Ból nogi może być groźnym sygnałem. Kiedy wymaga pilnej wizyty u lekarza?
Ból nóg to dość powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę, że może być też objawem ostrego niedokrwienia kończyn dolnych, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Jak rozpoznać ostre niedokrwienie kończyn dolnych? Co powinno wzbudzić naszą czujność?
Przyczyny ostrego niedokrwienia kończyn dolnych
Gdy przepływ krwi do kończyny dolnej zostanie nagle zablokowany, dochodzi do ostrego niedokrwienia tej kończyny. Najczęściej jest to spowodowane przez zator lub zakrzep. W zależności od miejsca, gdzie doszło do zamknięcia tętnicy, niedokrwienie może obejmować stopę, podudzie a także całą kończynę dolną.
80% materiałów zatorowych stanowią skrzepliny pochodzące z serca. Najczęściej tworzą się one u pacjentów z migotaniem przedsionków. Do pozostałych czynników ryzyka zaliczamy:
- przebyty zawał serca,
- nadkrzepliwość,
- tętniak rozwarstwiający,
- zakrzep tętniczy,
- zakrzep tętniaka,
- zakrzep przeszczepu naczyniowego,
- ostre urazy niedokrwienne kończyn.
Objawy ostrego niedokrwienia kończyn dolnych
Kiedy krew nie dociera do kończyny, pacjent odczuwa ogromny ból, a noga staje się zimna i blada. Wystarczy zaledwie kilka godzin, aby doszło do martwicy, która może się skończyć utratą części lub całej kończyny, a nawet zgonem pacjenta. Jest to stan zagrożenia życia, wymagający udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej.
„W sytuacji, kiedy krew nie dopływa do nogi, odczuwany jest bardzo silny ból. Kończyna staje się zimna i blada, a następnie obumiera, czyli dochodzi do martwicy. Palce mogą zrobić się czarne, a najgorszym wypadku nawet odpaść. Stan ostry stanowi zagrożenie życia i trzeba natychmiast, mówiąc kolokwialnie odetkać naczynie, albo dojdzie do konieczności amputacji całej kończyny dolnej.” - powiedział w rozmowie dla Pacjentów dr n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych, farmakolog kliniczny.
Objawy ostrego niedokrwienia kończyn dolnych to:
- silny ból kończyny,
- zblednięcie i oziębienie skóry,
- zaburzenia czucia,
- drętwienie,
- zniesienie ruchomości kończyny.
Leczenie ostrego niedokrwienia kończyn dolnych
W przeciwieństwie do przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, ostre niedokrwienie wiążę się z dość gwałtownym wystąpieniem objawów. Sytuacja ta stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
W przypadku ostrego niedokrwienia, pacjent zazwyczaj wymaga operacji w trybie pilnym, aby ze światła naczynia jak najszybciej usunąć materiał zatorowy. Pamiętajmy, że czas gra tu istotną rolę. Im szybciej zostanie podjęta interwencja medyczna, tym większe są szanse na uratowanie kończymy.
źródła: podyplomie.pl, chirurg-naczyniowy.warszawa.pl