Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Wczesne objawy raka żołądka. Mogą być mylone z chorobą wrzodową
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 04.05.2024 10:10

Wczesne objawy raka żołądka. Mogą być mylone z chorobą wrzodową

lek. Olga Urbanowska - Domańska, rak żołądka
Fot. lek. Olga Urbanowska - Domańska: LinkedIn. Tło: Canva / Science Photo Library

Rak żołądka jest bardzo podstępną chorobą. Rozwija się skrycie i powoli, a kiedy zaczynają pojawiać się dolegliwości, zazwyczaj jest już w stanie zaawansowanym. Pierwsze objawy są nieswoiste i mogą być mylone z chorobą wrzodową. 

Jak objawia się rak żołądka? Jak można go wykryć? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. Olgą Urbanowską – Domańską, specjalistą onkologii klinicznej. 

Przyczyny raka żołądka

Rak żołądka to drugi co do częstości występowania nowotwór układu pokarmowego, zaraz po raku jelita grubego. Większość przypadków stanowią osoby w wieku 50-70 lat, jednak obserwuje się wzrost zachorowań wśród młodszych pacjentów, nawet tych 20-30 letnich. 

- Ważne jest, aby lekarze pierwszego kontaktu nie tłumaczyli młodym wiekiem chorych braku postępowania i skierowania na diagnostykę. Wiek nie jest tarczą obronną dla pacjenta – podkreśliła w rozmowie z Pacjentami lek. Olga Urbanowska - Domańska.

Najczęstszą przyczyną raka żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Utrzymująca się, długotrwała infekcja Helicobacter pylori wywołuje stan zapalny, który może prowadzić do uszkodzenia komórek nabłonka i ich nieprawidłowego podziału, skutkując powstawaniem zmian nowotworowych.

Pozostałe czynniki ryzyka raka żołądka to między innymi:

 • dieta bogata w czerwone mięso oraz produkty wędzone, smażone, solone i konserwowane związkami azotowymi,
 • dieta uboga w błonnik pokarmowy,
 • nadwaga i otyłość,
 • palenie papierosów,
 • predyspozycje genetyczne;
 • grupa krwi A.
helicobacter pylori
Fot. Canva / Getty Images
Miał zapalenie wyrostka, wypędzono go z SOR. "Cały się trząsłem" Nowe zasady dotyczące realizacji recept. Mogą być problematyczne dla pacjentów

Wczesne objawy raka żołądka

Rak żołądka rozwija się skrycie i powoli, przez długi czas nie dając wyraźnych dolegliwości. Pierwsze objawy zazwyczaj przypominają te, które występują w chorobie wrzodowej. Są to m.in. uczucie pełności w nadbrzuszu, szybkie przejadanie się czy refluks żołądkowo-przełykowy. 

- Rak żołądka w swojej wczesnej postaci często nie powoduje dolegliwości. Jest to nowotwór postępujący skrycie i powoli. Najczęstszymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów są uczucie pełności w nadbrzuszu, szybkie przejadanie się, refluks żołądkowo-przełykowy i inne dolegliwości typowe dla choroby wrzodowej – wyjaśniła lek. Olga Urbanowska - Domańska.

Początkowe objawy raka żołądka mogą być następujące:

 • bóle brzucha, 
 • utrata masy ciała, 
 • jadłowstręt,
 • niestrawność,
 • wczesne uczucie sytości, 
 • częste odbijania, 
 • wymioty,
 • zaburzenia połykania, 
 • osłabienie. 

Jak wykryć raka żołądka?

Podstawowym badaniem wykrywającym raka żołądka jest gastroskopia z testem ureazowym na obecność Helicobacter pylori, która  jest głównym czynnikiem ryzyka tej choroby. Co ciekawe, w Japonii gastroskopia jest badaniem przesiewowym, ponieważ w tej populacji częstość raka żołądka jest znacznie większa niż w Europie.

