Zmiana czasu jest dla wielu bardzo uciążliwa - powodując nie tylko problemy techniczne, ale wpływając na jakość snu i często wywołując rozdrażnienie. Kiedy zmieniamy czas w 2024 roku?
Kilka dni temu media obiegła wiadomość o śmierci Feliksa Szajnerta, który przez prawie 50 lat związany był z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Serialowi widzowie zapamiętali go również z hitowego serialu Polsatu “Świat według kiepskich”.Choć bezpośrednia przyczyna śmierci 79-letniego aktora nie została podana do wiadomości publicznej, Szajnert zmagał się z bardzo poważną chorobą, która niestety dotyka rzesze Polaków. Pod koniec 2022 r. aktor przeszedł udar mózgu. Według szacunków lekarzy, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów.
Jenna Gibson miała tylko 39 lat, gdy przygotowywała się do przebiegnięcia maratonu, kiedy jej plany pokrzyżował udar. Mam dwójki dzieci podzieliła się w telewizji swoją historią, by ostrzec innych.
Udar to stan zagrożenia życia, w którym na skutek zaburzenia krążenia, umiera część mózgu. Jest to trzecia co do częstości przyczyna śmierci i najczęstsza przyczyna niepełnosprawności osób dorosłych. Aby skutki udaru były jak najmniej dotkliwe, ważne jest to, aby go szybko rozpoznać. Nie jest to łatwe, ponieważ objawy udaru bywają nietypowe. Jednym z nich są zaburzenia narządu wzroku. Jak widzi osoba mająca udar?
Objawy nadchodzącego udaru mogą pojawić się nawet kilka dni wcześniej. Zazwyczaj mają charakter incydentalny i szybko przemijają, ale lepiej ich nie ignorować. Zwłaszcza zawrotów głowy. Oto jedne z pierwszych objawów niekiedy poprzedzających udar.
Udar to coś, co może się przydarzyć nie tylko dorosłemu, ale również i dziecko. Dowodzi tego historia 16-latki z Wrocławia, która trafiła do szpitala z niedowładem kończyn i zaburzeniami mowy. Miała szczęście, bo czujni lekarze szybko rozpoznali udar, ratując jej życie.
Udar mózgu stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie, a także jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, jednak problem ten dotyka coraz młodsze osoby. Pacjent z udarem powinien jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną, ponieważ czas ma kluczowe znaczenie w ratowaniu zdrowia i życia. Jak długo trawa udar mózgu? Jak odróżnić udar od stanu przedudarowego? Wyjaśniła w rozmowie z Pacjentami dr n. med. Ewa Uścińska, kardiolog.
Stanowi aż 20 proc. wszystkich udarów, ale niewiele osób o nim wie. Jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób dorosłych. Polega na tym, że kładziesz się zdrowy, a budzisz kompletnie niezdolny do życia. Na czym polega poranny udar mózgu? Jak go rozpoznać, by zdążyć z pomocą?
Coraz częściej otrzymujemy informacje, że pracownicy służby medycznej nie zareagowali właściwie lub nie zareagowali wcale. W przypadku Tomasza Szypuły, znanego działacza społecznego, popełnili fatalny błąd. Podali mu leki na obniżenie ciśnienia, podczas gdy mężczyzna miał udar. A potem - nie chcieli przyjąć go do szpitala.
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. To także najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Mimo że ryzyko udaru rośnie wraz z wiekiem, problem ten dotyka coraz młodszych pacjentów. Osoba, u której wystąpił udar, powinna jak najszybciej otrzymać pomoc medyczną. Czas, jaki upłynął od momentu pojawienia się pierwszych objawów udaru do rozpoczęcia leczenia ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Co może sygnalizować zbliżający się udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar nie jest problemem tylko osób starszych. Dotyka także osób, które są przed 60. rokiem życia. W dużym stopniu zależy to również od tego, jaką masz grupę krwi. Naukowcy odkryli, że również grupa krwi może być czynnikiem ryzyka.
