Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 16-latka z Wrocławia miała udar. Lekarze cudem uratowali jej życie
Daria Siemion
Daria Siemion 20.05.2024 11:20

16-latka z Wrocławia miała udar. Lekarze cudem uratowali jej życie

Chirurdzy, operacja
Fot. Freepik / peoplecreations

Udar to coś, co może się przydarzyć nie tylko dorosłemu, ale również i dziecko. Dowodzi tego historia 16-latki z Wrocławia, która trafiła do szpitala z niedowładem kończyn i zaburzeniami mowy. Miała szczęście, bo czujni lekarze szybko rozpoznali udar, ratując jej życie. 

16-latka trafiła do szpitala z zaburzeniami mowy

Rzeczniczka Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej Agnieszka Czajkowska-Masternak przekazała w komunikacie prasowym, że 16-letnia pacjentka miała udar. – Właściwie muszę przyznać, że był to nasz pierwszy taki przypadek – powiedziała rzeczniczka, dodając, że udar u dziecka trudno rozpoznać.

Jak przekazała Agnieszka Czajkowska-Masternak  nastolatka trafiła do szpitala z ostrym niedowładem prawej strony ciała i zaburzeniami mowy. Po wstępnych badaniach okazało się, że ma dziewczynka ostry niedokrwienny udar mózgu

– Bardzo częstym objawem udaru są zaburzenia mowy, które mogą być dwojakiego rodzaju. Pierwszy typ spowodowany jest uszkodzeniem ośrodka sterującego pracą naszego narządu głosu (krtań, język, mięśni dolnej połowy twarzy), co prowadzi do nieprawidłowej artykulacji. Mowa jest wówczas niewyraźna, bełkotliwa, skandowana, ale treść jest zazwyczaj logiczna – tłumaczy w rozmowie z Pacjentami kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

I dodaje: – Drugi typ zaburzeń mowy zwany afazją jest spowodowany uszkodzeniem ośrodka mowy, który odpowiada na to, że rozumiemy znaczenie słów. Osoba z afazją przypomina kogoś, kto nie zna naszego języka.

Nastolatka siedzi na kanapie, trzyma się za głowę
Objawem udaru może być ból głowy Fot. Freepik
25-letnia streamerka z Polski dostała udaru podczas transmisji na żywo. Widzowie zamarli Jak objawia się udar prawej i lewej półkuli mózgu? Czym się od siebie różnią?

Pierwsza trombektomia u dziecka na Dolnym Śląsku

Agnieszka Czajkowska-Masternak  informuje, że lekarze z Pracowni Neuroradiologii Zabiegowej szpitala im. Marciniaka, by ratować życie dziewczynki, wykonali najprawdopodobniej pierwszą na Dolnym Śląsku trombektomię.

– Trombektomia to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu skrzepliny poprzez cewniki wprowadzone do tętnic mózgowych. Do tej metody kwalifikuje się jeszcze mniejsza grupa chorych (ok.1%), ponieważ dodatkowym warunkiem jej zastosowania jest odpowiednia lokalizacja skrzepliny w dostępnym miejscu, gdzie jest możliwe wprowadzenie cewników naczyniowych. Tu też liczy się czas - nie może minąć więcej niż 6 godz. od początku objawów – wyjaśnia Pacjentom kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Po zabiegu i usunięciu skrzepu nastolatkę przeniesiono na na Oddział Neurologii Dziecięcej  wrocławskiego szpitala. Dzięki czujności i umiejętnościom lekarzy dziewczynka czuje się dobrze. Wraca do pełnej sprawności. 

Objawy udaru mózgu u dziecka:

 • ból głowy,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ciepła, zaczerwieniona, wilgotna skóra,
 • zaburzenia mowy,
 • zaburzenia ruchu gałek ocznych, 
 • zaburzenia widzenia,
 • drętwienie,
 • paraliż,
 • niedowład kończyn,
 • utrata równowagi,
 • drgawki.


Zobacz też:
Rozległy udar mózgu - jego skutki często pozostają do końca życia. Kardiolog wyjaśnia

Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Rokowania po rozległym udarze mózgu. Mocna wypowiedź doświadczonego lekarza

Polecane