Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja

Archiwum luty 2021

łóżka szpitalne
12.02.2021 01:00 Prof. Piotr Rutkowski: Czeka nas fala nowotworów

- To nie jest tylko nasz, rodzimy problem, gdyż większość krajów boryka się z takimi samymi trudnościami. Musimy jednak jak najszybciej się z nimi uporać, bo rak nie poczeka – mówi prof. Piotr Rutkowski, kier. Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. - Prognozy wskazują, że w przeciągu najbliższych 10 lat liczba zachorowań na raka może wzrosnąć o ponad 15 proc. Onkologia to dziś największe, oprócz pandemii COVID-19, wyzwanie dla służby zdrowia. W onkologii, ale nie tylko, największy przestój objął przede wszystkim profilaktykę i badania diagnostyczne. A wprowadzenie telemedycyny nie zastąpi kontaktu z lekarzem, ta forma w wielu przypadków po prostu nie zdaje egzaminu i może okazać się dla pacjenta ryzykowna.Konsekwencje przestoju w profilaktyce i diagnostyce są już zauważalne, ale to nie koniec. Głębokie konsekwencje COVID-u dopiero zobaczymy, w tym roku możemy się spodziewać opóźnionej fali nowotworowej. I naprawdę nie chodzi o to, żeby straszyć, ale dać impuls do tego, by zracjonalizować nasze życie, zacząć bardziej dbać o zdrowie i nie rezygnować z opieki medycznej. W profilaktykę onkologiczną powinni bezwzględnie zaangażować się lekarze pierwszego kontaktu, tym bardziej, że my, onkolodzy możemy nie poradzić sobie z narastającą falą zachorowań.Jeśli lekarz podstawowej opieki sam nie wykaże w tym kierunku inicjatywy, to należy domagać się skierowania na badania i, co istotne, nie ukrywać swoich dolegliwości.

Encorton – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.
03.02.2021 01:00 Encorton – zastosowanie, działanie i skutki uboczne.

Encorton, będący przede wszystkim analogiem kortyzolu, stosowany jest w wielu schorzeniach, przede wszystkim o podłożu autoimmunologicznym. Jest to lek o silnym działaniu, mającym wpływ na cały organizm. W związku z tym należy go stosować z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności. W niniejszym artykule odpowiemy na wszelkie twoje pytania związane z zastosowaniem leku oraz działaniami niepożądanymi, które może wywołać. Zachęcamy do uważnej lektury! Wiedza to najlepsza podstawa do prawidłowej reakcji w razie niebezpieczeństwa.

Elicea – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.
03.02.2021 01:00 Elicea – działanie, zastosowanie i skutki uboczne.

Lek Elicea stosuje się przede wszystkim w depresji o ciężkim przebiegu oraz gwałtownych i intensywnych napadach lękowych. Istnieje jednak wiele subtelności związanych ze stosowaniem tego farmaceutyku oraz z sytuacjami, które wykluczają terapię przy jego pomocy. Zanim zaczniemy przyjmowanie leku Elicea, warto zatem zapoznać się dokładnie, przynajmniej raz, z ulotką dołączoną do opakowania oraz oczywiście uprzednio porozmawiać z lekarzem, który przepisuje nam lek. Jeżeli jednak zapomniałeś zapytać o coś psychiatrę, a ulotka nie wydaje ci się w jakiejś kwestii jasna, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji podanych w przystępny sposób. Życzymy miłej lektury!