Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze
Mimo że komórki wątroby posiadają zdolności regeneracyjne, narząd ten jest bardzo podatny na uszkodzenia. Pewne produkty są szczególnie szkodliwe dla wątroby, upośledzają jej czynności i mogą prowadzić do poważnych schorzeń.
Funkcje wątroby
Wątroba jest bardzo ważnym narządem, biorącym udział w wielu kluczowych procesach, dzięki którym nasz organizm może funkcjonować.
Do najważniejszych funkcji wątroby należą:
- magazynowanie podstawowych składników odżywczych,
- przetwarzanie składników odżywczych na związki potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania,
- wytwarzanie żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym,
- neutralizowanie toksyn (alkoholu i innych używek oraz leków),
- udział w procesach kluczowych w metabolicznej aktywacji witaminy D,
- produkcja i rozkład cholesterolu,
- wspieranie odporności organizmu.
Przeczytaj też: Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę
Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby - co jeść, a czego unikać? Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowanyAlkohol
Etanol metabolizowany jest głównie w wątrobie, dlatego w trakcie spożywania alkoholu to właśnie wątroba jest najbardziej obciążonym narządem. Podczas procesu metabolizowania alkoholu powstają szkodliwe substancje, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby.
Regularne picie alkoholu powoduje, że wątroba jest nieustannie uszkadzana, co skutkuje rozwojem alkoholowej choroby wątroby, prowadzącej do alkoholowej marskości wątroby.
"Należy podkreślić, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia. „Aktualnie stanowisko WHO jest takie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, czyli żadna ilość alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik, dietetyk kliniczny.
Przeczytaj też: Terapeuta uzależnień Robert Rutkowski: “piwo uzależnia bardziej”
Tłuszcze trans
Niezdrowa dieta ma znaczący wpływ na pogarszanie się czynności wątroby, dlatego warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Szczególnie niebezpieczne dla wątroby są tłuszcze trans, które powstają w procesie uwodornienia olejów roślinnych. Wykazują one działanie cholesterogenne, dlatego ich nadmiar w diecie może prowadzić do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może bowiem powodować włóknienie i marskość wątroby, a także raka wątrobowokomórkowego.
“Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (Nonalcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie i dotyczy około 25% populacji. To jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Produkty bogate w tłuszcze trans to między innymi:
- wyroby cukiernicze,
- wyroby ciastkarskie,
- słone przekąski,
- margaryna,
- żywność typu fast food,
- zupy i sosy w proszku,
- kostki bulionowe.
Przeczytaj też: Wszyscy myśleli, że jest w ciąży. Winna była chora wątroba
Leki
Stosowanie leków i suplementów może prowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby. Prawda jest taka, że nie istnieją leki, które byłyby obojętne dla wątroby, jednak w sytuacji ich nadużywania lub przyjęcia zbyt dużej dawki może dojść do uszkodzenia tego narządu.
Należy dodać, że szczególnie szkodliwe jest łączenie leków z alkoholem. Nawet jeśli między danym lekiem a alkoholem nie zachodzi interakcja, mieszanka ta jest zbyt obciążająca dla wątroby.
“Polekowe uszkodzenia wątroby stanowią 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby i 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby, stanowiąc niekiedy realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.” - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.
Polekowe uszkodzenie wątroby najczęściej powodują:
- antybiotyki,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne,
- suplementy diety,
- tuberkulostatyki,
- cytostatyki,
- leki stosowane w chorobach sercowo-naczyniowych,
- preparaty stosowane w zaburzeniach metabolicznych,
- leki stosowane w schorzeniach neurologicznych,
- leki o działaniu hormonalnym,
- leki stosowane w terapii biologicznej.