Pacjenci.pl Choroby Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru
Fot. Ewa Uścińska, Canva / Getty Images

Widzisz w ten sposób? Kardiolog: To może być jeden z objawów udaru

23 maja 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Udar to stan zagrożenia życia, w którym na skutek zaburzenia krążenia, umiera część mózgu. Jest to trzecia co do częstości przyczyna śmierci i najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób dorosłych.

Aby skutki udaru były jak najmniej dotkliwe, ważne jest to, aby go szybko rozpoznać. Nie jest to łatwe, ponieważ objawy udaru bywają nietypowe. Jednym z nich są zaburzenia narządu wzroku. Jak widzi osoba mająca udar?

Zaburzenia widzenia jako oznaki udaru

Jeżeli udar uszkadza obszar mózgu odpowiedzialny za narząd wzroku, może dojść do zaburzeń przetwarzania obrazu . Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy obumiera płat potyliczny lub kora wzrokowa.

– Dość częstym objawem udaru mózgu są zaburzenia widzenia, przejawiające się jako ubytki pola widzenia – wyjaśnia w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.

Ekspertka dodaje, że upośledzenie wzroku może być nie tylko objawem udaru , ale również jego skutkiem. Problemy ze wzrokiem po udarze zgłasza od 8 do 67 proc. chorych. Nie wszystkim pacjentom udaje się widzieć, jak dawniej.

Oko
Ubytki pola widzenia mogą być objawem udaru Fot. Shutterstock / Blackday
Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?
Lekarz alarmuje: Na tych tłuszczach nigdy niczego nie smaż. Ryzykujesz udar albo zawał

Afazja, niedowład kończyn – inne objawy udaru

– Podstawowym objawem udaru jest niedowład jakiejś części ciała . Obejmuje on zazwyczaj jedną stronę ciała np. lewą rękę i lewą nogę lub prawą rękę i prawą nogę – tłumaczy dr n. med. Ewa Uścińska.

I dodaje: – Bardzo częstym objawem, widocznym na pierwszy rzut oka, jest opadanie kącika ust oraz wygładzenie zmarszczek po jednej stronie twarzy (lewej bądź prawej) - to jest również wynik niedowładu mięśni twarzy.

Lekarka zwraca uwagę, że niedowładem mogą towarzyszyć zaburzenia czucia, np. np. drętwienie ręki, nogi bądź twarzy. W skrajnych przypadkach może nastąpić nawet całkowity brak czucia.

Kolejnym częstym objawem udaru są zaburzenia mowy . Chorzy mogą bełkotać, mówić nieskładnie, albo cierpieć na afazję , czyli stan, w którym nie są w stanie formułować wyrazów czy zdań.

– Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka - nie rozumie, co do niej mówimy i nie potrafi nazwać podstawowych przedmiotów czy czynności – tłumaczy kardiolog.

Nietypowe symptomy udaru – na to uważaj!

Nasza rozmówczyni apeluje, żeby uważać na mniej specyficzne symptomy udaru , takie jak ból głowy, nudności czy wymioty. – Są one zazwyczaj wyrazem wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i są bardziej typowe dla udaru krwotocznego – mówi.

– Bardzo groźnymi i źle rokującymi objawami są zaburzenia świadomości , a w skrajnych przypadkach utrzymujący się brak przytomności – przestrzega ekspertka, dodając, że w razie udary istotny jest czas. Im szybciej chory otrzyma pomoc, tym lepiej.

Zobacz też:

Udar mózgu można rozpoznać nawet kilka dni wcześniej. To objawy przepowiadające

16-latka z Wrocławia miała udar. Lekarze cudem uratowali jej życie

Poranny udar mózgu zaczyna się w nocy. Jak go rozpoznać, by nie było za późno na pomoc?

Opieka pielęgniarki za dodatkową opłatą? Toruński szpital w ogniu krytyki
Był najgrubszym człowiekiem świata. "Próbowałem odebrać sobie życie"
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko