Pijesz kawę o tej porze? Lekarka alarmuje, że to niedopuszczalne, jeśli dbasz o zdrowie
Lekarka Poonam Desai publikuje w mediach społecznościowych pod pseudonimem "DoctorandDancer". Jej nagrania cieszą się ogromną popularnością. W jednym z nich zdradziła, że picie kawy o tej porze jest niedopuszczalne. Z pewnością ten błąd popełnia wielu Polaków.
Coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy tryb życia. To nie tylko gwarancja lepszego samopoczucia, ale też recepta na dłuższe życie, gdyż zdrowe nawyki zapobiegają wielu chorobom. Nie warto więc zwlekać i jak najszybciej zmienić swoje przyzwyczajenia, by żyć lepiej.
O której godzinie nie powinno się pić kawy?
Zdaniem lekarki Poonam Desai kofeiny nie należy spożywać później niż godzina 12. Substancja w naszym organizmie działa dość długo, więc aby mieć lepsze samopoczucie i dobrze się wyspać, nie należy pić kawy po południu.
Suchy zębodół po wyrwaniu zęba. Co to takiego i jak sobie z tym radzić? Antybiotyki mogą prowadzić do nieswoistych zapaleń jelit. Są nowe badania- Kofeina ma okres półtrwania od pięciu do sześciu godzin i może nadal utrzymywać się w naszym organizmie, kiedy kładziemy się spać, uniemożliwiając nam zasypianie lub utrzymanie snu. Dlatego naprawdę staram się unikać po południu wszelkich napojów zawierających kofeinę – wyjaśniła Poonam Desai.
Ile kaw dziennie można wypić?
Wiele osób zastanawia się teraz, ile kaw dziennie można wypić. Umiarkowane spożycie to od 3 do 5 filiżanek dziennie. To równowartość maksymalnie 400 mg kofeiny. Należy jednak pamiętać, że jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 200 mg. Z kolei kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny ograniczać się do 200 mg kofeiny, a więc 2-3 filiżanek kawy dziennie.
Czy kawa jest zdrowa?
Jeśli nie będziemy przekraczać dozwolonej dawki kofeiny, to kawa raczej nam nie zaszkodzi. Wyjątkiem są osoby chore na nadkwasotę i wrzody żołądka. Tego napoju powinny też unikać osoby, które borykają się z problemami z ciśnieniem i silnym stresem.
Co ciekawe, naukowcy wykazali, że kawa pita z umiarem może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 30% lub nawet 65% - w zależności od przeprowadzonych badań. Ponadto, nieznacznie wspomaga ona natomiast pracę organizmu i zdolność do koncentracji, dostarcza wodę do organizmu, działa pobudzająco i wspomaga metabolizm.
Zobacz też:
Papież Franciszek znów podupadł na zdrowiu. Odwołano audiencje, a co z podróżą?
Rafał Maserak znów wystąpił w okularach przeciwsłonecznych. Wyjawił, że to przez chorobę