Pacjenci.pl Zdrowie Psychiczne 10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza
Fot. Freepik

10 objawów zaburzeń lękowych. Jeśli je masz, odwiedź lekarza

20 sierpnia 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że na zaburzenie lękowe cierpi 15-20 proc. osób. Najczęściej dotykają one kobiety, ale występują również u mężczyzn i u dzieci. Jakie są objawy zaburzeń lękowych? Po czym je poznać?

Objawy zaburzeń lękowych zależą od ich rodzaju. Na przykład w przypadku uogólnionych zaburzeń lękowych najbardziej odczuwalne będzie stałe napięcie, a w przypadku lęku panicznego, będzie dochodzić do ataków paniki.

Zaburzenia lękowe mogą przybrać również postać różnego rodzaju fobii, w tym fobii społecznej, objawiającej się strachem przed kontaktem z ludźmi. Są jednak pewne symptomy, które są wspólne dla wszystkich rodzajów zaburzeń.

Oto 10 typowych objawów zaburzeń lękowych.

1. Trudności ze snem i zasypianiem

Myśli przed zaśnięciem nie dają spokoju, przez co zaśnięcie staje się niezwykle trudne. Noce często są przerywane, a sen płytki i niespokojny . U niektórych pojawiają się koszmary senne, a po wybudzeniu trudności z zaśnięciem . Rano przez to wszystko trudno czuć się wypoczętym, co dodatkowo może potęgować negatywne emocje.

2. Wewnętrzny niepokój i napięcie

Ciągłe uczucie napięcia i gotowości do reakcji, nawet gdy nie ma realnego zagrożenia. Napięcie mięśni, trudności z relaksem i poczucie, że coś złego może się wydarzyć – te dolegliwości mogą być stale obecne u osób cierpiących na zaburzenia lękowe. To wewnętrzny stres, który nie ustępuje.

3. Problemy z koncentracją

Skupienie się na zadaniach jest trudne, myśli łatwo odpływają w stronę lęków . Codzienne czynności wymagają więcej wysiłku i czasu. Trudno podejmować decyzje i logicznie myśleć, bo umysł stale analizuje potencjalne zagrożenia. To wszystko może skutkować pogorszeniem wyników w nauce lub pracy.

Problemy z koncentracją
Zaburzenia lękowe mogą powodować problemy ze skupieniem Fot. Freepik
Jak wesprzeć osobę z depresją? Psycholog zdradza 5 sposobów
Jarosław Kret: „Miałem stany lękowe i depresję”

4. Nadmierna potliwość

Pocenie się rąk, twarzy czy pach w sytuacjach stresowych, nawet bez fizycznego wysiłku. Towarzyszy temu uczucie dyskomfortu, które potęguje stres i wstyd . To reakcja ciała na wzbudzający lęk bodziec, np. wystąpienie publiczne publiczne czy pierwszą randkę albo… zwykłą rozmowę.

5. Drażliwość i zdenerwowanie

Nawet drobne rzeczy mogą wywołać irytację lub frustrację. Reakcje emocjonalne są silniejsze niż zwykle, co może prowadzić do konfliktów i spięć w relacjach. Zmiany nastroju są nagłe i trudne do kontrolowania. Ten stan może dodatkowo potęgować alkohol lub inne używki, np. kawa czy “energetyki”.

6. Uczucie bezradności

Poczucie, że nie da się nic zrobić, by zmienić trudną sytuację, brak wiary we własne możliwości i nadziei na przyszłość… Wszystko to przeszkadza w spełnieniu marzeń, a nawet codziennych czynnościach. Osobie z zaburzeniami lękowymi trudno znaleźć motywację do nowych wyzwań, a problemy wydają się nie do pokonania.

7. Ból lub ucisk w klatce piersiowej

Uczucie ściskania lub kłucia w klatce piersiowej, trudność z oddychaniem lub wrażenie ciężaru – te dolegliwości bardzo często bywają mylone z chorobami serca, podczas gdy mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych. Co więcej, osoba w trakcie ataku paniki może być przekonana, że ma zawał i wkrótce umrze. Po kilku miniutach wszystko mija.

Atak paniki
Zaburzeniom lękowym mogą towarzyszyć ataki paniki Fot. Freepik

8. Wyolbrzymianie negatywnych wydarzeń

Każda sytuacja wydaje się groźniejsza niż w rzeczywistości . Lęk koncentruje się na najgorszych możliwych scenariuszach. Nawet drobne trudności urastają do rangi ogromnych przeszkód. Towarzyszy temu brak poczucia własnej wartości i strach przed działaniem. Osoba z zaburzeniami lękowymi może unikać przez to wyzwań.

9. Tworzenie czarnych scenariuszy

Wyobrażenie najgorszych możliwych scenariuszy, nawet jeśli są czystą fikcją. Umysł bez przerwy tworzy pesymistyczne wizje przyszłości, co dodatkowo nasila lęk, którego i tak jest już za dużo. Trudno myśleć pozytywnie, bo negatywne myśli dominują . W dłuższej perspektywie może prowadzić to do depresji i innych zaburzeń.

10. Silne reakcje

Silne reakcje emocjonalne na sytuacje, które u innych nie wywołują aż tak dużego stresu. Nawet małe bodźce mogą wywołać panikę, gniew lub płacz. Reakcje są przesadzone w stosunku do realnego zagrożenia. Do ogromnego strachu może prowadzić np. nieodebrane połączenie z nieznanego numeru.

Jak wyjść z zaburzeń lękowych? Zazwyczaj nie jest to proste i wymaga ogromu pracy. Psychiatrzy bardzo często zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, na której pacjent oswaja swoje lęki. W niektórych przypadkach zaleca się leczenie farmakologiczne. Obie terapie można łączyć.

Stany lękowe można dodatkowo próbować łagodzić na własną rękę poprzez medytację, jogę czy ćwiczenia oddechowe. Ponadto warto ograniczyć używki, szczególnie alkohol i kofeinę, które pobudzają, co może zwiększać lęki. Znaczenie ma również zdrowa dieta i ruch – ćwiczenia na siłowni lub świeżym powietrzu, ale nie tylko, również spacery.

Zobacz też:
6 oznak, że Twój partner nie ma do Ciebie za grosz szacunku. Lepiej go zostaw

Po czym poznać wypalenie zawodowe? Psycholog radzi, zwróć uwagę na ten aspekt

Epizod psychotyczny może mieć każdy. Psychiatra o tym, jak go rozpoznać

1000 zł bez względu na dochód. Miesięczna wypłata od 1 listopada 2024
Co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów? To, co myślisz, jest błędne
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko