Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Anafranil- zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:29

Anafranil- zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

Anafranil
https://pixabay.com

Anafranil – charakterystyka leku

Anafranil to lek, który należy do leków psychotropowych. Jego głównym składnikiem jest klomipramina, która hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny ze szczeliny synaptycznej. Należy podkreślić, że blokada wychwytu zwrotnego serotoniny jest tu większa niż w przypadku innych leków przeciwdepresyjnych. Głównym wskazaniem do stosowania Anafranilu są stany depresyjne: endogenne, nerwicowe, reaktywne, organiczne, maskowane jak również depresje towarzyszące zaburzeniom osobowości czy schizofrenii. Poza tym przy pomocy tego leku leczy się zespoły depresyjne związane z wiekiem podeszłym, jak również z przewlekłymi chorobami somatycznymi lub przewlekłymi stanami bólowymi. Anafranil nadaje się też do leczenia fobii, napadów lęku oraz zespołów natręctw. Leczone są nim również dzieci powyżej 5 roku życia, które mają problem z moczeniem nocnym, a u których nie stwierdzono, jak źródła tych problemów przyczyn organicznych.

Anafranil – dawkowanie

Anafranil to lek, którego dawkowanie powinno zostać ustalone indywidualnie przez lekarza. Zazwyczaj w przypadku fobii czy też zespołu natręctw lub depresji stosuje się na początku 1 tabletkę (25 mg) 2-3 razy na dobę albo też 1 tabletkę (75 mg) jeden raz na dobę. Pierwszy tydzień zażywania leku związany jest ze stopniowym zwiększaniem dawki leku co kilka dni. W zależności od tego, jak lek jest tolerowany przez pacjenta dochodzi się nawet do 4-6 tabletek (25 mg) na dobę. Maksymalna dawka dobowa leku Anafranil wynosi 250 mg.

Zupełnie inne dawkowanie jest w przypadku agrofobii lub napadów lęku. Wtedy na początku pacjent zażywa 10 mg na dobę, a potem dawka ta stopniowo jest zwiększana do 25-100 mg na dobę. W przypadku wyżej wymienionych schorzeń nie zaleca się przerywania leczenie przez okres około 6 miesięcy.

Anafranil – przeciwwskazania

Choć Anafranil bywa pomocny w leczeniu wielu chorób i schorzeń to jednak istnieją pewne przeciwwskazania, co do jego stosowania. Należy do nich nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku. Poza tym stosowanie Anafranilu jest wykluczone w momencie, gdy pacjent ma nadwrażliwość krzyżową na trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne z grupy benzodiazepin. W momencie, gdy ktoś jest w okresie bezpośrednio po zawale serca, również nie powinien sięgać po ten rodzaj leku. Wykluczeni ze stosowania Anafranilu są także Ci, którzy mają zespół wydłużonego odstępu QT czyli zaburzenia rytmu serca uwarunkowane genetycznie. Ten środek leczniczy nie może być używany u pacjentów, którzy znajdują się 14 dni przed lub po leczeniu inhibitorami MAO.

Anafranil – specjalne środki ostrożności

Nasilenie zachowań samobójczych

Stosowanie Anafranilu może czasem nasilać istniejące dolegliwości lub powodować przejściowe wzmocnienie negatywnych skutków samej choroby. Tak jest w przypadku depresji, która sama już w sobie powoduje większe ryzyko popełnienia samobójstwa, myśli samobójczych. Anafranil może zwiększać ryzyko zachowań samobójczych u osób, które już wcześniej miały ku temu skłonności. Dlatego zaleca się, aby bliscy, rodzina obserwowali dokładnie osobę z depresją, która podjęła się leczenia tego typu lekiem, a w razie pogorszenia stanu chorego, niezwłocznie zgłosiła to lekarzowi.

Nasilenie niektórych objawów psychicznych

Wielu pacjentów, którzy miewają ataki paniki, w początkowym okresie leczenia Anafranilem może mieć nasilenie lęku. Jednak powinno to ustąpić po pierwszych dwóch tygodniach leczenia. Z kolei u osób chorujących na schizofrenię lek ten może powodować uaktywnienie psychozy. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, do których należy Anafranil mogą też dawać skutki w postaci psychoz farmakogennych, które występują przeważnie w nocy.

Zespół serotoninowy

Ze względu na to, że Anafranil należy do trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych wychwytujących serotoninę, w trakcie jego stosowania może dojść do tzw. zespołu serotoninowego. Występują wtedy: drgawki, hipotermia, napady padaczkowe, pobudzenie, śpiączka oraz majaczenie.

Nasilenie objawów z jaskrą i inne uszkodzenia okulistyczne

Anafranil ma działanie antycholinergiczne, w związku z tym należy ostrożnie dawkować go osobom z jaskrą  i wąskim kątem widzenia oraz tym pacjentom, u których w wywiadzie stwierdzone zostało podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Poza tym może powodować on uszkodzenie rogówki u osób, które noszą soczewki kontaktowe.

Inne sytuacje, w których należy zachować ostrożność stosując lek Anafranil:

·         u osób, które miały już wcześniej stwierdzoną niższą ilość płytek krwi, należy monitorować sytuację podczas stosowania Anafranilu, gdyż może on dodatkowo obniżać pulę płytek krwi.

·         u osób cierpiących na przewlekłe zaparcia również trzeba ostrożnie podawać ten lek, gdyż może dojść do niedrożności jelit.

·         u osób z chorobami wątroby podczas terapii Anafranilem należy regularnie wykonywać badanie enzymów wątrobowych

u pacjentów, którzy chorują na nadczynność tarczycy i jednocześnie przyjmują na to leki trzeba zwrócić uwagę czy nie następuje zbytnie obciążenie serca przy jednoczesnym podaniu Anafranilu

Tagi: