Ten owoc jest jak lekarstwo na serce. Wystarczy garść dziennie, by odczuć efekty
Naukowcy udowodnili, że pomaga na wiele schorzeń, w tym na choroby układu krążenia, kamicę i infekcje. Żurawina to owoc, który sprawdzi się zarówno jako dodatek do owsianki, jak i do wypieków. Można też zrobić z niej koktajl albo sok. To bogate źródło witamin i minerałów. Jak działa i ile jej jeść, by odczuć pozytywne działanie?
Z tego tekstu dowiesz się, jakie są właściwości prozdrowotne żurawiny, w jakiej postaci jest najlepsza i jak wpływa na serce.
Substancje prozdrowotne w żurawinie
Żurawina to malutki owoc bogaty w witaminę C, która wspiera odporność. Oprócz tego w składzie żurawiny znajdziemy witaminę A – niezbędną dla dobrego wzroku oraz zapobiegającą miażdżycy witaminę E.
Znajduje się w niej także wiele makro i mikroelementów, jak luteina, beta-karoten, potas, sód czy selen – substancje te wspierają pracę serca, poprawiają wygląd skóry, mają działanie odmładzające.
Owoce żurawiny są też źródłem polifenoli, w tym kwasów fenolowych i flawonoidów – są to związki o potężnym potencjale antyoksydacyjnym, czyli zapobiegającym namnażaniu wolnych rodników.
W żurawinie znajdują się również antocyjany i proantocyjanidyny – związki o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i zbawiennym działaniu na układ moczony. Co ważne, zawierają je nie tylko świeże owoce, ale również suszone.
To warzywo to tarcza na udar. Rozbija skrzepy i wzmacnia tętnice Chronią przed zawałem i udarem. Poznaj trzy najcenniejsze właściwości jabłekChoroby, na które pomaga żurawina
Lista chorób, na które pomaga żurawina, jest długa. Roślina ta wpływa głównie na układ moczowy, działając moczopędnie, pomagając przy stanach zapalnych i infekcjach. Jest też znana z łagodzenia objawów przeziębienia i grypy.
Właściwości lecznicze żurawiny:
- zapobieganie infekcjom dróg moczowych,
ograniczenie tworzenia złogów w nerkach (kamieni i piasku), - zmniejszanie stanów zapalnych,
- hamowanie rozwoju raka,
- odkażanie jamy ustnej,
- odkażanie układu moczowego.
Z uwagi na wspomniane działanie żurawinę można wykorzystać w leczeniu i łagodzeniu objawów wielu chorób. Niedawno odkryto też, że żurawina ma bardzo dobre działanie na serce i może nawet pomóc w zapobieganiu zawałom.
Choroby, na które pomaga żurawina:
- przeziębienie,
- grypa,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- infekcje dróg moczowych,
- wrzody żołądka,
- choroby układu krążenia,
- miażdżyca,
- kamica nerkowa.
Zobacz też: Jak wykorzystać w kuchni żurawinę?
Wpływ żurawiny na serce
Badania dotyczące wpływu żurawiny na serce przeprowadzili niedawno brytyjscy naukowcy. Badacze z King’s College w Londynie wykazali, że żurawina rozszerza tętnice, a stosowana przez miesiąc, daje trwałe efekty.
– Zwiększenie stężenia polifenoli i ich metabolitów we krwi oraz związana z tym poprawa rozszerzalności naczyń po spożyciu żurawin wskazuje na znaczenie tych owoców w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym – tłumaczy autorka badań, dr Ana Rodriguez-Mateos.
Ekspertka dodaje, że poprawa następowała po spożyciu ilości żurawiny, którą można jeść codziennie (100 g, czyli jedna garść, ok. 300 kcal). – Z punktu widzenia ochrony przed chorobami układu krążenia w ogólnej populacji, czyni to żurawinę ważnym owocem – zaznacza badaczka.
Dieta bogata w żurawinę – przeciwskazania
Niestety istnieją przeciwwskazania do spożywania żurawiny. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę – zwłaszcza w przypadku stosowania żurawiny suszonej, która może być dodatkowo słodzona.
Chociaż żurawina jest stosunkowo bezpiecznym owocem, u niektórych osób może wywoływać działanie niepożądane. Zaliczają się do nich pacjenci stosujący leki przeciwzakrzepowe – owoc może nasilać ich działanie, obniżając krzepliwość krwi.
Żurawina jest też źródłem szczawianów, dlatego w przypadku kamicy szczawianowej, wprowadzenie jej w dużych ilościach do diety, należy skonsultować z lekarzem. Owoc nie jest też wskazany przy niedoborach wapnia, ponieważ może wypłukiwać go z organizmu.
Źródło: King’s College w Londynie
Zobacz też:
Refluks - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy
Prof. Andrzej Fal: Jak koń może zabić miłość? Tajemnicze oblicza alergii
Polskie owoce jagodowe to prawdziwy skarb! Dlaczego warto je jeść? Dietetyk tłumaczy