Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 07.11.2024 10:00

Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej

Po tym poznasz, że zaczyna się zawał. To nie tylko ból w klatce piersiowej
fot.shutterstock/Julia Zavalishina

Najpopularniejszym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej. Jest to oczywiście najbardziej charakterystyczny i najczęściej występujący objaw. Niewiele mówi się jednak o występowaniu innych symptomów. A na nie również należy zwrócić uwagę. 

Zawał serca to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku, z powodu chorób układu krążenia, w tym zawału serca, zmarło 222 874 osób. To aż 45,3% wszystkich zgonów w Polsce.

Objawy zawału serca

Wielu pacjentów uważa, że zawał serca to silny ból w klatce piersiowej zlokalizowany za mostkiem. Niektórzy wskazują też na omdlenia i duszności. To jednak nie wszystkie objawy zawału mięśnia sercowego. Wyróżniamy również te bardziej nietypowy, które mogą pojawić się nawet dłuższy czas przed atakiem. Zaliczamy je do stanu przedzawałowego. 

Nietypowe objawy zawału serca to:

  • ból w górnej części brzucha (na środku lub po prawej stronie),
  • nudności, 
  • wymioty,
  • ból promieniujący do ramienia, ręki, pleców, szczęki, szyi,
  • silny niepokój i napięcie, 
  • kaszel z wydzieliną,
  • zawroty głowy,
  • problemy ze snem,
  • pocenie się,
  • stan podgorączkowy. 
Ból dawał o sobie znać już po pierwszym łyku. Diagnoza była szokująca. „Rozpłakałam się” Strach w trudnych czasach jest naturalną reakcją. W jakich sposób poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?

Podejrzenie zawału – co robić? Pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy zawał, najważniejsze jest, by jak najszybciej działać. po 3–6 godzinach od zamknięcia tętnicy wieńcowej obumiera cały obszar mięśnia sercowego przez nią zaopatrywany. Należy więc jak najszybciej wezwać pomoc. Czekając na ratowników medycznych, należy posadzić pacjenta w pozycji półsiedzącej. Nie warto wieźć pacjenta do szpitala własnym autem, ponieważ ratownicy medyczni już w karetce rozpoczną leczenie.

W przypadku, gdy osoba jest nieprzytomna, należy ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku zatrzymania krążenia należy przystąpić do resuscytacji - wykonywać dwa oddechy, a następnie 30 uciśnięć klatki piersiowej.

Jaka jest śmiertelność zawału?

Wiele osób zastanawia się, jaka jest szansa na przeżycie zawału. W ciągu roku od wystąpienia pierwszego zawału serca umiera około 10 proc. chorych, a w ciągu 5-10 lat aż 50 proc. Jak podaje gov.pl, w 2022 roku roczna śmiertelność pacjentów po zawale serca wynosiła 16,6% a pacjentów po ostrym zespole wieńcowym 14,3%.W przypadku ostrego zawału szansa na przeżycie wynosi 50%. 

Zobacz też:

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy

Czerwone plamy na szyi i dekolcie. Tak objawiają się te nowotwory

Pierwsze objawy nerwicy. W ten sposób możesz ją rozpoznać