„Ból korzonków” to potoczne określenie bólu zlokalizowanego w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Prawidłowa nazwa dla tego typu dolegliwości to zapalenie korzeni nerwowych. Warto wiedzieć, co, tak naprawdę, się za tym kryje, jak może objawiać się ból korzonków i jakie są sposoby leczenia tej przypadłości.
Tętniak mózgu to patologiczne poszerzenie naczynia krwionośnego w mózgu, spowodowane osłabieniem jego ściany. Częstość występowania tętniaków mózgu nie jest dokładnie znana. Szacuje się, że dotykają 0,2 - 7,9% populacji. Większość z nich, bo 88% ujawnia się krwawieniem podpajęczynówkowym. 8% daje objawy guza mózgu, a 4% wykrywa się przypadkowo.Wiele tętniaków nie daje żadnych objawów do momentu pęknięcia. Niestety, gdy tętniak pęknie, dochodzi do krwotoku podpajęczynówkowego, który może prowadzić do utraty przytomności, śpiączki, a nawet śmierci.
Luna Grogitsky-Ramirez przyszła na świat w 2019 roku. Wkrótce po narodzinach zdiagnozowano u niej rzadką i poważną chorobę neurologiczną – wielotorbielowatą encefalomalację, prowadzącą do wodogłowia oraz napadów padaczkowych. Lekarze nie dawali jej dużych szans na przeżycie pierwszego roku życia.
Problemy ze snem, uczucie niepokoju i lęku mogą wpływać na jakość życia, obniżając komfort codziennego funkcjonowania, zarówno w domu, jak i w pracy. Swój sposób na radzenie z takimi sytuacjami zdradza dr n. med. Monika Czerska, która w swojej praktyce neurologicznej stosuje rozwiązania holistyczne, sięgając m.in. po sposoby troski o zdrowie zaczerpnięte z medycyny chińskiej.
„Choroba św. Wita” to historyczne określenie charakterystycznej grupy schorzeń neurologicznych. Odnosi się ono do chorób pląsawiczych, które objawiają się drgawkami, konwulsjami i mimowolnymi ruchami ciała. W średniowieczu takie symptomy uznawano za karę boską lub wynik działania sił demonicznych.Święty Wit był chrześcijańskim męczennikiem, który według średniowiecznych legend miał dokonywać cudów i uzdrowień. Kult św. Wita, który rozwinął się mocno w Niemczech i Europie Środkowej, obejmował rytualne tańce. Połączone z modlitwą o wstawiennictwo do świętego, miały uwalniać cierpiących od niezrozumiałych dla współczesnych, uznawanych za opętanie, chorób neurologicznych oraz psychicznych.
Implant mózgu, który może poprawić nastrój za pomocą ultradźwięków, będzie testowany przez NHS (National Health Service). Urządzenie może potencjalnie pomóc pacjentom cierpiącym na takie schorzenia jak depresja, uzależnienie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i epilepsja.Jak podaje „The Guardian” NHS planuje przeprowadzić badanie nad działaniem interfejsu mózg-komputer, który za pośrednictwem implantu podczaszkowego ma wpływać na aktywność mózgu. Urządzenie ma mapować aktywność mózgu i dostarczać celowanych impulsów w celu „włączania” konkretnych skupisk neuronów. Bezpieczeństwo i tolerancja pacjentów na urządzenie zostaną sprawdzona na ok. 30 uczestnikach. Badanie sponsorowane przez brytyjską agencję Aria (Advanced Research and Invention Agency) będzie kosztowało 6,5 miliona funtów.
Katarzyna Paciorek, znana w środowisku graczy jako Kasix, w wieku 24 lat dostała udaru podczas streamingu. Wcześniej w czasie sesji gamingowej potrafiła nie odchodzić od komputera przez 30 godzin. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o blaskach i cieniach swojego zajęcia oraz o tym, jak udar wpłynął na jej życie.Udar to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do uszkodzenia jego komórek wskutek niedotlenienia. Objawy obejmują nagłe trudności z mówieniem, osłabienie jednej strony ciała, problemy z widzeniem i równowagą, a szybkie leczenie jest kluczowe dla minimalizacji skutków.
Migrena to choroba neurologiczna z napadowym, pulsującym bólem głowy, zwykle jednostronnym. Często towarzyszy jej też szereg dodatkowych objawów, jak światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki czy zapachy, a nawet nudności i wymioty. W wielu przypadkach nie mamy wpływu na to, że atak się pojawia. Ale są takie, których możemy uniknąć, bo warto wiedzieć, że istnieje wiele czynników, tzw. migrenogennych. A jednym z nich jest to, co robi każdy z nas codziennie. Czasem przez wiele godzin.
Zgodnie z przyjętą w Unii Europejskiej definicją, choroba rzadka dotyczy mniej niż 5 osób na 10 tys. Mimo rzadkości występowania każdej z nich, w sumie dotykają one około 6–8% populacji, co w Polsce przekłada się na co najmniej 2,5 miliona osób. Około połowę z dotychczas skatalogowanych 8-10 tys. chorób rzadkich stanowią choroby dotyczące układu nerwowego, a pacjenci ci wymagają pomocy neurologa.Do neurologicznych chorób rzadkich zalicza się m.in. miastenię, NMOSD, rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, dystrofię mięśniową Duchenne'a, zespół Dravet, chorobę Huntingtona czy autoimmunologiczne zapalenia mózgu. O wyzwaniach związanych z diagnozowaniem i leczeniem chorób rzadkich mówi prof. dr hab. m. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która na początku grudnia objęła funkcję przewodniczącej Rady ds. Chorób Rzadkich.