Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Angioplazja grudkowa z eozynofilią – co to jest? Opis i sposoby leczenia
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:34

Angioplazja grudkowa z eozynofilią – co to jest? Opis i sposoby leczenia

Angioplazja grudkowa z eozynofilią – co to jest? Opis i sposoby leczenia
pixabay

Czym jest angioplazja grudkowa z eozynofilią?

Angioplazja grudkowa z eozynofilią (AGE) jest rzadką chorobą proliferacyjną (rozrostową) naczyń krwionośnych. Objawia się u dorosłych w postaci pojedynczych lub zgrupowanych grudek, blaszek lub guzków na skórze głowy i szyi. Zmiany rzadziej występują na skórze dłoni, ramion, piersi lub obejmują śluzówkę jamy ustnej.

Jako odrębna jednostka chorobowa angioplazja grudkowa z eozynofilią charakteryzuje się proliferacją naczyń krwionośnych, którym towarzyszy charakterystyczny naciek zapalny, w tym eozynofile. Zmiany są łagodne, ale mogą być trwałe i trudne do usunięcia.

Pomimo znaczącego podobieństwa angioplazja grudkowa różni się od choroby Kimury. W przypadku tej drugiej w badaniach krwi widoczne jest podwyższenie poziomu przeciwciał IgE. W przypadku angioplazji grudkowej zmiany są powierzchniowe, natomiast w chorobie Kimury dotykają one głębszych warstw tkanek, takich jak węzły chłonne, gruczoły ślinowe oraz gruczoły podskórne.

Angioplazja grudkowa występuje najczęściej u pacjentów między 20. a 50. rokiem życia, rzadko u dzieci i seniorów.

Przyczyny powstawania angioplazji grudkowej

Przyczyny powstawania zmian w przebiegu angioplazji grudkowej mogą być różne. U około połowy pacjentów występują one po różnych formach urazów lub infekcji. Innym czynnikiem sprzyjającym jej występowaniu jest hiperestrogenemia, czyli podwyższony poziom estrogenów (np. w ciąży lub przy stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej). Około 1/5 pacjentów wykazuje zwiększoną ilość eozynofili we krwi.

Angioplazja grudkowa z eozynofilią jest określana jako idiopatyczna, co oznacza, że powstaje w organizmie spontanicznie i nieznana jest dokładna przyczyna jej powstawania.

Czy da się leczyć angioplazję grudkową?

Najbardziej efektywną metodą leczenia angioplazji grudkowej jest jej chirurgiczne usunięcie, jednakże nie zawsze się ono powodzi. Możliwa jest też terapia laserowa.

Angioplazja grudkowa może trwać latami, ale nie prowadzi do groźnych komplikacji.

Pomimo braku groźnych powikłań w przypadku angioplazji grudkowej z każdą zmianą warto udać się do specjalisty, który oceni, czy niezbędne jest wdrożenie leczenia.

Tagi: