Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 18.09.2024 07:16

Twoje paznokcie wyglądają w ten sposób? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce

 Twoje paznokcie tak wyglądają? Lekarz alarmuje, że możesz mieć chore serce
fot.instagram/drjoe_md, fot. w tle freepik

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kondycja paznokcie może wiele powiedzieć nam o kondycji naszego organizmu. Często więc nie zwracamy uwagi na ich stan, a to ogromny błąd. Lekarz zdradza, że ze stanu naszych paznokci możemy wyczytać nawet, czy zmagamy się z poważnymi problemami sercowo-naczyniowymi.

Jak wynika z publicznych ogólnopolskich statystyk, co roku ok. 80 tysięcy Polaków doznaje zawału serca. Prawie 2 miliony Polaków ma rozpoznaną chorobę niedokrwienną serca w różnych postaciach, w tym ponad 1,2 miliona ma stabilną dusznicę. Około 1 milion 200 tysięcy ma niewydolność serca. Wiele osób wciąż jest niezdiagnozowanych – m.in. dlatego, że bagatelizuje objawy choroby.

Nie bagatelizuj takiego wyglądu paznokci

Joe Whittington, lekarz z kalifornijskiego oddziału ratunkowego, zaalarmował, że jeśli nasze paznokcie wyglądają i zachowują się w ten sposób, może to świadczyć o poważnej chorobie. Wyjaśnił, że jeśli naciśniemy na płytkę paznokcia i poczujemy pulsowanie, może to być związane z poważnymi problemami sercowo-naczyniowymi. Naprzemiennie będzie pojawiać się zaczerwienienie i bladnięcie łożyska przy każdej pulsacji.  

Jak dodaje lekarz, „eksperyment” należy przeprowadzić przy dobrym świetle. Dodał, że taki objaw oznacza, że kiedy krew opuszcza serce, by trafić do ciała, znaczna jej część w rzeczywistości wraca do serca. A dzieje się tak, bo zastawki serca nie działają prawidłowo, powodując tym samym silniejsze pulsowanie w tętnicach. To zjawisko związane jest z ciężką, przewlekłą niedomykalnością aortalną.

W PRL-u była hitem, dziś niewielu o niej pamięta. To źle, bo jest źródłem witaminy młodości Masz takie zmiany na pośladkach? Nie obejdzie się bez wizyty u lekarza

Niedomykalność zastawki aortalnej – przyczyny

Przyczyny niedomykalności zastawki aortalnej mogą mieć charakter:

  • wrodzony - związany z nieprawidłową budową zastawki;
  • pozapalny - mający związek z uszkodzeniem zastawki na skutek obecności zmian zapalanych;
  • zmian zwyrodnieniowych.

Mogą być też związane z:

  • rozszerzeniem aorty wstępującej na skutek nadciśnienia tętniczego, zapalenia lub miażdżycy - często powoduje ostrą niedomykalność;
  • przyjmowaniem leków.

Niedomykalność zastawki aortalnej – objawy

Objawami niedomykalności zastawki aortalnej są:

  • kołatanie serca;
  • duszności;
  • ból w rozwarstwieniu aorty;
  • mała tolerancja wysiłku fizycznego;
  • symptomy choroby, która spowodowała niedomykalność;
  • zawroty głowy;
  • omdlenia.

Niedomykalność zastawki aortalnej – diagnostyka i objawy

Pierwszy krok w diagnostyce niedomykalności zastawki aortalnej to badanie stetoskopem – kardiolog sprawdza, czy występują szmery rozkurczowe. Sprawdzane jest też ciśnienie krwi. Niepokojące są zmiany, które charakteryzują się dużą różnicą pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym. Aby jednak uzyskać stuprocentową diagnozę wykonuje się szereg badań – m.in.: EKG, RTG, echokardiografię, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. 

Leczenie jest zachowawcze i polega na wdrożeniu środków farmakologicznych, których celem jest rozszerzanie naczyń. Wprowadza się też leczenie inwazyjne niedomykalności zastawki aortalnej, które polega na wymianie uszkodzonej zastawki na zastawkę sztuczną. Może być też wszczepiona proteza aorty wstępującej.

Zobacz też:

W sezonie jesiennym bierzemy je garściami. Nie wiemy, że mogą podziurawić jelita

Te leki bierze wielu Polaków. Nie mają pojęcia, że zwiększają ryzyko cukrzycy

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną