Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne Z tym nie łącz antydepresantów. 5 zabójczych mieszanek. Nie tylko grejpfrut
Fot. Canva / Getty Images

Z tym nie łącz antydepresantów. 5 zabójczych mieszanek. Nie tylko grejpfrut

25 lipca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w Polsce na depresje choruje prawie 1,5 mln osób. Tyle też wykupuje leki przeciwdepresyjne. Niestety znaczna część chorych nie wie, że z niektórymi lekami i artykułami spożywczymi nie można ich łączyć. Oto 5 produktów, które wchodzą w interakcje z antydepresantami, tworząc zabójczą mieszankę.

5. Pomelo i grejpfrut

Łączenie owoców, takich jak pomelo czy grejprfrut, z lekami antydepresyjnymi, może być problematyczne ze względu na potencjalne interakcje farmakokinetyczne. Oba te owoce mogą wpłynąć na metabolizm leków, zwiększając ich stężenie, jednocześnie prowadząc do nasilenia działań niepożądanych i toksyczności, a nawet uszkodzeń wątroby, Szczególnie dotyczy do leków z grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

4.  Acenokumarol

Acenokumarol jest lekiem przeciwzakrzepowym, który działa poprzez hamowanie syntezy witaminy K w wątrobie, co zmniejsza zdolność krwi do krzepnięcia . W połączeniu z lekami antydepresyjnymi może prowadzić do krwawień dziąseł, krwotoków z nosa czy obfitych miesiączek. Przykłady leków, na które wpływa  to fluoksetyna, sertralina i bupropion , ale jest ich znacznie więcej.

Gdy choruje umysł, zmienia się skóra. Psychiatra o tym, jak psychika wpływa na wygląd
Wędrówki do lodówki w środku nocy to nie jest drobiazg. Zespół nocnego jedzenia można leczyć

3. Klarytromycyna

Klarytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym, który często stosuje się w leczeniu infekcji bakteryjnych. Może wchodzić w interakcje z antydepresantami takimi jak fluoksetyna, sertralina, paroksetyna czy wenflaksyna. Połączenie klarytromycyny z lekami antydepresyjnymi może powodować zespół serotoninowy skutkujący upośledzonym napięciem mięśniowym, drżeniem, zmianą zachowania.

Leki apteka
Wybór właściwego leku antydepresyjnego jest bardzo ważny Fot. Freepik

2. Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest powszechnie stosowany jako lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy, a także w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Łączenie aspiryny z antydepresantami (zwłaszcza SSRI i SNRI) może wpływać niekorzystnie na układ pokarmowy i zwiększać ryzyko krwawień. W przypadku łączenia tych leków zaleca się dużą ostrożność.

1. Alkohol

Łączenie alkoholu z antydepresantami jest odradzane ze względu na możliwe interakcje. W przypadków leków SSRI i SNRI alkohol może powodować senność, zawroty głowy i pogarszać objawy depresji . Jeśli chodzi o inne leki antydepresyjne, jak np. inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) alkohol może zwiększać ryzyko krwawień, zaburzać rytm serca i uszkadzać wątrobę.

Zobacz też:

Nie tylko smutek, zniechęcenie i brak siły. Depresja ma wiele twarzy

Wracasz z urlopu i nie jesteś sobą? To zespół napięcia pourlopowego

Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby

Fala zakażeń COVID-19 po koncercie Taylor Swift. Fani z Polski powinni uważać
Jak radzić sobie z wrastającymi włoskami? Dermatolog zdradza niezawodny sposób na piękne i gładkie nogi
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko