Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > 7 faz pośmiertnych, które przechodzą ludzkie zwłoki
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 01.11.2024 14:46

7 faz pośmiertnych, które przechodzą ludzkie zwłoki

Jak wygląda rozkład ciała
Fot. Canva

Ludzkie ciało po śmierci rozkłada się bardzo szybko. Pierwsze procesy zachodzą już godzinę po śmierci. Jak przebiega proces rozkładu ludzkich zwłok? Należy przy tym pamiętać, że każde martwe ciało - czy to ludzkie, czy zwierzęce, to tykająca bomba biologiczna. Dlatego ciałem po śmierci powinny zajmować się doświadczone firmy pogrzebowe. 

Etapy rozkładu ciała

Kiedy umiera ciało, ustaje praca serca oraz wszystkie funkcje życiowe. Rozkład ciała szybko postępuje, a w powietrzu czuć charakterystyczny dla rozkładu zwłok zapach. 

Pierwsza faza pośmiertna: pallor mortis – bladość pośmiertna

Ponieważ krew już nie krąży w organizmie, zaczyna odpływać pod wpływem grawitacji do naczyń kapilarnych, położonych w najniższych częściach ciała, dlatego osoba zmarła staje się blada.

Faza druga: igor mortis – oziębienie pośmiertne

Temperatura ciała spada, co następuje również kilka minut po zgonie. Przy czym na wysokość temperatury pośmiertnej może wpływać wiek, waga, a także leki, które przyjmował za życia. 

Polecamy: Fenomen "życia po śmierci". Co wiemy, na temat "życia po drugiej stronie"?

Faza trzecia: rigor mortis – stężenie pośmiertne

Stężenie pośmiertne to inaczej faza kurczenia się mięśni i naczyń krwionośnych. Przed upływem 5 godzin od zgonu rozpoczyna się kurczenie mniejszych naczyń, natomiast w ciągu 12-24 godzin proces obejmuje już całe ciało. Proces kurczenia nie występuje u osób, które utonęły w zimnej wodzie. 

Co więcej w tej fazie można obserwować drgania ciała. Wynika to z faktu, że kurczące się mięśnie mogą wpływać na ruchomość stawów. 

 

Jak boli zawał serca? Ten objaw jest kluczowy Często wstajesz w nocy do toalety? To może być objaw raka prostaty

Jak rozkłada się nasze ciało

Faza czwarta: livor mortis – plamy opadowe

Plamy opadowe powstają na skutek grawitacji, kiedy krew odpływa z naczyń położonych bliżej skóry. Zbiera się ona w naczyniach położonych najniżej, a cały ten proces powoduje, że na zwłokach, w ciągu kilku godzin od śmierci, pojawiają się właśnie plamy opadowe. Plamy te mogą przybierać barwę ciemno czerwonych do sinych i występują na całym ciele. 

Faza piąta, czyli proces gnilny

Dochodzi do rozpadu komórek, które rozkładają się pod wpływem działania płynów ustrojowych. Powstają przy tym związki chemiczne: kwas propionowy, kwas mlekowy, metan i amoniak, a także związki, które po kontakcie ze zwłokami mogą prowadzić do zatrucia. 

Faza szósta: wylęg larw

Ciało zaczyna puchnąć, a wydzielany przez nie zapach przyciąga owady, które zaczynają się gromadzić w tkankach. 

Faza siódma: zeszkieletowanie 

Rozkład zwłok kończy tzw. zeszkieletowanie, co oznacza, że pozostają jedynie kości.

 

Po śmierci rosną paznokcie?

To, że po śmierci włosy i paznokcie nadal rosną jest mitem. Może się tak wydawać - ale jest to złudzenie. Skąd się bierze? Otóż skóra osoby zmarłej wysycha, a co za tym idzie może wydawać się, że włosy lub paznokcie wydłużyły się. Jest to jednak tylko złudzenie. Prawdą za to jest, że włosy i paznokcie rozkładają się najwolniej z całego ciała, ponieważ występująca w nich kreatyna jest odporna na proces rozpadu.

Źródło

Rutwik Shedge; Kewal Krishan; Varsha Warrier; Tanuj Kanchan: Postmortem Changes w https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK539741/.

Zobacz też:

Żałoba po śmierci dziecka. Jak sobie poradzić z żalem?

Ten objaw raka pojawia się rano, gdy wstajesz. Nigdy go nie ignoruj

Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło