Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby cywilizacyjne > Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 29.02.2024 17:28

Trzy rzeczy, których nienawidzi Twoja wątroba. Są dla niej zabójcze

ból wątroby
canva.com

Mimo że komórki wątroby posiadają zdolności regeneracyjne, narząd ten jest bardzo podatny na uszkodzenia. Pewne produkty są szczególnie szkodliwe dla wątroby, upośledzają jej czynności i mogą prowadzić do poważnych schorzeń.

Funkcje wątroby

Wątroba jest bardzo ważnym narządem, biorącym udział w wielu kluczowych procesach, dzięki którym nasz organizm może funkcjonować.

Do najważniejszych funkcji wątroby należą:

 • magazynowanie podstawowych składników odżywczych, 
 • przetwarzanie składników odżywczych na związki potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania,
 • wytwarzanie żółci, która jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania tłuszczów w przewodzie pokarmowym,
 • neutralizowanie toksyn (alkoholu i innych używek oraz leków),
 • udział w procesach kluczowych w metabolicznej aktywacji witaminy D,
 • produkcja i rozkład cholesterolu,
 • wspieranie odporności organizmu.

Przeczytaj też: Alarm! Poznaj 6 sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez Twoją wątrobę

Projekt bez nazwy - 2024-02-29T170304.163.png

Dieta w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby - co jeść, a czego unikać? Ten objaw może świadczyć o stłuszczeniu wątroby. Nagminnie jest przez nas bagatelizowany

Alkohol

Etanol metabolizowany jest głównie w wątrobie, dlatego w trakcie spożywania alkoholu to właśnie wątroba jest najbardziej obciążonym narządem. Podczas procesu metabolizowania alkoholu powstają szkodliwe substancje, które mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby. 

Regularne picie alkoholu powoduje, że wątroba jest nieustannie uszkadzana, co skutkuje rozwojem alkoholowej choroby wątroby, prowadzącej do alkoholowej marskości wątroby. 

"Należy podkreślić, że każda ilość alkoholu jest szkodliwa dla zdrowia. „Aktualnie stanowisko WHO jest takie, że nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, czyli żadna ilość alkoholu nie jest korzystna dla zdrowia.” - powiedziała w rozmowie dla Pacjentów mgr Magdalena Kartasińska - Kwaśnik, dietetyk kliniczny.

Przeczytaj też: Terapeuta uzależnień Robert Rutkowski: “piwo uzależnia bardziej”

Tłuszcze trans

Niezdrowa dieta ma znaczący wpływ na pogarszanie się czynności wątroby, dlatego warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Szczególnie niebezpieczne dla wątroby są tłuszcze trans, które powstają w procesie uwodornienia olejów roślinnych. Wykazują one działanie cholesterogenne, dlatego ich nadmiar w diecie może prowadzić do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Może bowiem powodować włóknienie i marskość wątroby, a także raka wątrobowokomórkowego.

“Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (Nonalcoholic Fatty Liver Disease – NAFLD) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie  i dotyczy około 25% populacji. To jedna z najczęstszych przyczyn marskości wątroby i transplantacji wątroby w krajach rozwiniętych.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.

Produkty bogate w tłuszcze trans to między innymi:

 • wyroby cukiernicze,
 • wyroby ciastkarskie,
 • słone przekąski, 
 • margaryna, 
 • żywność typu fast food,
 • zupy i sosy w proszku, 
 • kostki bulionowe.

Przeczytaj też: Wszyscy myśleli, że jest w ciąży. Winna była chora wątroba

Leki

Stosowanie leków i suplementów może prowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby. Prawda jest taka, że nie istnieją leki, które byłyby obojętne dla wątroby, jednak w sytuacji ich nadużywania lub przyjęcia zbyt dużej dawki może dojść do uszkodzenia tego narządu. 

Należy dodać, że szczególnie szkodliwe jest łączenie leków z alkoholem. Nawet jeśli między danym lekiem a alkoholem nie zachodzi interakcja, mieszanka ta jest zbyt obciążająca dla wątroby.

“Polekowe uszkodzenia wątroby stanowią 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby i 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby, stanowiąc niekiedy realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.” - powiedział profesor dr med. Paweł Rajewski.

Polekowe uszkodzenie wątroby najczęściej powodują: 

 • antybiotyki,
 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, 
 • suplementy diety,
 • tuberkulostatyki, 
 • cytostatyki, 
 • leki stosowane w chorobach sercowo-naczyniowych,
 • preparaty stosowane w zaburzeniach metabolicznych,  
 • leki stosowane w schorzeniach neurologicznych,
 • leki o działaniu hormonalnym,
 • leki stosowane w terapii biologicznej.
Polekowe uszkodzenie wątroby (DILI) - przyczyny, objawy, leczenie. Ekspert tłumaczy
wywiad z lekarzem - polekowe uszkodzenie wątroby
Polekowe uszkodzenie wątroby spowodowane jest toksycznym oddziaływaniem leków na wątrobę. Stanowi 5% przypadków ostrego zapalenia wątroby oraz 30–70% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Jakie leki najczęściej powodują polekowe uszkodzenie wątroby? Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak postępować w przypadku polekowego uszkodzenia wątroby? Na pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych.
Czytaj dalej
Niealkoholowa (metaboliczna) stłuszczeniowa choroba wątroby - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem
wywiad - NAFLD
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), inaczej metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby (MAFLD) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób wątroby na świecie. Jej objawy są niecharakterystyczne, więc pacjenci często nie mają świadomości o jej istnieniu. Nielecznoa prowadzi do groźnych powiłań, dlatego bardzo ważna jest wczesna diagnoza i wzdrożenie terapii. Skąd się bierze NAFLD? Jakie są jej objawy? Jak diagnozować i leczyć NAFLD? Na te i inne pytania odpowiada dr med. Paweł Rajewski, Profesor i Rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, specjalista transplantologii klinicznej, ekspert w zakresie obesitologii, lipidologii i zaburzeń metabolicznych, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kierownik Oddziału Internistyczno-Zakaźnego i Koordynator Poradni Leczenia Przewlekłych Zapaleń Wątroby w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.
Czytaj dalej