Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Zgniła pogoda na długi weekend. Uwaga na serce, meteopaci odczują spore dolegliwości
Fot. Canva/Alla Chesnokova/Getty Images

Zgniła pogoda na długi weekend. Uwaga na serce, meteopaci odczują spore dolegliwości

8 listopada 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Przed nami Święto Niepodległości, a zarazem długi weekend. Wielu Polaków już od dawna ma dobrze zaplanowane te dni. Jednak to, czy odpoczynek się uda, uzależnione jest od wielu czynników – a pogoda bywa pod tym względem kluczowa.

Czy będzie ciepło, czy zimno? Deszczowo czy słonecznie? Czy uda nam się pospacerować, czy raczej będziemy leczyć bóle głowy? To warto wiedzieć zawczasu, by dobrze przygotować się na nadchodzące dni.

Święto Niepodległości 2024 – długi weekend

Przed nami już drugi w listopadzie długi weekend . Tym razem wolny dzień przypada w poniedziałek – jest to 11 listopada, czyli Święto Niepodległości. Wielu z nas te dni spędzi z rodziną i bliskimi i będzie świętować. Inni wyjadą na zaplanowane wcześniej wycieczki, z pewnością jednak wszystkim przyda się ładna pogoda.

A jakie są prognozy na najbliższe dni? Synoptycy zapowiadają trochę słońca, więc z pewnością da się pospacerować. Będzie jednak dość chłodno, ale to już nie powinno dziwić – wszak mamy prawie połowę listopada. Co prawda trudno się z tym pogodzić, mając jeszcze w pamięci tak ciepły i przyjemny październik.

Farmaceuci i lekarze prywatni z prawem do refundowanych recept. Istotne zmiany dla pacjentów
Tyle dostaniesz na zwolnieniu lekarskim w 2025 r. Szykują się podwyżki

Prognoza pogody na długi weekend

Listopad bywa kapryśny i nieprzewidywalny. Kiedy jest czyste niebo, słońce potrafi przyjemnie przygrzewać i pobłyskiwać w ostatnich listkach, które jeszcze nie opadły z drzew. Ale ten miesiąc bywa także ponury, zgniły i szaro-bury, a wtedy nie chce się wychylić nosa za próg. Jaka będzie pogoda w długi weekend związany ze Świętem Niepodległości?

W sobotę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, a więc słońce czasem wyjdzie zza chmur, jednak na północy kraju to już może nie być takie oczywiste. Na północy możemy się również spodziewać gęstej mgły, zwłaszcza nad ranem. Termometry wskażą od 5-10 st. C, a lokalnie na południowym zachodzie 11 st. C. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków południowych.

W niedzielę więcej chmur i więcej mgły. Rozpogodzenia pojawią się raczej tylko na południu kraju. Na szczęście nie powinno padać. Będzie chłodno – nad morzem 2 st. C, w pozostałych częściach kraju od 4 do 9 st. C, natomiast nad ranem przymrozki do -3 st. C. Powieje też słaby wiatr z północy.

W świąteczny poniedziałek pogoda ma być podobna, zachmurzenie duże, a przejaśnienia jedynie na południu. Będzie także padać mżawka, a w pierwszej części dnia mgły nie odpuszczą. Temperatura od 3 do 6 st. C, chłodniej w górach, tam ok. 1 st. C, natomiast cieplej na wybrzeżu, 7-9 st. C. W centrum kraju termometry powinny pokazywać do 7 st. C. Będzie także wiał słaby wiatr. Warto jeszcze dodać, że przez cały długi weekend nie powinien spaść śnieg.

Skrajnie wysokie ciśnienie i "zgniły wyż"

Najbliższe dni mogą być trudne szczególnie dla meteopatów. Nad wschodnią Polską stacjonuje bowiem potężny wyż, który obejmuje większość Europy. Powoduje on skrajnie wysokie ciśnienie. W centrum wyżu wynosi 1038 hPa i na tym poziomie będzie się utrzymywać przez całą sobotę.

„To typowy jesienny 'zgniły' wyż, w obrębie którego zalega od kilku dni 'stare', nieco cieplejsze, wilgotne powietrze. (...) Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ponurą aurę jest specyficzne położenie tego antycyklonu, który 'wbija' się pomiędzy dwa ośrodki niżowe, tworząc charakterystyczny układ baryczny, przypominający swym kształtem grecką literę omega – mówi synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Jak mogą czuć się meteopaci?

Prawdziwym wyzwaniem ten „zgniły” wyż może okazać się dla meteopatów . Skrajnie wysokie ciśnienie atmosferyczne, które będzie utrzymywać się przez cały długi weekend, może powodować u nich nasilenie dolegliwości, takich jak bóle głowy, uczucie zmęczenia, rozdrażnienie, spadek nastroju. Osoby z wrażliwością na zmiany pogody mogą odczuwać także większą senność, trudności z koncentracją, a także drażliwość – wszystko to utrudnia oczywiście cieszenie się wolnym czasem.

Wysokie ciśnienie atmosferyczne powoduje czasem wzrost ciśnienia krwi, co może skutkować uczuciem ucisku w skroniach, zawrotami głowy czy nawet przyspieszoną akcją serca. Najbardziej w najbliższych dniach powinny uważać zatem osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego, jak nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Będą teraz bardziej narażeni na wystąpienie incydentów sercowych, takich jak zawał czy udar.

Z kolei osoby z astmą mogą odczuwać nasilenie problemów oddechowych z powodu wilgotnego powietrza zalegającego w obrębie wyżu. Warto zatem unikać nadmiernego wysiłku fizycznego na zewnątrz, zwłaszcza rano, gdy panują gęste mgły, oraz pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków. Niektórzy powinni rozważyć pozostanie w ciepłych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach i unikać nagłych zmian temperatury.

Zobacz także:

Jesteś wrażliwy na zmiany pogody? Lekarz mówi, jak sobie z tym radzić

Pierwsze objawy astmy. Te dolegliwości mogą przypominać przeziębienie

Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu

Przyczynia się do nowotworów układu pokarmowego. Jemy to codziennie
Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko