Pacjenci.pl Problemy cywilizacyjne Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Jak ta zmiana wpłynie na zdrowie?
Fot. Shutterstock

Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Jak ta zmiana wpłynie na zdrowie?

18 września 2024
Autor tekstu: Adrianne Mazurek

Zmiana czasu jest dla wielu bardzo uciążliwa - powodując nie tylko problemy techniczne, ale wpływając na jakość snu i często wywołując rozdrażnienie. Kiedy zmieniamy czas w 2024 roku?

Wpływ zmiany czasu na zdrowie

Zmiana czasu od lat wywołuje kontrowersje. Wiele osób ma realne problemy z przystosowaniem się do nowej godziny, a zmiana - nawet o godzinę - potrafi zaburzyć cały rytm dnia. Nie mówiąc już o tym, że trudno przyzwyczaić się do nowej pory dnia i wiele osób ma trudności - albo ze wstawaniem, albo ze zbyt wczesną pobudką, co z kolei może przyczynić się do zaburzeń snu.

Zmiana czasu zwiększa ryzyko udaru i zawału serca . Dlaczego? Otóż za nasz dobowy rytm odpowiadają hormony - cała oś podwzgórze – przysadka – nadnercza. Budzimy się dzięki wysokiemu poziomowi kortyzolu , który wydziela się nad ranem. Wieczorem zasypiamy dzięki melatoninie , która wydziela się wieczorem, do mniej więcej 3 nad ranem. Zmiana czasu wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu naszego układu hormonalnego.

Kiedy zmienia się czas (lub gdy w wyniku podróży zmieniamy strefę czasową) zwiększa się ryzyko zawału serca czy udaru mózgu, ponieważ organizm reaguje stresem na zaburzenie rutyny . Dochodzi do dużych skoków kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny - musimy się obudzić nie wtedy, kiedy, zdaniem naszego organizmu, powinniśmy.

Metoda 4-7-8 to rewelacja. Dzięki niej zapomnisz o problemach z zasypianiem
To ćwiczenie wycisza i pozwala zasnąć w kilka minut. Na czym polega metoda 4-7-8?

Kiedy zmieniamy czas w październiku 2024?

Czas zimowy rozpoczyna się w ostatnią niedzielę października, czas letni zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku zmiana czasu nastąpi 27 października 2024 r. Zmiana czasu następuje z godz. 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu jest też trudna ze względów technicznych, dlatego planowane jest odejście od niej - w Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026. Oznacza to, że jeżeli nie wejdzie w życie nowe rozporządzenie, zmiany czasu w 2027 roku już nie będzie.

Zaburzenia snu a zmiana czasu - jak sobie pomóc?

W okresie po zmianie czasu wiele osób jest rozdrażnionych i cierpi na trudności w koncentracji. Aby sobie pomóc warto słuchać się swojego organizmu i nieco zmienić rutynę - kłaść się wcześniej spać, więcej odpoczywać. Na ogół już po kilku dniach większość osób przyzwyczaja się do zmian.

Gorzej sytuacja wygląda u właścicieli zwierząt. Zwierzaki mają swój własny rytm dobowy i świetnie wiedzą, kiedy ich opiekun powinien wstać, żeby wyjść na spacer lub podać karmę. Zwierzęta warto przyzwyczajać do zmiany czasu wcześniej, opóźniając lub podając stopniowo wcześniej karmę czy zmieniając powoli pory spacerów. Dzięki temu zmiana czasu będzie dla wszystkich łagodniejsza.

Zobacz też:

Ta grupa przy zmianie czasu cierpi najbardziej. Nie chodzi o chorych

Popularne tabletki na gardło wycofane z obrotu. Stanowią zagrożenie dla zdrowia

Polacy piją te zioła litrami. W Wielkiej Brytanii są zakazane

Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną
Po tym poznasz wędlinę niskiej jakości. Wcale nie musi być tania!
Obserwuj nas w
autor
Adrianne Mazurek

Redaktorka prowadząca oraz koordynatorka serwisu Pacjenci.pl. Medyczne nowinki oraz wstydliwe problemy Polaków to coś, o czym lubi pisać najbardziej. Jej celem jest dostarczenie rzetelnej, medycznej wiedzy. W wolnym czasie składa klocki Lego z synami oraz dba o liczną gromadkę swoich zwierząt domowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko