Wosk grobowy i zęby. Tyle po nas zostanie po śmierci
Co dzieje się z naszym ciałem po śmierci? Co zostanie po nas 100 lat po zgonie? Ciało ludzkie złożone w grobie, w szczelnej trumnie i odpowiednio zabalsamowane rozkłada się całkowicie. Mitem jest, że zostaje po nas szkielet - on też ulega rozpadowi. Wiele zależy od warunków na zewnątrz - wilgotności powietrza czy zawartości tlenu.
Jak rozkłada się ciało?
Kilka minut po śmierci ustaje praca mózgu, a krew, którą do tej pory pompowało serce, spływa do niższych rejonów ciała na skutek grawitacji. Narządy przestają funkcjonować, a z ciała wylewa się… woda. To dlatego, że nasze ciało składa się z wody w 70 proc. W jelitach rozpoczyna się proces gnilny - mikroby, które do tej pory pomagały w trawieniu uciekają z jelit, przemieszczając się przez tkanki, żyły i tętnice. Docierają do wątroby i pęcherzyka żółciowego, zaczynają też trawić narządy. Żółć wylewa się z wątroby i pęcherzyka, zalewając ciało, przez co zmienia ono kolor na żółto-zielony. Już czwartego dnia po zgonie mikroby są wszędzie.
Ciało wzdyma się, wytwarzają się toksyczne gazy, takie jak amoniak i siarkowodór, co powoduje, że w powietrzu unosi się zapach “martwego” ciała, co z kolei przyciąga owady.
Po około trzech miesiącach od śmierci naczynia krwionośne rozpadają się, a znajdujące się w nich żelazo utlenia się, przez co ciało zmienia kolor na brązowy lub nawet czarny.
Czytaj też: Fenomen "życia po śmierci". Co wiemy, na temat "życia po drugiej stronie"?
Tłuszcz wylewa się i tworzy wosk
Tkanki zapadają się w wodnistą papkę na skutek rozpadu struktur molekularnych, które do tej pory utrzymywały je połączone. Po mniej więcej roku bawełniane ubrania rozpadają się, a mniej więcej 10 lat po śmierci, tłuszcz w udach, pośladkach i na brzuchu zmienia się w substancję podobną do mydła, nazywaną woskiem grobowym. Dzieje się to przy wystarczającej wilgotności powietrza.
Suche środowisko prowadzi do mumifikacji - woda z ciała wyparowuje przez cienką skórę uszu, nosa i powiek, powodując ich wysychanie i czernienie. Po 50 latach tkanki ulegną upłynnieniu i wyparują, pozostawiając zmumifikowaną skórę i ścięgna.
Kości zamienią się w pył
Po mniej więcej 80 latach kości zaczynają pękać, ponieważ kolagen zawarty w nich ulega zniszczeniu. Ostatecznie po 100 latach kości zamienią się w pył. Po złożonym w grobie ciele zostają tylko… zęby - najtrwalsza część ciała. Do tego - wosk grobowy, jeśli warunki były wilgotne. Po ubraniu zostać mogą jedynie nylonowe nici.
Zobacz też
7 faz pośmiertnych, które przechodzą ludzkie zwłoki
Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj
Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło