Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Włosogłówczyca - czym jest i jak można jej zapobiegać?
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:32

Włosogłówczyca - czym jest i jak można jej zapobiegać?

Włosogłówczyca - czym jest i jak można jej zapobiegać?
pixabay.com

Włosogłówczyca - definicja

Włosogłówczyca czyli trichurioza to jedna z chorób pasożytniczych układu pokarmowego, spowodowana przeniknięciem do ludzkiego organizmu larw włosogłówki ludzkiej. Pasożyt rozwija się w jelicie ślepym lub okrężnicy, osiągając nawet do 50 mm długości. Wykorzystując pokarm i składniki odżywcze swojego żywiciela, włosogłówka jest w stanie przetrwać w ludzkich wnętrznościach nawet kilka lat. Niehigieniczne warunki, brudna żywność oraz stosunek płciowy bez zabezpieczenia ułatwiają rozprzestrzenianie się pasożytów.

Włosogłówczyca – przyczyny

Ryzyko zarażenia się jest większe w krajach tropikalnych, zwłaszcza na Karaibach. Do zakażenia dochodzi jeśli inwazyjne larwy przedostaną się do przewodu pokarmowego. Może do tego dojść poprzez spożycie brudnych owoców i warzyw oraz picie skażonej wody. Zaniedbania higieniczne, w tym unikanie regularnego mycia rąk zwiększa szans, że poprzez kontakt z twarzą jaja włosogłówki dostaną się do wnętrza ciała. Pasożyt występuje w obfitych liczebnie grupach – u niektórych pacjentów stwierdzono nawet kilka tysięcy żyjących osobników. Po tym jak larwy dostaną się do przewodu pokarmowego, zrzucają swoją otoczkę i zaczynają cykl rozwoju płciowego, trwający około pięciu tygodni.

Włosogłówczyca – objawy

Reakcja organizmu na rozwój pasożytów jest bardzo indywidualna, zależy od stanu zdrowia pacjenta i liczebności inwazyjnych larw. Intensywne zarażenie jest łudząco podobne w swoich symptomach do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Objawy są związane z dysfunkcją układu pokarmowego. Pojawiają się bóle brzucha, biegunka, czasami stolec z krwią. Niewielka liczba inwazyjnych larw może skutkować bezobjawową postacią włosogłówczycy. Symptomy nasilają się w przypadku masywnych zakażeń i u dzieci.  Krwawienie z błony śluzowej grozi anemią. Mogą pojawić się także wrzody, i zapalenie wyrostka robaczkowego. Występowanie włosogłówki wraz z innymi pasożytami przewodu pokarmowego, które osiągnęły spore rozmiary powoduje obfite krwawienia.

Włosogłówczyca – diagnostyka

Jaja pasożytów są możliwe do zaobserwowania w kale pacjenta po upływie ok. 60 dni od momentu zakażenia. Do postawienia prawidłowej diagnozy wymagane jest kilkukrotnie powtórzona analiza mikroskopijna próbek kału i wymaz okołoodbytniczy. Stopień inwazji i rozprzestrzenienia się larw określa się na podstawie liczby osobników wykrytych w jednym gramie stolca. Mniej niż tysiąc form pasożytniczych oznacza łagodną inwazję, natomiast masywne zakażenie diagnozuje się w przypadku powyżej 10 tysięcy pasożytów na 1 g kału. Jeśli nie udało się wykryć jaj w stolcu pacjenta, a występują charakterystyczne objawy, zaleca się przeprowadzenie kolonoskopii w celu odnalezienia dorosłych osobników. 

Tagi:
Polecane