- U pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami, u którego standardowe leczenie nie przynosi rezultatów, należy zawsze wykonać gastroskopię, aby wykluczyć nowotwór, ewentualnie potwierdzić zakażenie Helicobacter pylori, które jest znanym czynnikiem predysponującym do rozwoju raka żołądka. Trzeba być bardzo wyczulonym na niecharakterystyczne objawy, które mogą sygnalizować rozwój nowotworu - powiedziała lek. Olga Urbanowska - Domańska.

W Polsce gastroskopia nie jest badaniem przesiewowym, w przeciwieństwie do Japonii, gdzie jest to rutynowe badanie, ponieważ w populacji japońskiej częstość raka żołądka jest znacznie większa niż w Europie - dodała lek. Olga Urbanowska.

We wczesnych stadiach rozwoju raka żołądka stosuje się tomografię komputerową z kontrastem, która pozwala ocenić zaawansowanie choroby. W stadium zaawansowanym wykorzystuje się badanie USG jamy brzusznej w celu wykrycia potencjalnych przerzutów. 

- W zaawansowanym stadium choroby, pacjenci są wyniszczeni, wychudzeni, mają nasilone dolegliwości bólowe związane z przerzutami do innych narządów. W zaawansowanej postaci choroby przerzutowej, USG jamy brzusznej może wykazać zmiany najczęściej o charakterze przerzutów w wątrobie, jednak we wczesnych stadiach raka żołądka wiodącym badaniem obrazowym oceniającym zaawansowanie choroby jest tomografia komputerowa z kontrastem – wyjaśniła lek. Olga Urbanowska - Domańska.

- Podstawowym natomiast badaniem diagnostycznym potwierdzającym lub wykluczającym nowotwór jest gastroskopia z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. U niektórych chorych wykonuje się także badanie PET CT w celu oceny zaawansowania choroby i wykluczenia przerzutów odległych – dodała lek. Olga Urbanowska - Domańska.

Przeczytaj też: 

Jakie są pierwsze objawy nowotworów układu pokarmowego? Lekarz wyjaśnia

Nowotwory układu pokarmowego - jak im zapobiegać? Wiele zależy od nas

10 sygnałów alarmowych, że w jelicie rozwija się rak! Nie przegap ich!

Polscy emeryci zastąpili kieliszek telewizją. „Leczą” depresję i nudę oglądaniem tureckich seriali
mężczyzna samotny telewizja
mężczyzna samotny telewizja
- Mężczyźni, którzy po przejściu na emeryturę nie zagospodarują sobie czasu wolnego, trafiają w końcu do lekarzy z depresją i zaburzeniami rytmu serca – mówi psychiatra Grzegorz Opielak. Niestety starsi ludzie depresję „zwalczają” oglądaniem seriali i wiadomości. I „hodują” kolejny problem.Aż sześć godzin dziennie polski senior ogląda telewizję. Tak mówi statystyka. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do grupy seniorów zalicza jednak każdego po sześćdziesiątce, więc także wielu ludzi pracujących zawodowo, którzy nie mają czasu na telewizor. Stąd dane mówiące o sześciu godzinach mogą być zaniżone.
Czytaj dalej
Jak dostarczyć najwięcej witaminy D ze słońca? Te szczegóły mają znaczenie
lek. Agata Skwarek-Szewczyk, mgr Katarzyna Sobolewska, witamina D
lek. Agata Skwarek-Szewczyk, mgr Katarzyna Sobolewska, witamina D
Witamina D to bez wątpienia jedna z najważniejszych witamin. Jej niedobór może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Nazywana jest “witaminą słońca”, ponieważ nasze ciało wytwarza ją na skórze pod wpływem światła słonecznego. O jakiej porze dnia i jak długo powinniśmy przebywać na słońcu, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie ilości witaminy D? Czy suplementacja jest potrzebna każdemu? Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: lek. Agatą Skwarek-Szewczyk, reumatologiem, specjalistą chorób wewnętrznych oraz mgr Katarzyną Sobolewską, psychodietetyczką SaskaMed.  
Czytaj dalej
Polecane