Ten lek pomaga rzucić palenie. Jest na receptę i kupisz go w każdej aptece
W telewizji można zobaczyć reklamy wielu środków, które mają pomóc w rzuceniu palenia. Można kupić tabletki na nikotynizm, plastry, a nawet syrop... Niestety produkty te często kosztują krocie i nie zawsze są skuteczne. Jest jednak jeden lek na receptę, który naprawdę może pomóc – to bupropion.
Bupropion to organiczny związek chemiczny z grupy katynonów należący do grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu noradrenaliny i dopaminy. Jest wykorzystywany jako lek na otyłość, depresję, ADHD, a także pomocniczo przy rzucaniu palenia. Co warto o nim wiedzieć, nim zapytamy o niego lekarza?
Bupropion – lek pomocny w rzuceniu palenia
Bupropion wpływa na wiele neuroprzekaźników. Jest antagonistą receptorów nikotynowych w mózgu, sprawia więc, że papierosy przestają "smakować", zmniejsza też przykre objawy odstawienia. Z szacunków naukowców wynika, że 12-tygodniowa terapia bupropionem podwaja szanse na rzucenie palenia.
Bupropion jest lekiem wystawianym na receptę – może ją wystawić każdy lekarz, ale najlepiej, by był to psychiatra. Miesięczna terapia bupropionem kosztuje od 40 do 95 złotych w zależności od marki preparatu. Ponieważ patent wygasł, w aptekach dostępne są tańsze zamienniki oryginalnego leku i warto o nie zapytać – różnica w cenie może wynosić nawet 50 proc.
Już wiadomo, który alkohol jest najgorszy dla skóry. Zwłaszcza trądzikowej Który alkohol powoduje najgorszego kaca? Zbadali to naukowcyInne zastosowania medyczne bupropionu
Bupropion znajduje zastosowanie jako lek przeciwdepresyjny: dodaje energii, pobudza do działania, poprawia nastrój. Jest też wykorzystywany w leczeniu otyłości, ponieważ może hamować uczucie głodu i zmniejszać przyjemność z jedzenia. Ponadto bupropion wykazuje skuteczność w niwelowaniu objawów ADHD.
Skutki uboczne bupropionu
Bupropion, tak jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Najpoważniejszym z nich jest obniżenie progu drgawkowego, dlatego przeciwskazaniem do jego stosowania jest uzależnienie od alkoholu i anoreksja, które również wpływają na organizm w taki sposób. W przypadku uszkodzeń wątroby lub nerek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ostrożność.
Częste i bardzo częste działania niepożądane bupropionu:
- bezsenność,
- ból głowy,
- gorączka,
- astenia,
- zawroty głowy,
- pobudzenie,
- lęk,
- łysienie,
- drżenia,
- zaburzenia koncentracji,
- depresja,
- suchość w ustach,
- nudności,
- wymioty,
- zaparcia,
- ból brzucha,
- wysypka,
- świąd,
- poty,
- pokrzywka,
- zaburzenia widzenia,
- zaburzenia smaku.
Zobacz też:
Płuca palacza – objawy, rozpoznanie, kolor. Jak wyglądają płuca palaczy e-papierosów?
„Pacjent ma katastroficzne wizje. To trwa kilka dni” – mówi psychiatra o delirium alkoholowym
Nie możesz rzucić palenia, są alternatywy