Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aerius
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Aerius

Aerius
pixabay.com

Aerius – skład i dawkowanie

Produkt jest dostępnych w dwóch formach: doustnego roztworu (dla dorosłych, młodzieży i dzieci po pierwszym roku życia) i tabletek powlekanych dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Zalecana dawka roztworu wynosi 10 ml raz na dobę dla osób dorosłych, w zależności od wieku i masy ciała pacjenta będzie relatywnie mniejsza. Nie udokumentowano skuteczności leku Aerius w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa spowodowanych zakażeniem u dzieci przed ukończeniem 2. roku życia. Lek jest ważny przez 3 lata i należy go zużyć 2 miesiące po pierwszym otwarciu. Roztwór doustny można zakupić w sześciu dostępnych wielkościach: 50, 60, 100, 120, 150 i 300 ml. W skład produktu wchodzi substancja czynna (desloratadyna) i następujące substancje pomocnicze: ciekły niekrystalizujący sorbitol (E420), glikol propylenowy, jednowodny kwas cytrynowy, cytrynian sodu, hypromeloza 2910, sukraloza, edetynian disodu, aromat Tutti frutti i woda oczyszczona.

Aerius – wskazania

Lek Aerius jest wydawany na receptę, zaleca się go w przypadku alergicznego nieżytu nosa, pokrzywki alergicznej, swędzących zmian skórnych i uczulenia na roztocza. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa może występować w formie okresowej (mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie) lub przewlekłej, powyżej tego czasu. Poprzez odpowiednie dawkowanie zostaje ograniczona reakcja alergiczna, zmniejsza się wydzielina z jamy nosowej, ustępuje świąd podniebienia, kaszel, łzawienie oczu i zaczerwienienie. Spontanicznie pojawiające się przy pokrzywce wykwity skórne są łagodzone i ulegają zmniejszeniu.

Aerius – działanie

Substancja czynna w postaci desloratadyny wykazuje właściwości przeciwalergiczne. Reakcja zapalna powstaje w skutek indukcji uwalnianych cytokin z komórek tucznych i granulocytów. Lek jest antagonistą tzw. receptorów obwodowych H, odpowiedzialnych za rozwój stanu zapalnego. Jednocześnie substancja czynna po doustnym przyjęciu nie przedostaje się do ośrodkowego układu nerwowego, lecz długotrwale i selektywnie zatrzymuje kolejne receptory obwodowe. Desloratadyna wchłania się pół godziny po zażyciu leku, osiągając stężenie maksymalne po upływie 3 godzin. Okres półtrwania (czyli zmniejszenie się stężenia substancji do połowy wartości początkowej) wynosi 27 godzin.

Aerius – interakcje z innymi lekami

Należy zachować ostrożność przy jednoczesnym przyjmowaniu leku Aerius z napojami alkoholowymi. Badania nie wykazały wpływu substancji czynnej na działanie alkoholu zaburzające sprawność psychoruchową, jednak odnotowano przypadki zatrucia i nietolerancji. Nie zaobserwowano zmian w stężeniu desloratadyny przy jednoczesnym przyjmowaniu ketokonazolu i erytromycyny.

Tagi:
Polecane