Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Lekarka tłumaczy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu. Wielu z nas popełnia ten błąd
Marta Uler
Marta Uler 30.08.2024 12:14

Lekarka tłumaczy, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu. Wielu z nas popełnia ten błąd

Mierząc ciśnienie w domu, popełniamy wiele błędów.
Fot. Canva/instagram.com/drcubala

Samodzielne mierzenie ciśnienia krwi w domu pozwala na stałe monitorowanie zdrowia, kiedy tylko coś nas zaniepokoi. Czujemy się słabiej, rozboli nas głowa, mamy zawroty – mierzymy ciśnienie i możemy, mniej więcej, określić, czy problem jest przejściowy, czy poważniejszy. 

Jeśli wynik nam się nie podoba, jeśli pojawia się częściej, wiemy, że szybko powinniśmy odwiedzić lekarza. Jednak domowe pomiary ciśnienia czasem nie są wiarygodne, a to wynika często z tego, że... nieprawidłowo się do nich zabieramy.

Domowy pomiar ciśnienia tętniczego

Dziś w wielu domach znajdują się ciśnieniomierze – nadgarstkowe lub naramienne. To nie jest drogi sprzęt, więc można sobie na niego pozwolić i warto go kupić, zwłaszcza gdy cierpimy na jakieś choroby układu krążenia, chociażby na nadciśnienie. W takim przypadku regularne pomiary ciśnienia w domu mogą uchronić przed zawałem serca, czy udarem mózgu. Warto tu dodać, że zbyt niskie ciśnienie również nie jest dobre. Wywoływać może zaburzenia rytmu serca, osłabienie czy problemy z koncentracją.

Choć mierzenie ciśnienia nie jest skomplikowane, często zdarza się, że wynik dostajemy niemiarodajny, nawet o tym nie wiedząc. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle sięgamy po ciśnieniomierz, kiedy źle się poczujemy. Bywa, że robimy to z marszu, zaraz po wejściu do domu. Albo zakładamy aparat na bluzkę, bo ma ciasne rękawy, a nie chce nam się rozbierać. Są to bardzo częste błędy, które zakłócają wynik. By zmierzyć ciśnienie prawidłowo, trzeba się do tego przygotować.

Do pomiaru ciśnienia należy się przygotować. Fot. Pixabay/Gadini
Ten olejek równa zmarszczki, chroni przed słońcem i zapobiega plamom starczym Nie żyje małżeństwo. Zatruło się czadem

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu?

Po pierwsze, warto kupić dobrej jakości aparat, od firmy, która specjalizuje się w produkcji sprzętu medycznego. Na rynku dostępne są różne typy urządzeń, ale najbardziej polecane są ciśnieniomierze naramienne. Urządzenia te są łatwe w obsłudze, a ich wyniki są zazwyczaj bardziej precyzyjne niż w przypadku ciśnieniomierzy nadgarstkowych. Warto zainwestować w sprawdzony, certyfikowany sprzęt, który będzie dokładny i trwały.

Jak prawidłowo zmierzyć sobie ciśnienie, wyjaśnia Magdalena Cubała, lekarz rodzinny (@drcubala) na swoim profilu na Instagramie:

  • pomiar powinien odbywać się w warunkach spoczynkowych – po co najmniej 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej,
     
  • pomieszczenie, w którym dokonuje się pomiaru, powinno być miejscem spokojnym,
     
  • pomiar nie powinien być bezpośrednio poprzedzony spożyciem posiłku,
     
  • bardzo istotny jest dobór średnicy mankietu do wielkości ramienia,
     
  • przy pierwszorazowym badaniu należy dokonać pomiaru ciśnienia na obu ramionach, a kolejne pomiary wykonujemy na tym ramieniu, na którym stwierdziliśmy wyższe wartości ciśnienia,
     
  • pacjent w trakcie pomiaru powinien pozostawać w pozycji siedzącej, łokieć badanej kończyny powinien być podparty, a ramię znajdować się na wysokości serca.


Lekarka dodaje, że na wynik pomiaru może wpłynąć: pełen pęcherz moczowy, krzyżowanie nóg, palenie, rozmowa, kawa i alkohol.

Najczęstsze błędy przy pomiarze ciśnienia

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że popełnia błędy podczas mierzenia ciśnienia krwi, co może prowadzić do nieprawidłowych wyników. Oto najczęstsze z nich:

  • pomiar po wysiłku lub stresie – mierzenie ciśnienia bezpośrednio po aktywności fizycznej, stresującej sytuacji lub spożyciu kofeiny może prowadzić do zawyżonych wyników,
     
  • nieprawidłowa pozycja ciała – pomiar w pozycji stojącej ("na szybko"), ze skrzyżowanymi nogami lub niepodpartym ramieniem ("nie ma na czym"),
     
  • założenie mankietu na ubranie – mankiet powinien być założony bezpośrednio na skórę, aby zapewnić dokładny pomiar. Należy owinąć mankiet wokół ramienia, około 2-3 cm powyżej zgięcia łokcia. Powinien być dobrze dopasowany – ani za luźny (bo "i tak się napompuje"), ani zbyt ciasny. Dobre ciśnieniomierze mają wskaźnik, który pokazuje, czy mankiet jest prawidłowo założony.

Warto pamiętać także o tym, że ciśnienie krwi powinno być mierzone o stałych porach dnia. Najczęściej zaleca się pomiar rano, tuż po przebudzeniu, ale przed śniadaniem, i wieczorem, przed snem. Regularność pomiarów pozwala na monitorowanie tendencji i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.

Zobacz także:

Takie powinno być idealne ciśnienie krwi. Są nowe normy

Dodaj do kawy. Niszczy komórki rakowe i spala tłuszcz

Ten sok jest najzdrowszy dla serca. Lekarka wyjaśnia dlaczego