Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Epizod psychotyczny może mieć każdy. Psychiatra o tym, jak go rozpoznać
Redakcja Pacjenci.pl
Redakcja Pacjenci.pl 13.08.2024 09:04

Epizod psychotyczny może mieć każdy. Psychiatra o tym, jak go rozpoznać

epizod psychotyczny, psychoza, schizofrenia, psychiatra, terapeuta
Fot. Facebook / Lekarze z Radości, Canva / Getty Images

Schizofrenia to uciążliwa choroba psychiczna, która dotyka 1% społeczeństwa na świecie. Uzależniona może być od czynników genetycznych, środowiskowych i społecznych. Zazwyczaj najwięcej zachorowań na schizofrenie przypada między 18 a 30 rokiem życia. Jednak może dotknąć osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, dorosłych jak i starsze osoby. 

Dodatkowo schizofrenii może towarzyszyć epizod psychotyczny, czyli psychoza, lecz nie zawsze musi być to jej objaw. Jak postępować gdy pojawi się epizod psychotyczny oraz czym się charakteryzuje? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychiatrą, terapeutą dr Bartłomiejem Kubackim.

Epizod psychotyczny - postępowanie

Pojawienie się epizodu psychotycznego nie zawsze musi wskazywać na schizofrenię. Jednak pojawienie się go może być początkiem rozwoju tej choroby. Mimo wszystko w przypadku wystąpienia epizodu psychotycznego należy podjąć działanie i nie bagatelizować tego objawu, gdyż może być źródłem innych zaburzeń psychicznych. Odpowiednio wcześnie podjęte kroki mogą zapobiec powstaniu schizofrenii lub rozwoju innych chorób o podłożu psychicznym. 

Pojawienie się nawet jednego epizodu psychotycznego także skłania do psychoterapii oraz regularnych konsultacji z lekarzem. Epizody psychotyczne mogą również wymagać przyjmowania odpowiednich leków, które mogą pomóc w zapobieganiu ich. Dlatego jeżeli pacjent ma do czynienia z epizodem psychotycznym, należy od razu skontaktować się z lekarzem, który oceni stan pacjenta, wdrąży odpowiednie leczenie, które pozwoli złagodzić objawy oraz uniknąć kolejnych nawrotów. 

Poza leczeniem farmakologicznym i psychoterapią pomocne jest również wsparcie ze strony najbliższych osób i rodziny, ponieważ kontakt z nimi może przynieść poczucie spokoju i równowagi dla chorego. W przypadku poważnych i nasilonych objawów pacjent może wymagać hospitalizacji, która w takiej sytuacji może okazać się skuteczniejsza. Dodatkowo będąc z osobą chorą podczas jej epizodu psychotycznego, warto usunąć jakieś niebezpieczne przedmioty, które znajdują się w pobliżu oraz zadbać o swoje i jej bezpieczeństwo.

– Schizofrenia może przebiegać różnie. Może być tak, że objawy będą narastać, wybuchnie psychoza i będzie to jeden epizod psychotyczny, który już więcej się nie powtórzy. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i wdrożeniu pewnych technik psychologicznych (psychoedukacji czy psychoterapii) pacjent będzie dobrze funkcjonował, a objawy nie powrócą – mówi w rozmowie z Pacjentami psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki. 

– Schizofrenia może też przebiegać falowo, a więc będą występować kolejne epizody psychotyczne, przerywane okresami remisji, czyli wycofania się tych objawów. W tym czasie pacjent może normalnie funkcjonować, pracować i tworzyć relacje. Zdarza się również tak, że schizofrenia przebiega przewlekle i epizody psychotyczne towarzyszą choremu do końca życia – dodaje.

Projekt bez nazwy - 2023-09-18T140423.516.png
Epizod psychotyczny może dotknąć każdego Fot. Freepik
Schizofrenia - objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Kto najczęściej choruje na schizofrenię? Czy schizofrenia jest dziedziczna?

Objawy epizodu psychotycznego

Objawy epizodu psychotycznego, są dosyć charakterystyczne i niestety uciążliwe dla pacjenta. Do najczęstszych symptomów, które mogą wskazywać na epizod psychotyczny, należą:

  •  urojenia,
  •  omamy, halucynacje,
  •  zaburzenia nastroju,
  •  utrata kontaktu z rzeczywistością,
  •  dziwne zachowania,
  •  chaotyczność,
  •  nerwowość,
  •  lęk,
  •  niespójna mowa,
  •  nieracjonalne myślenie i postępowanie,
  •  aspołeczność,
  •  ryzykowne zachowania,
  •  roztargnienie,
  •  utrudniona komunikacja.

– Jako psychiatrzy dzielimy objawy schizofrenii na dwa rodzaje: pozytywne i negatywne. Objawy wytwórcze, czyli pozytywne nie mają nic wspólnego z „pozytywnością”, a ich nazwa wynika z tego, że są nadmiarowe w stosunku do stabilnego stanu psychicznego. Do objawów pozytywnych należą m.in. urojenia i halucynacje typowe dla schizofrenii. Pacjent myśli, że ktoś go kontroluje, obserwuje, a nawet zna jego myśli. Chory może interpretować informacje z radia czy telewizji, jako pewne znaki dotyczące jego osoby – tłumaczy Pacjentom psychiatra, terapeuta dr Bartłomiej Kubacki.

I dodaje: Objawy ubytkowe, czyli negatywne powodują wycofanie się pacjenta z życia. Chory żyje w swoim świecie, zamyka się w domu i izoluje się od ludzi. Osoby, które kiedyś były aktywne, uczyły się i pracowały, nagle tracą motywację do wszelkich aktywności.

Przyczyny schizofrenii i epizodu psychotycznego

Czynniki genetyczne zwiększającą podatność na zachorowanie na schizofrenię. Osoby blisko spokrewnione z chorującymi na schizofrenię mają wyższe ryzyko wystąpienia choroby, co jednak nie oznacza, że zachorują – wyjaśnia psychiatra.

– W przypadku, kiedy jeden z rodziców cierpi na schizofrenię, prawdopodobieństwo wystąpienia jej u potomstwa wynosi 20%. Kiedy schizofrenia dotyczy obojga rodziców, ryzyko rozwoju choroby u dzieci wzrasta jeszcze bardziej. Nie ma jednak 100 – procentowej pewności, że dziecko zachoruje na schizofrenię. Ważne są czynniki środowiskowe i społeczne, czyli to, w jaki sposób dana osoba była wychowywana, czy ma jakieś traumy, w jakim środowisku żyła i w jakim przebywa obecnie – mówi w rozmowie z Pacjentami dr Bartłomiej Kubacki.

Epizod psychotyczny może pojawiać się w odpowiedzi na:

  •  silny stres,
  •  przejmującą, dotkliwą sytuację,
  •  schizofrenię,
  •  uwarunkowania genetyczne,
  •  namiar alkoholu, czy pewnych leków,
  •  substancje psychoaktywne, narkotyki,
  •  traumatyczne doświadczenia.
     

Zobacz też:
Depresję widać... po śnie. Tak śpią osoby chore. Nieświadomi myślą, że to lenistwo

Borderline nazywane jest zaburzeniem osobowości naszych czasów. Skąd się bierze? Psychiatra tłumaczy

5 najdziwniejszych fobii. Niewiarygodne, czego boją się ludzie