Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby > To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 03.10.2024 15:11

To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem

To zwykłe mity o nadciśnieniu tętniczym. Polacy w nie wierzą, a potem jest problem
fot.freepik

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która obrosła wieloma mitami. Polacy często w nie wierzą, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Obalamy więc najpopularniejsze mity dotyczące nadciśnienia tętniczego. 

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. w Polsce żyło 9,9 mln dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, którzy stanowili 31,5% dorosłej populacji osób. Z kolei już w 2020 roku na nadciśnienie tętnicze chorowało 9,94 mln dorosłych osób. Najwięcej chorych jest w wieku 55-74 lata. W latach 2013–2018 standaryzowany współczynnik chorobowości rejestrowanej spadł z 305 do 292 chorych na 1 000 ludności.

To najgroźniejszy mit dotyczący nadciśnienia tętniczego. Dotyczy wieku

Najgroźniejszy mit o nadciśnieniu tętniczym dotyczy wieku. Wbrew powszechnemu przekonaniu choroba ta nie dotyka wyłącznie osób starszych. Coraz więcej młodych osób boryka się z tą chorobą. Mogą cierpieć na nią również dzieci i młodzież. U osób młodszych z nadciśnieniem tętniczym obserwuje się zwiększoną męczliwość, bóle głowy, zaburzenia snu, nadpobudliwość, krwawienia z nosa, chudnięcie, zaburzenia widzenia, upośledzenie czynności nerek. Warto więc co jakiś czas wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego.

Wiele osób nie myje mięsa i naraża swoje zdrowie. Biotechnolożka załamuje ręce: To nielogiczne Po pracy musisz iść na drzemkę? Ekspertka zdradza, kiedy powinno nas to zaniepokoić

Tabletki na nadciśnienie tętnicze – z receptą i bez recepty – które są lepsze?

Kolejny mit dotyczy leków na nadciśnienie tętnicze. Wielu osobom wydaje się, że bez recepty są zawsze równie skuteczne, co te na receptę. Nie wolno tak myśleć. O tym, jakie leki brać, musi zadecydować lekarz. To on, po wykonaniu badań i przeprowadzeniu wywiadu, doskonale wie, które leki zadziałają na nas najlepiej. Niewykluczone, że niektóre z zaleconych leków, będzie można kupić bez recepty.  

Nie pij kawy przy nadciśnieniu – to zwykły mit

Mówi się, że przez leki na nadciśnienie tętnicze powinniśmy całkowicie zrezygnować z kawy. Nie jest to jednak prawda, ponieważ akurat ta używka nie zrobi nam wiele krzywdy. Warto jednak pamiętać o tym, że u osób z nadciśnieniem odpowiednia dawka to maksymalnie 3 filiżanki.  Całkowicie należy jednak zrezygnować z takich używek ja papierosy i alkohol.  

Zobacz też:

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

8 lat żył z glejakiem, nie mając o tym pojęcia. Lekceważył te objawy

Masz takie objawy? To zrób gastroskopię. Wiek nie ma znaczenia