Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Problemy cywilizacyjne > 2760 zł dla seniorów. Dodatkowe pieniądze dla emerytów - jak uzyskać świadczenie?
Adrianne  Mazurek
Adrianne Mazurek 13.06.2024 16:52

2760 zł dla seniorów. Dodatkowe pieniądze dla emerytów - jak uzyskać świadczenie?

Dodatkowe świadczenie dla emerytów, dodatek do emerytury
Fot. Canva

Rocznie aż 2760 zł - tyle mogą uzyskać emeryci dodatkowo! Świadczenie ma być wypłacane od lipca, a co ważne - będzie ono już dożywotnie. Nie trzeba będzie ponawiać wniosków o przyznanie dodatku do emerytury, ale nie każdy też otrzyma dodatkowe pieniądze. Komu się one należą?

Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Dodatkowe świadczenie, w rocznej wysokości 2760 zł, będzie podzielone na miesiące, co daje dodatkowo 230 zł dodatku do emerytury. Jednak nie każdy może się o pieniądze ubiegać - dodatkowe świadczenie należy się ono tylko konkretnym osobom. Mowa o tych osobach, które pełniły funkcje strażaków w Ochotniczej Straży Pożarnej lub byli ratownikami górskimi. Dodatek wypłacany jest przez Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wyższe świadczenie, nazywane ratowniczym, będzie wypłacane w pełnej kwocie już od lipca. Ma to związek ze zniesieniem opodatkowania świadczenia, dlatego jego wartość wzrasta.

Polecamy: Seniorzy otrzymają dodatkowe 500 zł. Ta decyzja jest już pewna

Kiedy wypłaty świadczenia?

Zgodnie z danymi z Ministerstwa, wypłata następuje co miesiąc, do 15. dnia każdego miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze (art. 18 ust. 2 ustawy). 

Co ważne, można ubiegać się o świadczenie wstecz, tj. “zgodnie z art. 51. ust 1. ustawy, osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy, o ile w miesiącu tym spełniała wszystkie niezbędne warunki do nabycia prawa do świadczenia ratowniczego”.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów

Będą stałe 14. emerytury i to w kwocie co najmniej 1588,44 zł brutto w 2024 roku. Jeśli natomiast emerytura nie przekracza 2900 zł brutto, to senior otrzyma 14. emeryturę w pełnej kwocie. Jeśli natomiast kwota świadczenia stałego jest wyższa - niestety będzie ona obniżona.

Zobacz też:

Zmiany w zwolnieniach chorobowych. L4 może być płatne nawet w 100 proc.

Seniorzy otrzymają do 9 tys. zł zasiłku pogrzebowego. Jak uzyskać wyższe świadczenie?

Masz takie żyłki na nogach? To pierwszy objaw groźnej choroby