Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Borelioza

Borelioza

borelioza

Afrykański kleszcz wędrowny
13.05.2024 09:03 Kleszcze giganty dotarły do Polski. Są śmiertelnie niebezpieczne

Jakby w Polsce kleszczy było mało, do grona pajęczaków w naszym kraju dołączył kolejny gatunek. Zła wiadomość jest taka, że to jeden z największych rodzajów kleszczy, w dodatku bardzo drapieżny. Dobrej niestety brak.Afrykańskie kleszcze wędrowne do tej pory spotykano w Afryce, Azji i na południu Europy. Teraz za sprawą ocieplenia klimatu przywędrowały do Polski. Możliwe też, że przyleciały do Polski na grzbietach ptaków. Egzotyczne pajęczaki obserwowano m.in. na Dolnym Śląsku, ale możliwe, że występują już w całym kraju.

kleszcz
21.03.2024 14:38 Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Ekspert obala kilka popularnych mitów

Upalne lata i łagodne zimy powodują, że kleszczy jest coraz więcej. Trzeba na nie uważać nie tylko na łąkach i w lasach, ale są też zagrożeniem w ogrodach i parkach miejskich. Wybierając się na spacer, warto spryskać skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze. Nie zapominajmy też o całorocznej ochronie naszych psów i kotów. Tylko, co zrobić, kiedy kleszcz już się wkręci? Jak go poprawnie wyciągnąć, by uniknąć zarażenia boreliozą?"Traktujcie kleszcza jak tubkę z boreliozą, którą możecie wcisnąć pod skórę" – przestrzega Agnieszka Graclik, zoolog, autorka fanpejdża “pani z pszyry”. Na swoim Facebooku omówiła, jak wyjmować kleszcza i czego należy unikać. Przedstawiamy jej instrukcje.

Lawenda – roślina, która odstrasza kleszcze
01.03.2024 13:43 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je w ogrodzie, by zmniejszyć ryzyko ukąszenia

Obawiasz się kleszczy i powodowanych przez nie chorób, np. boreliozy? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 10 roślin, które odstraszają kleszcze. Zasadź je na wiosnę w swoim ogrodzie i ciesz się zdrowiem.

kleszcze w Polsce
23.02.2024 13:37 Obalamy 4 popularne mity o kleszczach. W numer jeden nadal wierzy wielu Polaków

Na temat kleszczy powiedziano już wiele. Co roku na wiosnę jesteśmy od nowa zasypywani kolejnymi informacjami. Jednak wiele obiegowych opinii krążących na ich temat nie jest zgodnych z prawdą. Czy kleszcze rzeczywiście aż tak zagrażające naszemu zdrowiu? Dziś bierzemy pod lupę 4 popularne mity dotyczące kleszczy i boreliozy. 

kleszcze w ogrodzie
22.02.2024 13:11 Tych roślin lepiej nie sadzić w ogrodzie. To siedliska kleszczy

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że w związku z ociepleniem klimatu, kleszcze zaczynają się uaktywniać wcześniej niż zwykle i atakują już w lutym. Obecne zimy są cieplejsze, co sprzyja wcześniejszemu przebudzeniu się tych niebezpiecznych pajęczaków. Kleszcze są obecne nie tylko w lasach i na łąkach. Przeniosły się także do miast i mogą czaić się nawet w naszym ogródku. Istnieją rośliny, które szczególnie sobie upodobały. Są też takie, które działają na nie odstraszająco. Przedstawiamy listę.  

atak kleszczy
15.02.2024 17:37 Zaatakowały wcześniej. Uważajcie w parkach i lasach

Kleszcze już się pojawiły. Zazwyczaj zaczynają atakować na przełomie marca i kwietnia, lecz w tym roku ich aktywność jest już widoczna. Temperatura jak na tę porę roku jest dość wysoka, co prawdopodobnie jest przyczyną ich obecności.Polscy leśnicy ostrzegają, by uważać podczas wycieczek w obszarach, w których mogą znajdować się pasożyty. Ugryzienie może skończyć się groźną chorobą. Tomek wygrał z chorobą i a chce wesprzeć psychicznie każde dziecko, rodzica i nauczyciela w Polsce. Posłuchajcie, jak możecie dostać pomoc, albo włączyć się w akcję:

prof. Krzysztof Simon: fot. Janusz Krzeszowski/www. woclaw.pl, tło: canva
23.01.2024 10:20 Cała prawda o boreliozie w rozmowie z prof. Simonem. Czy jest się czego bać?

Kleszcze są aktywne także zimą, to skutek globalnego ocieplenia. Kryją się m.in. pod liśćmi i wystarczy kilka stopni ciepła, aby uaktywnić się, ukłuć i w ten sposób przenieść na człowieka zakaźny materiał. - Ale borelioza to choroba w większości przypadków łagodna, samolecząca się. Medycyna zna o wiele poważniejsze choroby przenoszone przez kleszcze – uspokaja prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych w rozmowie z Edytą Brzozowską. 

kleszcz
14.01.2024 20:05 Niepokojące dane - znaczny wzrost liczby chorych na boreliozę. Jak rozpoznać chorobę?

Niepojące wieści od naukowców - w 2023 roku odnotowano znaczny wzrost zachorowań na choroby odkleszczowe, tj. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Należy mieć świadomość, że pełne wyleczenie boreliozy jest możliwe tylko wtedy, kiedy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Warto więc wiedzieć, jak można jej zapobiegać oraz jakie dolegliwości powinny wzbudzić naszą czujność.