Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 06.08.2023 09:40

Po czym poznać zbliżającą się menopauzę? Objawy mogą być mało zauważalne

menopauza
canva.com

Menopauza wiąże się z wieloma zmianami hormonalnymi i fizjologicznymi. Jest to ciężki czas dla wielu kobiet pod względem fizycznym oraz psychicznym. Choć termin menopauza właściwie oznacza dzień ustania miesiączkowania, określa się nim cały, nawet wieloletni okres, w którym dochodzi do stopniowego zaniku czynności jajników. Jakie są pierwsze objawy menopauzy? W jakim wieku występuje klimakterium i kiedy mówimy o przedwczesnej menopauzie? 


 

Kiedy kobiety przechodzą menopauzę?

Menopauza, czyli klimakterium to naturalny proces, który przechodzi każda kobieta. Jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety i zazwyczaj występuje między 45 a 55 rokiem życia. Menopauza powoduje wiele zmian hormonalnych oraz fizjologicznych i wiąże się z końcem płodności kobiety. 

Menopauza nie oznacza utraty kobiecości. Jest to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który wiąże się z końcem miesiączkowania i zdolności do zajścia w ciążę, ale nie oznacza końca zdrowia, szczęścia i aktywności seksualnej.

Projekt bez nazwy - 2023-08-05T185426.654.png

Po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju miażdżycy. Jaki wpływ ma menopauza na układ krążenia? Osteoporoza – jak z nią żyć? Praktyczne wskazania dla chorych

Pierwsze objawy menopauzy

Klimakterium poprzedzone jest okresem przedmenopauzalnym, który rozpoczyna się kilka lat przed zakończeniem miesiączkowania. Zaczynają być odczuwalne pewne symptomy zmian hormonalnych. Cykle zaczynają być nieregularne, a krwawienia bywają mniej lub bardziej obfite. Miesiączki mogą występować naprzemiennie z okresami plamienia. Warto wiedzieć, że chociaż szansa na zajście w ciążę w tym okresie jest mniejsza, to jednak nie zerowa, dlatego kobiety, które nie chcą mieć dzieci, wciąż powinny pamiętać o stosowaniu antykoncepcji. 

Do pierwszych objawów menopauzy zaliczamy:

  • nieregularne miesiączki,
  • plamienia między miesiączkami, 
  • uderzenia gorąca,
  • zaczerwienienie na karku lub klatce piersiowej, 
  • poty nocne,
  • problemy z zaśnięciem i budzenie się w nocy,
  • suchość pochwy,
  • bóle mięśni i mrowienia,
  • wahania nastroju,
  • zwiększona drażliwość i płaczliwość.

Kiedy mówimy o przedwczesnej menopauzie?

O przedwczesnej menopauzie mówimy w sytuacji, kiedy klimakterium wystąpi u kobiety przed 40. rokiem życia. Związane jest to ze zmniejszeniem lub zanikiem produkcji hormonów płciowych przez jajniki, co powoduje ustanie miesiączkowania i pojawienie się objawów menopauzy. Przyczyny przedwczesnej menopauzy mogą być różne. Zaliczamy do nich między innymi: czynniki genetyczne, choroby autoimmunologiczne, przebyte zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię, przewlekły stres czy palenie papierosów. 

W terapii przedwczesnej menopauzy stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ), która ma na celu uzupełnienie niedoboru estrogenów i progesteronu oraz złagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą. Hormonalna terapia zastępcza pomaga przeciwdziałać powikłaniom zdrowotnym związanych z przedwczesną menopauzą, do których należą: osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe czy zaburzenia psychiczne. HTZ powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i dostosowana indywidualnie do potrzeb danej kobiety. 

Tagi: Zdrowie
Polecane