5 listopada swoje urodziny obchodził Muniek Staszczyk. W wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej muzyk wspomniał o przebytym kilka lat temu udarze krwotocznym. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. Według statystyk w Polsce na udar zapada rocznie 177 na 100 000 mieszkańców (mężczyźni) i 125 na 100 000 (kobiety). Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.
Mikroudar, nazywany również małym udarem, jest chorobą, której nazwa może sugerować, że jest niegroźny. Jednak u wielu chorych mikroudar poprzedza typowy udar mózgu. Co więcej, pierwsze objawy choroby mogą być zwodnicze. Co powoduje mikroudar? Jakie są jego przyczyny i czym różni się od pełnoprawnego udaru? O opinię poprosiliśmy kardiologa.
Jest główną przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 45. roku życia i jedną z najczęstszych przyczyn zgonu dorosłych. Udar mózgu. Michał Figurski w autobiografii “najsłodszy” pisze nie tylko o swojej cukrzycy. Wspomina też udar, który przeszedł. Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru? W udarze liczy się czas - jak najszybsza pomoc medyczna, bo z każdą minutą i godziną, zmiany w mózgu stają się nieodwracalne. Co musisz wiedzieć o udarze? Zapytaliśmy dr n. med. Ewę Uścińską, kardiologa.
Udar mózgu, nazywany również jako choroba mózgowo-naczyniowa, w następstwie której obumiera część mózgu poprzez zaburzenia krążenia mózgowego. Jest bardzo częstym przypadkiem, który powoduje poważne powikłania, inwalidztwo, a nawet śmierć. Wśród udaru mózgu możemy wyróżnić udar krwotoczny i niedokrwienny. Czym różnią się od siebie obydwa rodzaju udaru? Czy jednakowo zagrażają zdrowiu i życiu? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci. Z powodu choroby uszkodzone zostają obszary mózgu odpowiedzialne m.in. za mowę. Niewyraźna lub zniekształcona mowa to jeden z najczęstszych wczesnych objawów udaru. Szybkie rozpoznanie tego rodzaju dolegliwości umożliwia szybszą interwencję medyczną. Jak więc mówi osoba, które dostała udaru? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Mało kto spodziewa się, że dostanie udaru mózgu. Jest następstwem zaburzeń krążenia mózgowego. Gdy się pojawia, życie chorego często zmienia się diametralnie. Jednak nasz organizm wysyła sygnały ostrzegające, że zbliża się udar. Jak je rozpoznać? Jakie sprawdzić, czy dana osoba ma udar? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z ekspertem, kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Na udar mózgu szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku. Jednak by uchronić się przed chorobą, wystarczy dbać o zdrowie na co dzień i wyeliminować złe nawyki. Podpowiadamy, jak o siebie zadbać, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą kardiologiem dr n. med. Ewą Uścińską.
Szczepionki przeciw Covid-19 od początku swojego istnienia wywołały mnóstwo kontrowersji, mając zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wiele wątpliwości i strachu wzbudziły informacje o tym, że jednym z powikłań poszczepiennych jest udar mózgu. Czy mamy powody do obaw? Zapytaliśmy specjalistę kardiolog dr n. med. Ewę Uścińską.
Udar pnia mózgu jest najcięższą postacią udaru. Na szczęście zdarza się stosunkowo rzadko. Jakie są objawy udaru pnia mózgu i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Udar mózgu jest jedną z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju i na świecie. Ponadto to najczęstsza przyczyna trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem, jednak może także dotknąć ludzi młodych. Osoba z udarem powinna otrzymać jak najszybszą pomoc medyczną, aby zmniejszyć uszkodzenie mózgu i uniknąć śmierci lub niepełnosprawności.
Udar mózgu to choroba mózgowo - naczyniowa, w której obumiera fragment mózgu w następstwie zaburzeń krążenia mózgowego. Jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci, zaraz po chorobach układu sercowo-naczyniowego i po nowotworach. Jednocześnie jest najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa osób dorosłych. Jakie są objawy udaru mózgu? Jak rozpoznać pierwsze objawy ostrzegawcze? Dlaczego udar nazywany jest zawałem mózgu? Ile trwa udar mózgu? Czy udar może się powtórzyć? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja po udarze? Na te i inne pytania odpowiada kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.