Pacjenci.pl Najnowsze Wiadomości 24-letnia streamerka dostała udaru na wizji
Fot. instagram/@kasix909

24-letnia streamerka dostała udaru na wizji

20 stycznia 2025
Autor tekstu: Alina Gałka

Katarzyna Paciorek, znana w środowisku graczy jako Kasix, w wieku 24 lat dostała udaru podczas streamingu. Wcześniej w czasie sesji gamingowej potrafiła nie odchodzić od komputera przez 30 godzin. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o blaskach i cieniach swojego zajęcia oraz o tym, jak udar wpłynął na jej życie.

Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do uszkodzenia jego komórek wskutek niedotlenienia. Objawy obejmują nagłe trudności z mówieniem, osłabienie jednej strony ciała, problemy z widzeniem i równowagą, a szybkie leczenie jest kluczowe dla minimalizacji skutków.

Kasix opowiada o swoim udarze

Życie dało mi trochę taką żółtą kartkę i niestety, podczas transmisji na żywo właśnie, dostałam udaru mózgu mniej więcej tak półtora, dwa lata temu (…) Zabrała mnie karetka, miałam szybkie leczenie i przez dwa tygodnie nie wychodziłam ze szpitala – wspomina Kasix w rozmowie w Dzień Dobry TVN.

Jakie sygnały z ciała zaniepokoiły lubianą gamerkę?

Byłam bardzo skołowana, nie wiedziałam, co się dzieje i gdzieś tam czułam, że po prostu coś jest nie tak. Miałam niewyraźną mowę, właśnie opadający ten kącik ust (…), zauważyłam, że po prostu coś kiepsko się poruszam postacią . (…) zauważyłam właśnie, że nie mogę tą lewą ręką gdzieś tam trafić w odpowiednie przyciski, jakby ona była taka zdrętwiała. Próbowałam ją jakoś rozmasować, podnieść, ale ona była taka właśnie opadająca – opowiada.

Zapytana o przyczyny udaru, Kasix nie potrafiła wskazać jednej. Jednak przyznała, że tryb życia mógł przyczynić się do tej groźnej dla życia sytuacji.

Żaden z lekarzy nie podał mi konkretnej przyczyny, jeżeli chodzi o to, skąd ten udar się wziął. Mogło (na to wpływać) genetyczne uwarunkowanie, no ale na pewno mój tryb życia wcześniejszy nie był na tyle odpowiedni, żeby też się nie przysłużyć takiemu wydarzeniu .

Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne
Działa na zakrzepy jak rozpuszczalnik. Jedz codziennie

Jak rozpoznać udar?

Kasix wyciągnęła naukę ze swojego udaru. Nie tylko zadbała bardziej o zdrowie, ograniczając czas spędzany przed monitorem, ale postanowiła też edukować swoich widzów w zakresie rozpoznawania udaru u siebie i u innych.

Jeżeli podejrzewasz drugą osobę (o udar) , to możesz powiedzieć jej, żeby się bardzo wyszczerzyła i osoba z udarem będzie miała ten opadający kącik (…) Albo samemu można sobie sprawdzić takie wstępne mini badanie, czy wszystko jest w porządku. (…) zamknąć oczy, rozłożyć ręce i spróbować dotknąć nosa przygiętą ręką, (…) koordynację ruchową możemy wtedy zbadać. Oczywiście to nie jest 100% diagnoza, ale zawsze gdzieś tam pomaga – mówi gamerka.

W swojej wypowiedzi Kasix odwołuje się do znanego testu FAST , o którym, na wszelki wypadek, powinien wiedzieć każdy. To prosty sposób na ocenę objawów udaru:

F (Face, twarz): Poproś osobę, aby się uśmiechnęła. Czy jedna strona twarzy opada?

A (Arms, ręce): Poproś, aby podniosła obie ręce. Czy jedna opada lub jest trudna do uniesienia?

S (Speech, mowa): Poproś, aby powtórzyła proste zdanie. Czy mowa jest bełkotliwa lub niezrozumiała?

T (Time, czas): Jeśli występują którekolwiek z powyższych objawów, natychmiast zadzwoń na pogotowie ratunkowe – czas ma kluczowe znaczenie!

Podstawowe objawy udaru mózgu

Rozpoznanie udaru mózgu wymaga szybkiej reakcji, ponieważ każda minuta ma kluczowe znaczenie dla ograniczenia skutków uszkodzenia mózgu . Wśród głównych objawów udaru mózgu wymienia się:

  • nagłe, często jednostronne osłabienie lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg – może wystąpić uczucie bezwładności lub trudności w poruszaniu kończyną
  • problemy z mową – trudności w wyraźnym mówieniu, mowa bełkotliwa, niemożność zrozumienia rozmówcy,
  • opadanie kącika ust – jedna strona twarzy może wyglądać na zwiotczałą lub „opadać”,
  • problemy z widzeniem – nagłe pogorszenie wzroku, podwójne widzenie lub utrata widzenia w jednym oku,
  • zaburzenia równowagi i koordynacji – nagłe trudności w chodzeniu, zawroty głowy, utrata równowagi lub omdlenie,
  • silny ból głowy .

Oprócz wymienionych wyżej najbardziej charakterystycznych symptomów udaru mogą występować również: dezorientacja, utrata przytomności , nagła utrata czucia w kończynach lub twarzy, trudności w połykaniu (dysfagia).

Co robić, jeśli podejrzewasz udar?

Jeśli podejrzewasz udar mózgu u siebie lub kogoś innego natychmiast wezwij pomoc , dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 999. Osobie z podejrzeniem udaru nie należy podawać jedzenia ani picia , ponieważ trudności w połykaniu mogą powodować udławienie. Osobę taką należy ułożyć w wygodnej pozycji, najlepiej na boku i oczekiwać na przyjazd ratowników medycznych. Warto pamiętać, że wczesne leczenie udaru, np. zastosowanie leków trombolitycznych, jest możliwe tylko w krótkim oknie czasowym (zwykle do 4,5 godziny od wystąpienia objawów), dlatego natychmiastowa reakcja jest kluczowa dla zdrowia pacjenta.

Czytaj także:

Dla neurologa choroby rzadkie to codzienność. W Polsce choruje na nie ok. 2,5 mln osób

Lekarka tłumaczy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu. Wielu z nas popełnia ten błąd

Jakie badania kontrolne warto wykonać na początku roku? Lista dla różnych grup wiekowych

Tak boli głowa przy udarze. Nigdy nie ignoruj tego bólu
To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem
Obserwuj nas w
autor
Alina Gałka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko