Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Udar Mózgu - Objawy

Udar Mózgu - Objawy

udar mózgu
08.02.2024 19:31 Masz tę grupę krwi? Możesz szybciej dostać udaru

Udar nie jest problemem tylko osób starszych. Dotyka także osób, które są przed 60. rokiem życia. W dużym stopniu zależy to również od tego, jaką masz grupę krwi. Naukowcy odkryli, że również grupa krwi może być czynnikiem ryzyka.  

Muniek Staszczyk
05.11.2023 21:29 Muniek Staszczyk miał udar. I przeżył. 30 tys. Polaków rocznie nie ma tego szczęścia

5 listopada swoje urodziny obchodził Muniek Staszczyk. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej muzyk wspomniał o przebytym kilka lat temu udarze krwotocznym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Według statystyk w Polsce na udar zapada rocznie 177 na 100 000 mieszkańców (mężczyźni) i 125 na 100 000 (kobiety). Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.

ból głowy
14.09.2023 18:35 To objawy miniudaru mózgu, które mylimy ze zwykłym osłabieniem ! Rozpoznasz je po wyglądzie twarzy

Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa. 

udar, Michał Figurski
14.09.2023 12:45 Michał Figurski ostrzega przed udarem. Objawy bywają bardzo nietypowe

Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonu dorosłych. Udar mózgu. Michał Figurski w autobiografii “najsłodszy” pisze nie tylko o swojej cukrzycy. Wspomina też udar, który przeszedł. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru?  W udarze liczy się czas - jak najszybsza pomoc medyczna, bo z każdą minutą i godziną, zmiany w mózgu stają się nieodwracalne. Co musisz wiedzieć o udarze? Zapytaliśmy dr n. med. Ewę Uścińską, kardiologa. 

udar
16.08.2023 13:05 Udar mózgu krwotoczny i niedokrwienny - czym się różnią? Który jest bardziej niebezpieczny?

Udar mózgu, nazywany również jako choroba mózgowo-naczyniowa, w następstwie której obumiera część mózgu poprzez zaburzenia krążenia mózgowego. Jest bardzo częstym przypadkiem, który powoduje poważne powikłania, inwalidztwo, a nawet śmierć. Wśród udaru mózgu możemy wyróżnić udar krwotoczny i niedokrwienny. Czym różnią się od siebie obydwa rodzaju udaru? Czy jednakowo zagrażają zdrowiu i życiu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
09.08.2023 14:27 Objawem udaru są zaburzenia mowy. Kardiolog objaśnia, jak je rozpoznać

Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu
25.07.2023 17:53 Gdy udar jest blisko, Twoje ciało wysyła ostrzeżenia. Lekarz wskazał charakterystyczne objawy

Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

udar mózgu u mężczyzn
22.05.2023 14:33 3 polecane przez specjalistę sposoby zapobiegania udarowi mózgu

Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.

covid
25.04.2023 18:58 Jakie jest ryzyko wystąpienia udaru mózgu po szczepieniu przeciw Covid-19? Zapytaliśmy specjalistę

Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.

mózg
22.03.2023 11:21 Udar pnia mózgu - najcięższa postać udaru. Jakie może dawać objawy?

Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny? 

udar
25.02.2023 18:21 Jeszcze przed udarem organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Tych objawów nie lekceważ

Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności. 

udar
18.07.2022 12:13 Udar mózgu - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy

Udar mózgu to choroba mózgowo - naczyniowa, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego i po nowotworach. Jednocześnie jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Jakie są objawy udaru mózgu? Jak rozpoznać pierwsze objawy ostrzegawcze? Dlaczego udar nazywany jest zawałem mózgu? Ile trwa udar mózgu? Czy udar może się powtórzyć? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja po udarze? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.