Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości Wosk grobowy i zęby. Tyle po nas zostanie po śmierci
Fot. Canva

Wosk grobowy i zęby. Tyle po nas zostanie po śmierci

3 listopada 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Co dzieje się z naszym ciałem po śmierci? Co zostanie po nas 100 lat po zgonie? Ciało ludzkie złożone w grobie, w szczelnej trumnie i odpowiednio zabalsamowane rozkłada się całkowicie. Mitem jest, że zostaje po nas szkielet - on też ulega rozpadowi. Wiele zależy od warunków na zewnątrz - wilgotności powietrza czy zawartości tlenu.

Jak rozkłada się ciało?

Kilka minut po śmierci ustaje praca mózgu, a krew, którą do tej pory pompowało serce, spływa do niższych rejonów ciała na skutek grawitacji. Narządy przestają funkcjonować, a z ciała wylewa się… woda. To dlatego, że nasze ciało składa się z wody w 70 proc. W jelitach rozpoczyna się proces gnilny - mikroby, które do tej pory pomagały w trawieniu uciekają z jelit, przemieszczając się przez tkanki, żyły i tętnice. Docierają do wątroby i pęcherzyka żółciowego, zaczynają też trawić narządy. Żółć wylewa się z wątroby i pęcherzyka, zalewając ciało, przez co zmienia ono kolor na żółto-zielony. Już czwartego dnia po zgonie mikroby są wszędzie.

Ciało wzdyma się, wytwarzają się toksyczne gazy, takie jak amoniak i siarkowodór, co powoduje, że w powietrzu unosi się zapach “martwego” ciała, co z kolei przyciąga owady.

Po około trzech miesiącach od śmierci naczynia krwionośne rozpadają się, a znajdujące się w nich żelazo utlenia się, przez co ciało zmienia kolor na brązowy lub nawet czarny.

Czytaj też: Fenomen "życia po śmierci". Co wiemy, na temat "życia po drugiej stronie"?

Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok
Po tym poznasz miażdżycę nóg. Objaw jest wyraźny

Tłuszcz wylewa się i tworzy wosk

Tkanki zapadają się w wodnistą papkę na skutek rozpadu struktur molekularnych, które do tej pory utrzymywały je połączone. Po mniej więcej roku bawełniane ubrania rozpadają się, a mniej więcej 10 lat po śmierci, tłuszcz w udach, pośladkach i na brzuchu zmienia się w substancję podobną do mydła, nazywaną woskiem grobowym. Dzieje się to przy wystarczającej wilgotności powietrza.

Suche środowisko prowadzi do mumifikacji - woda z ciała wyparowuje przez cienką skórę uszu, nosa i powiek, powodując ich wysychanie i czernienie. Po 50 latach tkanki ulegną upłynnieniu i wyparują, pozostawiając zmumifikowaną skórę i ścięgna.

Kości zamienią się w pył

Po mniej więcej 80 latach kości zaczynają pękać, ponieważ kolagen zawarty w nich ulega zniszczeniu. Ostatecznie po 100 latach kości zamienią się w pył. Po złożonym w grobie ciele zostają tylko… zęby - najtrwalsza część ciała. Do tego - wosk grobowy, jeśli warunki były wilgotne. Po ubraniu zostać mogą jedynie nylonowe nici.

Zobacz też

7 faz pośmiertnych, które przechodzą ludzkie zwłoki

Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj

Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło

Nadciśnienie poznasz po oczach. Lekarz wskazuje wczesne objawy choroby
Wczesne objawy raka żołądka. Mogą być mylone z chorobą wrzodową
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko