Pacjenci.pl Choroby Wybudzasz się o tej godzinie? Lekarka alarmuje, że to może być nowotwór
Fot. freepik

Wybudzasz się o tej godzinie? Lekarka alarmuje, że to może być nowotwór

23 września 2024

Budzenie się w środku nocy może mieć wiele przyczyn. Są to m.in. przewlekły stres, praca zmianowa, czy nadużywanie kofeiny. Lekarka wskazuje jednak, że przyczyna może być inna – być może chorujesz na nowotwór, a nie masz o tym pojęcia.

Jak podaje portal podyplomie.pl, według  szacunków 8-12 proc. ogólnej populacji dorosłych cierpi na przewlekłą bezsenność. Ma to ogromny wpływ na funkcjonowanie w ciągu dnia i odbija się na zdrowiu. Nie warto więc tego bagatelizować.

Wybudzanie się w nocy – co może oznaczać?

Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska ostrzega, że wybudzanie się w nocy, może być oznaką wielu poważnych dolegliwości.

- Sen może nam przerywać wiele dolegliwości. Niektórymi nie musimy się przejmować, ale są również takie, które mogą być objawem poważnych chorób także tych nowotworowych. Jedną z najczęściej występujących nocnych dolegliwości, która dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych jest bezdech senny. U dzieci jest on spowodowany najczęściej przerostem trzeciego migdałka i zatkaniem zatok. Natomiast u dorosłych jest to często związane z innymi chorobami takimi jak otyłość, krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie podniebienia- mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Zaznacza, że objawem bezdechu najczęściej jest chrapanie , które bagatelizujemy. Zaleca, by jak najszybciej skonsultować się z laryngologiem, bo może dojść nawet do niedotlenienia mózgu. Ponadto jest to niezwykle uciążliwe ze względu na ogólne zmęczenie, które towarzyszy nam, gdy się nie wysypiamy.

Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób
Zabija po cichu i nie boli. Pierwsze objawy widać na stopach

Budzisz się cały spocony? To może być nowotwór

Jeśli budzą nas w nocy zlewne poty, może być to poważniejsza dolegliwość, niż nam się wydaje.

- Mogą one być objawem np. nowotworu. Dlatego, jeśli oprócz intensywnego pocenia w nocy zaobserwujemy inne specyficzne dla chorób nowotworowych symptomy takie jak: utrata masy ciała, powiększenie węzłów chłonnych, zmęczenie, powiększenie obwodu brzucha to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza – informuje lekarka.

Nie należy jednak od razu zakładać najgorszego. Nocne poty mogą być związane z wieloma innymi chorobami lub dolegliwościami. Pojawiają się przy menopauzie czy zaburzeniach układu nerwowego lub po prostu są następstwem przyjmowania używek.

Budzisz się między 2 a 3 w nocy? Biegnij do lekarza

- Najczęściej pacjenci budzą się o 2 albo 3 w nocy, odczuwają skurcze i drętwienie nóg, a także niepokój, uczucie kołatania serca, czują się wręcz pobudzeni. Wiele osób myśli, że te objawy sugerują występowanie niewydolności żylnej, a to błąd. Bardzo często świadczą o zmianach zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub o problemach z wydzielaniem kortyzolu – tłumaczy z kolei prof. Łukasz Paluch, flebolog.

Zachęca, by w wyżej wymienionych przypadkach, jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą. Warto więc wybrać się do neurologa, ortopedy czy endokrynologa.

Zobacz też:

Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce

W PRL-u była hitem, dziś niewielu o niej pamięta. To źle, bo jest źródłem witaminy młodości

Pracuje w hospicjum. Zdradza, co mówią ludzie przed śmiercią

W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita
Masz problem z nadmiernym poceniem się? To może być poważna choroba serca
Obserwuj nas w
autor
Izabela Nestioruk-Narojek

Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na co dzień pisze o zdrowiu i kwestiach medycznych, a w wolnych chwilach pochłania niezliczone ilości książek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko