Pacjenci.pl Profilaktyka i leczenie 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia
fot. Pexels

10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

1 marca 2024
Autor tekstu: Daria Siemion

Obawiasz się kleszczy i powodowanych przez nie chorób, np. boreliozy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je na wiosnę w swoim ogrodzie i ciesz się zdrowiem.

1. Lawenda

Lawenda to przepiękny kwiat pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego, który doskonale odnalazł się w naszych ogrodach. I chociaż jego uprawa nie jest najprostsza, to warto zasadzić go w swoim ogrodzie. Lawenda nie tylko pięknie pachnie , ale również odstrasza komary i kleszcze . Można zasadzić ją bezpośrednio w podłożu, a także w doniczce, co pozwala na uprawianie jej na tarasie lub balkonie.

lawenda 3.jpeg

2. Rozmaryn

Rozmaryn to jedno z najbardziej aromatycznych ziół. Znajduje zastosowanie jako przyprawa, wspiera trawienie i wzmaga odporność, działa też odstraszająco na komary, mole i kleszcze . Z gałązek rozmarynu można przygotować olejek rozmarynowy – naturalny preparat przeciw owadom . Zimą najlepiej uprawiać go w doniczce, a latem wystawiać na zewnątrz – na parapet, do ogrodu lub na taras. Ważne jest to, żeby roślina nie przemarzła.

Rozmaryn

3. Mięta

Mięta jest ziołem słynącym z właściwości leczniczych. Zawiera cenne dla zdrowia witaminy, sole mineralne i garbniki. Działa odstraszająco na wiele owadów , m.in. na pająki, meszki i kleszcze. Dzieli się na wiele gatunków, z których najpopularniejsza i najłatwiej dostępna jest mięta pieprzowa . Roślinę można zasadzić w glebie – jest wieloletnia i dobrze znosi mroźne zimy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że szybko się rozrasta.

pexels-icon-com-214165.jpg

15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją
Czy w tujach mieszkają kleszcze? Ekspert rozwiewa wątpliwości

4. Pelargonia

Pelargonia to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych w Polsce. Zazwyczaj można zobaczyć ją na balkonach – istotne jest to, aby roślina miała dostęp do słońca i nie była narażona na mrozy. Kwiat nie tylko pięknie pachnie, ale również odstrasza owady (przede wszystkim komary, kleszcze i osy ). Co ciekawe, olejki eteryczne zawarte w pelargonii mają działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Pelargonia

5. Aksamitka

Aksamitka to popularna w Polsce roślina z rodziny astrowatych. Znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza i przeciwdziałająca chwastom. Ma też właściwości odstraszające owady. Jej specyficzny zapach jest nie do zniesienia dla mrówek, kleszczy, a nawet... kretów. Co więcej, aksamitka jest rośliną miododajną i wabi pożyteczne owady , np. pszczoły i trzmiele. Roślina jest łatwa w uprawie, ale może nie przetrwać zimy.

pexels-gm-rajib-3524048.jpg

6. Bylica piołun

Bylica piołun to roślina słynąca z właściwości prozdrowotnych: wspiera wątrobę, zwalcza pasożyty, zabija bakterie. Wiele osób przygotowuje z niej napary, likiery i nalewki. Jej uprawa w ogrodzie ogranicza występowanie mszyc, kleszczy i turkuci podjadków . Piołun najlepiej posadzić w ziemi ogrodowej. Roślina musi mieć słoneczne i otwarte na wiatr stanowisko – daje duży samosiew. W razie potrzeby można uprawiać ją w doniczce.

pexels-veronica-2061538.jpg

7. Czosnek

Czosnek jest jedną z najbardziej leczniczych roślin: obniża ciśnienie tętnicze, działa bakteriobójczo, zwalcza infekcje. I chociaż nie każdy lubi jego zapach i smak, warto zasadzić go w swoim ogrodzie, ponieważ odstrasza owady. Czosnku nie lubią komary, kleszcze, muchy . Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie, ale musi być posadzona w odpowiedniej glebie – najlepiej bogatej w próchnicę.

czosnek dobry.png

8. Wrotycz

Wrotycz to roślina rzadko uprawiana w polskich ogrodach, częściej widywana na polanach i łąkach. Ten piękny żółty kwiat słynie z właściwości przeciwpasożytniczych i odstraszających owady – zwalcza komary, kleszcze, szczypawice, a nawet wszy . Dawniej wykorzystywano go do łagodzenia stanów depresyjnych, podgorączkowych i bolesnych miesiączek , jednak obecnie odradza się jego spożywanie ze względu na ryzyko podrażnień żołądka.

Wrotycz

9.  Ruta

Ruta naturalnie występuje w krajach położonych nad Morzem Śródziemnym. W Polsce i Europie Wschodniej jest uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza. Dużą popularnością cieszy się w Indiach, gdzie jest składnikiem wielu leków. Ruta zawiera duże ilości witaminy C , soli mineralnych i kumaryny. Jej intensywny zapach odstrasza owady – wyjątkowo nie lubią go komary i kleszcze. Roślinę najlepiej uprawiać w piaszczystej glebie.

Ruta

10. Kocimiętka

Kocimiętka to roślina, która sprawia, że ogród staje się przyjazny dla kotów, ale nie dla komarów i kleszczy. Jej delikatny zapach na mruczki działa euforyzująco, a owady odstrasza . Dodatkowym atutem tej rośliny jest jej atrakcyjny wygląd – fioletowe drobne kwiaty przypominają lawendę. Kocimiętka jest łatwa w uprawie. Najlepiej zasadzić ją w wilgotnej glebie.

Kocimiętka

Las samobójców w Japonii. Czy Polak cierpi inaczej niż Japończyk?
Ból nogi może być groźnym sygnałem. Kiedy wymaga pilnej wizyty u lekarza?
Obserwuj nas w
autor
Daria Siemion

Dziennikarka z 10-letnim stażem. Pisała dla tytułów takich jak Focus, Focus Medycyna, National Geographic, Krytyka Polityczna, na:Temat. Najchętniej porusza tematykę chorób i profilaktyki. Z wykształcenia lingwistka i zoopsycholog. W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę i trenuje psy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@pacjenci.pl
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko