Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne
Aneta Paniczko
Aneta Paniczko 09.11.2024 07:00

Niemal 3 miliardy osób rocznie cierpi, a leczy się na własną rękę. Skutki mogą być poważne

ból głowy, nadciśnienie, środki przecibólowe
Fot. Canva/Boris Jovanovic, Getty Images

Ból głowy jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurologicznych na świecie i dotyczy prawie 3 miliardów ludzi. Może być spowodowany m.in. nadużywaniem leków, stanami migrenowymi, chorobą, stresem czy zaburzeniem pracy układu hormonalnego.  

Bez względu na rodzaj bólu głowy – zazwyczaj pierwszym krokiem w jego tłumieniu staje się sięganie po środki przeciwbólowe. Za chwilową ulgą w bólu czai się jednak spore ryzyko, które może powodować jeszcze więcej problemów. Jednym z nich jest podwyższone ciśnienie krwi. Jaka jest korelacja między bólem głowy a nadciśnieniem?  

Zacznij rozmawiać z lekarzem

Udowodniono, że ból głowy może mieć silny związek z wysokim ciśnieniem krwi. Potwierdzają to prowadzone od lat badania, które są podstawą do zainteresowania się w takiej sytuacji zdrowiem pacjenta – o ile zgłosi się do przychodni. Tłumienie bólów głowy silnymi środkami przeciwbólowymi jest bowiem powszechne i wielokrotnie wyprzedza konsultację ze specjalistą.

Analizując badania nad związkiem między bólem głowy a nadciśnieniem, naukowcy doszli do wniosku, że pacjent, który powie do lekarza: „Wiem, że mam wysokie ciśnienie krwi, ponieważ boli mnie głowa”, nie wywoła większej sensacji. Zastanawiali się jednak, dlaczego od pacjentów, którzy nie zostali jeszcze zdiagnozowani pod tym kątem, lekarz rzadko kiedy usłyszy: „Boli mnie głowa, czy mógłby sprawdzić mi pan ciśnienie?”. Postawione w ten sposób pytanie powinno padać częściej.

ból głowy nadciśnienie.png
Fot. Canva/milan2099, Getty Images
Gdy o lekarza ciężko, idziemy do apteki. Farmaceutka: "Cieszy mnie, gdy pacjenci zadają pytania" Strach w trudnych czasach jest naturalną reakcją. W jakich sposób poradzić sobie z lękiem przed wojną i gdzie szukać pomocy?

Bóle głowy a nadciśnienie

Na szczęście coraz większy nacisk kładzie się na związek przyczynowo-skutkowy między bólem głowy a nadciśnieniem, choć wciąż zdarzają się przypadki, gdy silne bóle głowy leczy się jak bóle migrenowe – a tymczasem pierwszą rzeczą powinno być zbadanie, czy pacjent nie ma nadciśnienia. 
Co ciekawe, badania naukowe potwierdzają nie tylko silny związek między bólem głowy a nadciśnieniem, ale również chorobami neurologicznymi, metabolicznymi czy sercowo-naczyniowymi. Powiązano z nim udar, padaczkę, stwardnienie rozsiane, otyłość, cukrzycę oraz zaburzenia snu. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu powikłań i chorób, warto o tym pamiętać. 

Tabletki na ból głowy a wysokie ciśnienie

Inną kwestią jest przyjmowanie środków na ból głowy, zwłaszcza niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Możemy o nich przeczytać, że u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze środki te zwiększają skurczowe ciśnienie krwi. Zatem nie wiedząc, że ból głowy może być wynikiem wysokiego ciśnienia, a sięgając po tabletki, możemy sobie tylko zaszkodzić. 


Pamiętajmy, że ból głowy może być oznaką poważnej choroby, warto skonsultować się z lekarzem (lub skorzystać z możliwości wykonania pomiaru ciśnienia w kiosku profilaktycznym NFZ), aby jej zapobiec, a w razie potrzeby rozpocząć leczenie. 

Zobacz także:

#PrawoiZdrowie. Co zrobić, gdy prawa pacjenta są łamane? Radca prawny

Na tym L4 możesz wychodzić i wyjeżdżać za granicę. Ile wynosi wynagrodzenie?

Polacy nie wiedzą, że na NFZ ta usługa jest za darmo. Wybierają prywatne wizyty