Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, objawy, leczenie
pixabay.com

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Mieszki włosowe to wąskie kanały w skórze, z których wyrastają włosy. Do nich uchodzą z przewody gruczołów łojowych produkujących łój, który przedziera się na powierzchnię skóry. Nazywa się to płaszczem lipidowym, mającym zadanie chronić skórę przed podrażnieniami.

Zapalenie mieszków włosów najczęściej jest wywołane przez bakterie, a samo zapalenie można podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych spowodowane jest zakażeniem bakteriami typu paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty. Bakterie te występują na skórze i błonach śluzowych i atakują wtedy, kiedy organizm traci odporność. Bardzo często przyczyną zakażenia jest zarażenie pałeczką ropy błękitnej, do czego najczęściej dochodzi podczas kontaktu z zanieczyszczoną wodą.

Zapalenie mieszków włosowych może być spowodowane drożdżakami, wirusami, np. wirusem opryszczki, pasożytami i dermatofitami, czyli grzybami.

Choroba może być także przyczyną nieinfekcyjnego zapalenia. Najczęściej spowodowane jest lekami i stosowanymi miejscowo kortykosteroidami i kortykotropiną. Wywołują one alergiczne wykwity skórne, tj. czerwone krostki. Takie objawy mogą występować także przy ekspozycji skóry na słońce.

Przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest też golenie się i depilacja. Wykwity skórne szybko się rozprzestrzeniają, ponieważ zakażenie przechodzi z jednego włoska do drugiego. Choroba może powstawać także w miejscach narażonych na pocieranie, np. na karku.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Objawy zapalenia mieszków włosowych to przede wszystkim zauważalne wykwity skórne. Mogą być wypełnione ropą lub płynem surowiczym. Takie wykwity mogą zlewać się i tworzyć skupiska krostek albo występować pojedynczo. Krostki mogą powodować bol i świąd. Zapalenie mieszków włosowych może występować na rożnych obszarach ciała, ale najczęściej są to ramiona, uda i plecy. Bardzo często wykwity pojawiają się także na twarzy, zwłaszcza u mężczyzn, po goleniu. Ważną informacją jest, że ropnych zmian nie powinno się wyciskać, ponieważ wtedy doprowadza się do nadkażeń kolejnych mieszków włosowych i choroba rozprzestrzenia się na inne obszary skóry.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Leczenie mieszków włosowych najczęściej następuje u lekarza dermatologa. Można także samemu spróbować wyleczyć chorobowe zmiany i stosować się do zaleceń profilaktycznych na przyszłość, aby choroba nie wróciła.

Lekarz najczęściej dopiera odpowiednią do przypadku antybiotykoterapię, jeśli pacjent nabawił się choroby z przyczyn bakteryjnych. Często lekarz przepisuje także leki wspomagające leczenie antybiotykiem, jak maści czy spreje na skórę. Tego typu preparaty stosuje się bezpośrednio na rany i miejsca zajęte chorobą. Zazwyczaj czynność powtarza się 2-3 razy dziennie, ale to także zależy od zaleceń lekarza prowadzącego.

Profilaktyka w zapaleniu mieszków włosowych polega na stosowaniu po goleniu kremów z mocznikiem, które nawilży i zregeneruje podrażnioną skórę. Podczas golenia powinniśmy zadbać także o dobry ślizg maszynki i odpowiednio natłuścić skórę. Dobrym pomysłem jest golenie się w ciepłej/gorącej wodzie, która rozszerzy ujścia mieszków włosowych i rozluźni skórę, co pozwoli na skuteczniejszą depilację.

Powinniśmy także pamiętać o dezynfekcji maszynek i depilatorów. W tym celu każdorazowo po goleniu powinniśmy zdezynfekować sprzęt spirytusem lub wodą utlenioną lub co golenie zmieniać ostrza/maszynkę.

Tagi:
Polecane