Aspiryna – dawkowanie, działanie, przeciwwskazania, ostrzeżenia
Aspiryna – dawkowanie
Lek powinno się przyjmować doustnie po posiłkach, popijając dużą ilością wody. Tabletki Aspiryny rozpuszcza się w szklance wody. Dawka Aspiryny dla dorosłych to 1-2 tabletki co 4-8 godzin. Dawka maksymalna to 8 tabletek dziennie. Młodzież po 12. roku życia może przyjąć maksymalnie 3 tabletki w ciągu doby.
Aspiryna – działanie
Aspiryna to organiczny związek chemiczny, pochodna kwasu salicylowego. Stosowany jest on powszechnie w celu obniżenia gorączki i zredukowania bólu różnego pochodzenia. Lek ten ma również działanie przeciwzakrzepowe.
Aspiryna – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zażycia Aspiryny jest nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, salicylany lub którykolwiek składnik preparatu, skaza krwotoczna, zaburzenia czynności wątroby i nerek, czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy oraz napady astmy oskrzelowej, wywołane przez salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Aspiryna – ostrzeżenia
Jeśli pomimo stosowania Aspiryny, objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3-5 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości. Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba) powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu preparatu. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek może spowodować napad dny moczanowej.