Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > Farmaceuci i lekarze prywatni z prawem do refundowanych recept. Istotne zmiany dla pacjentów
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 08.11.2024 11:20

Farmaceuci i lekarze prywatni z prawem do refundowanych recept. Istotne zmiany dla pacjentów

farmaceuta, szczepienia, senior, recepta
Fot. Canva/Syda Productions

Więcej możliwości na bezpłatne leki i recepty wystawiane przez farmaceutów oraz lekarzy prowadzących prywatna praktykę. Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały.

Przedłożony przez Minister Zdrowia projekt dotyczący zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych został przyjęty przez Radę Ministrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu więcej osób będzie mogło wystawiać recepty, np. na szczepionki. Będzie to mógł być np. farmaceuta lub lekarz, który prowadzi prywatną praktykę.

Bezpłatne leki do 18. i po 65 roku życia – więcej możliwości

Leki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci dostępne bezpłatnie, do tej pory mógł wystawiać lekarz mający umowę z NFZ. Rozszerzenie możliwości wystawiania bezpłatnych recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla osób, które nie ukończyły 18 lat oraz seniorów powyżej 65. roku życia poniżej 18. i powyżej 65. roku życia to jedna z decyzji, która ma na celu zwiększenie dostępności tych świadczeń. 

Pozwoli to na zmniejszenie ograniczeń umów z NFZ, zaś nowe przepisy będą obecnie obejmować również farmaceutów. W ich wypadku chodzi o recepty na szczepionki refundowane. 

Fot. Canva/Tamar Dundua, Getty Images
Jak pozbyć się pelikanów na ramionach? Wystarczy mniej niż 5 minut dziennie Tyle dostaniesz na zwolnieniu lekarskim w 2025 r. Szykują się podwyżki

Wystawienie recept od ręki

„Recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy  lekarze oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania  recept” – czytamy w podsumowaniu ustawy.

Ustawa zakłada bowiem, że poszerzone grono osób uprawnionych do wystawiania recept pozwoli na lepszy dostęp do bezpłatnych leków, specjalistycznych środków żywieniowych i wyrobów medycznych.

„Dzięki nowym przepisom, więcej osób będzie mogło wystawiać recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów” – czytamy.

Refundowane recepty farmaceutyczne na szczepionki

Do tej pory farmaceuta mógł wystawić receptę na szczepionkę, ale niebyła ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musiał udać się po receptę do przychodni. Projekt umożliwia skorzystanie z refundacji bezpośrednio w aptece. Dzięki takiemu rozwiązaniu seniorzy powyżej 65. roku życia jeszcze w sezonie 2024/2025 będą mogli bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w aptece, bez potrzeby wizyty w przychodni.

Rozszerzenie uprawnień pozwoli odciążyć innych pracowników medycznych, zwłaszcza w placówkach POZ, wykorzystać możliwości szerszego grona specjalistów oraz odciążyć przedstawicieli innych zawodów medycznych, którzy działają w systemie ochrony zdrowia. Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Źródło: gov.pl

Zobacz także:

Polacy nie myją zębów, bo... boją się dentysty. Dr Karolina August szczerze o pacjentach

Kioski profilaktyczne NFZ: Skorzystaj z tych 7 bezpłatnych badań i wsparcia doradcy

Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci