Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Ten objaw to sygnał, że grozi ci udar. Nigdy go nie bagatelizuj
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 19.02.2024 18:09

Ten objaw to sygnał, że grozi ci udar. Nigdy go nie bagatelizuj

ból głowy
Pexels.com

Przemijający atak niedokrwienia (TIA) jest to sytuacja kliniczna, gdy mózg nie otrzymuje odpowiednio dużej ilości krwi. Z pozoru przypomina udar, lecz w porównaniu z nim objawy znikają przed upływem 24 godzin. Choć nie jest udarem, jest wstępem do niego. Znajomość jego objawów może zapobiec tragedii życiowej. 


 

Czym jest przemijający atak niedokrwienia?

Mówi się o nim, że jest wstępem do udaru. Jest to krótkotrwałe i samoistnie ustępujące zaburzenia widzenia, mowy, pamięci i świadomości. Osłabieniu ulega także siła mięśniowa ręki, nogi i twarzy. Zwykle mija po kilku minutach lub godzinach, jednak nie oznacza to, że można go bagatelizować – przemijający atak niedokrwienia (TIA) oznacza wysokie ryzyko wystąpienia udaru w najbliższym czasie.

„Jeśli objawy trwają krócej niż 24 godziny, ustępują całkowicie i samoistnie, nie stwierdza się też uszkodzenia mózgu, nie mówimy wówczas o udarze, a o przejściowym lub przemijającym niedokrwieniu (TIA - ang. transcient ischemic attack) . Zazwyczaj w takiej sytuacji pacjenci nie zgłaszają się do szpitala, natomiast jest to niebezpieczny stan zagrażający wystąpieniem pełnoobjawowego udaru mózgu. Przy tego typu objawach przejściowych wskazana jest diagnostyka, gdyż jest to stan przedudarowy”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Najbardziej charakterystycznymi symptomami świadczącymi, że wystąpiło niedokrwienie mózgu, są:

  • porażenie kończyn (przeważnie jednostronne),
  • afazja,
  • upośledzenie widzenia,
  • zawroty głowy,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • dezorientacja.

Projekt bez nazwy - 2024-02-19T173802.940.png

Tego nie wiesz o udarze. Kilka faktów Cię zaskoczy Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru

Jak leczyć TIA?

Najważniejsze jest, by usunąć przyczynę niedokrwienia – gdy stwierdzona zostanie obecność skrzepów, lekarz może podać leki rozrzedzające krew. 

W pewnych przypadkach konieczne bywa jednak bardziej zaawansowane leczenie np. poszerzanie zwężonych naczyń. Chory musi również zmienić tryb życia. Oznacza to, że powinien rzucić palenie, dbać o regularną aktywność fizyczną i zdrowo się odżywiać.

Przemijający atak niedokrwienny bywa następstwem podwyższonego poziomu cholesterolu, nadciśnienia alkoholu i nadużywania alkoholu. Nierzadko ten problem mają osoby otyłe.

Pierwszy epizod TIA to często zapowiedź udaru – u 10,5% osób, którego go miały, udar występuje w ciągu kolejnych 3 miesięcy.

Podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego epizod TIA?

W tej sytuacji niezwłocznie zadzwoń po karetkę. Skutki TIA nie są trwałe, więc nie powoduje trwałych uszkodzeń mózgu. Niemniej przemijający atak niedokrwienny to wciąż przypadek medyczny wymagający nagłej interwencji. Jeśli tylko zauważysz objawy tego typu, zadzwoń po karetkę.

„Czujność pacjenta i lekarza prowadzącego powinny również wzbudzić napadowe kołatania serca, szczególnie kilkunastominutowe czy kilkugodzinne epizody nierównej pracy serca, zwykle szybszej niż zwykle, wywołującej złe samopoczucie, pogorszenie tolerancji wysiłku i osłabienie. Mogą one okazać się migotaniem przedsionków, czyli kardiologiczną chorobą, która jest jedną z głównych przyczyn udaru niedokrwiennego mózgu. W takiej sytuacji powinna być przeprowadzona diagnostyka w kierunku zaburzeń rytmu serca”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Polecane