zmęczenia, braku energii, niespecyficzne bóle nadbrzusza, uczucie dyskomfortu, uwierania w prawym podżebrzu – mówi dr Rajewski.
Nie uwierzycie, jak jest w tym szpitalu!
Jak zdiagnozować chorobę wątroby?
Aby wykryć chorobę wątroby na wczesnym stadium, najlepiej regularnie wykonywać badania . Pamiętajmy, że wiele chorób wątroby, jak np. wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.
Badania diagnostyczne w kierunku chorób wątroby:
- badanie fizykalne – uciskanie wątroby i okolic,
- próby wątrobowe – AST, ALT, bilirubina, GGTP,
- badania na HBV i HCV – testy na wirusowe zapalenia wątroby,
- badania krwi obwodowej – morfologia, poziom białka i albuminy,
- badania kliniczne – USG, tomografia, scyntygrafia, elastografia, arteriografia.
Bezwzględnym wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych w kierunku chorób wątroby są objawy takie jak żółte zabarwienie skóry, żółte zabarwienie oczu, ból w prawym podżebrzu i ciemna barwa moczu. Tutaj ogromne znaczenie ma czas .
Źródło: Saario R, Kalliomäki JL. Palmar erythema in rheumatoid arthritis. "Clin Rheumatol”
Zobacz też:
Te rodzaje śmierci są najbardziej bolesne. Oto co czuje człowiek, kiedy umiera
Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze