140 tys. Polaków jest zakażonych wirusem, który rozwija raka. Lekarka wylicza alarmujące objawy
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołuje wirus HCV. W przypadku zakażenia należy jak najszybciej podjąć leczenie. Jeśli tego nie zrobimy, narażamy się na marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformowała, że aż 71 milionów osób cierpi z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. W naszym kraju choruje ok. 140 tys. osób. Oto objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C jest bardzo trudne do zdiagnozowania
- WZW C jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus zapalenia wątroby typu C (HCV). Ta choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania, ponieważ na początkowym etapie nie daje objawów lub są one bardzo niespecyficzne - alarmuje w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Jak poinformowała lekarka, wyróżniamy dwie postaci tej choroby: ostrą i przewlekłą. U niektórych organizm sam eliminuje wirusa, a u innych zakażenie może przejść w postać przewlekłą.
- Niepokojący jest fakt, że z roku na rok obserwujemy coraz więcej zakażeń. Moim zdaniem wynika to z faktu, iż zabiegi związane z przerwaniem ciągłości naskórka stają się coraz bardziej popularne. Mowa o kolczykowaniu, tatuażach czy różnych zabiegach kosmetycznych, takich jak mezoterapia, a nawet manicure i pedicure - przestrzega dr Cubała-Kucharska.
HCV odpowiada za 60 proc. raków wątroby
Wirus HCV jest bardzo niebezpieczny. Rozpoznanie powinno przebiec szybko, by jak najszybciej podjąć leczenie. W przypadku rozpoznania choroby na etapie marskości wątroby, to ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby jest ogromne.
- Obecnie około 60 proc. przypadków raka wątroby w Polsce to są nierozpoznane lub za późno rozpoznane zakażenia HCV. Jeżeli rozpoznamy je na wczesnym etapie, to możemy doprowadzić do wyleczenia wirusa i zatrzymania postępu choroby. Natomiast jeżeli rozpoznamy chorobę na etapie marskości wątroby, to ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby jest ogromne. Największy dramat polega na tym, że rokowania w przypadku tego typu nowotworu są bardzo niekorzystne. W Polsce ponad 90 proc. chorych umiera w ciągu roku od rozpoznania - powiedział w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, hepatolog, specjalista chorób zakaźnych, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
WZW typu C i HVC – objawy
Większość zakażeń HVC jest bezobjawowa, przez co choroba jest trudna do zdiagnozowania. U niektórych mogą jednak pojawić się takie symptomy jak bóle brzucha, męczliwość, nudności, wymioty, świąd skóry. Co ciekawe, kilka dni lub tygodni przed wystąpieniem tych objawów może pojawić się ból mięśni i stawów. Może też pojawić się żółtaczka, z którą wiąże się ściemnienie moczu i rozjaśnienie stolca.
Objawy przewlekłego zapalenia wątroby typu C są podobne do objawów przewlekłego zapalenia wątroby typu B. Większość pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości. Najczęstsze objawy to uczucie zmęczenia oraz obniżony nastrój. Nie wyklucza się powiększenia wątroby, żółtaczki, oraz powiększenia śledziony.
Zobacz też:
Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania
Z takich czajników korzysta większość Polaków. Chemiczka alarmuje, że są szkodliwe