Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Żywienie > Znakomicie smakuje i zdrowie ratuje! Zdecydowanie warto mieć go w swojej kuchni i łazience
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 27.01.2024 14:31

Znakomicie smakuje i zdrowie ratuje! Zdecydowanie warto mieć go w swojej kuchni i łazience

rozmaryn
canva.com

Rozmaryn lekarski jest ciepłolubną rośliną dziko rosnącą głównie w klimacie śródziemnomorskim, Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych. Ponieważ należy do roślin wrażliwych na mróz, w naszym klimacie polecany jest jako roślina doniczkowa. Już od starożytności rozmaryn wykorzystywany jest w lecznictwie, kosmetyce oraz kuchni, jako przyprawa do wielu potraw. 

Właściwości lecznicze rozmarynu

Rozmaryn posiada cenne właściwości prozdrowotne. W jego olejkach eterycznych znajduje się wiele składników aktywnych o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym, które wymiatają wolne rodniki, zmniejszając ryzyko rozwoju nowotworów. Są także pomoce przy łagodzeniu objawów astmy i kolki nerkowej. 

Olejki eteryczne obecne w rozmarynie mają korzystny wpływ na układ krążenia. Obniżają ciśnienie tętnicze, poprawiają profil lipidowy i zapobiegają chorobie niedokrwiennej serca, a także regulują poziom glukozy we krwi. 

Rozmaryn jest także zalecany przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Wykazuje działanie rozkurczające, żółciopędne, żółciotwórcze i poprawiające trawienie. Łagodzi bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego, a także pomaga przy niestrawnościach. 

Projekt bez tytułu - 2023-04-18T134612.587.png

Fitoterapia, czyli rola ziół w leczeniu i profilaktyce chorób Rumianek - na jakie dolegliwości pomaga, a kiedy może zaszkodzić?

Zastosowanie rozmarynu w kuchni i kosmetyce

Liście rozmarynu mają intensywny, sosnowy zapach i lekko pikantny smak. Przyprawy z rozmarynem to doskonały dodatek do dań mięsnych, rybnych i warzywnych. Znakomicie podkreślają smak i aromat potraw, a ponadto wspomagają trawienie. 

Rozmaryn wykorzystuje się w produkcji preparatów do pielęgnacji włosów przesuszonych z tendencją do rozdwajania się końcówek. Jest także składnikiem wcierek do skóry głowy stymulujących porost włosów oraz środków zwalczających łupież i łojotok. Preparaty do włosów na bazie rozmarynu nie są zalecane blondynkom, ponieważ mogą powodować przyciemnienie koloru włosów. 

Hydrolat z rozmarynu ma właściwości regenerujące i przyspieszające gojenie się ran. Działa oczyszczająco, reguluje nadmierne wydzielanie sebum i odblokowuje pory, dlatego polecany jest głównie przy cerze tłustej i trądzikowej. 

Przeciwwskazania do spożywania rozmarynu

Rozmaryn w formie przyprawy uważany jest za całkowicie bezpieczny. Stosowany jako olejek może powodować reakcje alergiczne, dlatego osoby ze skłonnością do alergii powinny zachować ostrożność. 

Duże dawki rozmarynu mogą powodować poronienie, dlatego kobiety w ciąży nie powinny spożywać suplementów z rozmarynem. Przyprawa nie stanowi zagrożenia. 

Osoby przyjmujące leki regulujące poziom glukozy oraz ciśnienia tętniczego krwi przed zastosowaniem preparatu z olejkiem rozmarynowym, powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ może wykazywać działanie synergistyczne.