Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 01.10.2023 11:49

Masz ciemne plamy na skórze? To być może plamy wątrobowe

plamy wątrobowe
canva

Plamy wątrobowe są małymi i ciemnymi przebarwieniami na skórze. Nazywane są również plamami starczymi lub plamami słonecznymi. Pojawiają się przeważnie po 40.-50. roku życia. Co dobrze jest o nich wiedzieć?

Dlaczego powstają plamy wątrobowe?

Do powstawania plam wątrobowych przyczynia się nadmiar melaniny, którą wytwarzają komórki pigmentowe, determinowane promieniami UV. Najczęściej plamy powstają na ramionach, dekolcie, twarzy. Występują głównie u osób po 50. roku życia i nie mają związku z chorobami wątroby. Plamy mogą mieć jasnożółtą lub ciemnobrązową barwę. Z wyglądu przypominają pieprzyk, choć ich rozmiar wynosi niekiedy ok. 2 cm.

Nazwa plamy wątrobowe wynika z tego, że plamy te mają ciemnobrązowy kolor, podobny do koloru wątroby.

Takie sygnały wysyła wątroba uszkodzona przez suplementy i leki. Wielu chorych myśli, że to zwykłe osłabienie! Tak wątroba komunikuje Ci, że jest chora! Nie pomiń tego

Jak złagodzić plamy wątrobowe?

Występowanie plam wątrobowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Nie jest możliwie usunięcie ich nawet z użyciem środków farmakologicznych. Mimo iż drugi człon nazwy dotyczy wątroby, to znamiona nie powstają z powodu zaburzenia pracy gruczołu, ale z powodu działania promieni słonecznych na melanocyty – stanowią więc tylko problem natury estetycznej.

Plamy można zmniejszyć za pomocą dermabrazji i laseroterapii. Pomocne mogą okazać się także maści wybielające, lecz w ich przypadku zadowalającego efektu nie uzyska się szybko. Do wyblaknięcia zmian można również doprowadzić przez stosowanie leków miejscowych np. retinoidy, krioterapii i peelingu chemicznego. Są to jednak zabiegi kosmetyczne, których Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje.

Jak zapobiegać plamom wątrobowym?

Przede wszystkim należy stosować krem z filtrem – co najmniej SPF 30, który nakładamy na miejsce narażone na promienie słoneczne. Te części ciała można również zakrywać przed słońcem. Warto unikać długotrwałego przebywania na słońcu między godziną 10-14 – wtedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne. 

Tagi: Zdrowie
Polecane