Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Rumień wysiękowy wielopostaciowy
Izabela Wierzbicka
Izabela Wierzbicka 03.02.2021 01:00

Rumień wysiękowy wielopostaciowy

Rumień wysiękowy wielopostaciowy
pixabay.com

Rumień wysiękowy wielopostaciowy - charakterystyka

Rumień wysiękowy wielopostaciowy to ostra choroba zapalna skóry, która pojawia się po zakażeniu lub po zażyciu pewnych leków, jako silna reakcja organizmu. Zmiany na skórze mogą mieć różne kształty, w tym płaskie czerwone plamy, guzki na skórze, obrzęk lub pęcherze. Rumień wysiękowy wielopostaciowy występuje głównie na prostownikach rąk i nóg, na grzbiecie dłoni, na dłoniach, na podeszwach stóp lub na błonach śluzowych. Wysypka pojawia się zwykle po obu stronach i może powodować swędzenie lub pieczenie. W połowie przypadków dotyczy to również błon śluzowych jamy ustnej.

Zasadniczo, termin „rumień” zawsze opisuje zapalne zaczerwienienie skóry. Zaczerwienienie spowodowane jest zwiększonym przepływem krwi w wyniku rozszerzenia naczyń. Na skórze tworzą się okrągłe, czerwonawe plamy, w cięższej postaci z pęcherzami na środku. Przyczyny i objawy rumienia wielopostaciowego są różnorodne, ale pacjenci zwykle dobrze reagują na terapię i objawy szybko ustępując bez poważniejszych konsekwencji dla zdrowia.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy - objawy

Istnieją dwie formy Rumienia wysiękowego wielopostaciowego, które różnią się przebiegiem i symptomami.

W przypadku rumienia wielopostaciowego mniejszego, jaśniejszej postaci, zmiany skórne występują głównie na grzbiecie dłoni lub na przedramieniu. Plamy są dobrze odgraniczone, nie ma pęcherzy ani wpływu na błony śluzowe. Osoby dotknięte łagodną formą choroby zwykle nie czują się chore. Mimo to wysypka jest nieprzyjemna.

W przypadku rumienia wysiękowego wielopostaciowego cięższej postaci, pacjent skarży się na zły stan ogólny, a osoby dotknięte chorobą źle się czują. Wysypka może pojawić się na całym ciele, a stopy i dłonie często wykazują ogniska. Często występuje również choroba błony śluzowej jamy ustnej. W środku ognisk mogą tworzyć się bąble. Konieczne jest leczenie dermatologiczne, a w niektórych przypadkach pozostają blizny. Choroba może wystąpić w każdym wieku. Średnio częściej chorują dorośli w wieku od 20 do 40 lat, dodatkowo rumień wysiękowy wielopostaciowy występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Ciężka postać rumienia wysiękowego wielopostaciowego jest nazywana również zespołem Stevensa-Johnsona.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy - przyczyny

Ponad połowa przypadków rumienia wielopostaciowego jest spowodowana zakażeniem wirusem opryszczki pospolitej, który powoduje powstawanie pęcherzy na ustach i wargach. Innymi możliwymi przyczynami są zakażenia mykoplazmami, paciorkowcami, grzybami lub wirusem Epsteina-Barra. Choroba może również wystąpić po przyjęciu pewnych leków, często w połączeniu z infekcją. W szczególności antybiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe i moczopędne mogą wywoływać rumień wielopostaciowy. Istnieją również dowody na dziedziczną predyspozycję do rumienia wielopostaciowego.

Rumień wysiękowy wielopostaciowy - leczenia

O ile rumień wysiękowy wielopostaciowy nie jest symptomem poważnej choroby, takiej jak np. Zespół Lyella, jest przypadłością ustępującą samoistnie i w większości przypadków łagodną, która często nie wymaga dalszego leczenia. W celu zmniejszenia stanu zapalnego można stosować kremy kortyzonowe o średniej mocy. Błonę śluzową jamy ustnej można leczyć ekstraktem z rumianku. W przypadku bardzo uciążliwego świądu można zastosować leki przeciwhistaminowe. Leczenie rumienia wielopostaciowego polega przede wszystkim na próbie zidentyfikowania przyczyny. Pierwszym krokiem w leczeniu w takim przypadku jest wyleczenie podejrzanej choroby zakaźnej lub zaprzestanie przyjmowania leku, który wywołał reakcję na skórze. Często przyczyną nawracających epidemii jest infekcja opryszczką. W takich przypadkach można zastosować zapobiegawcze leczenie infekcji acyklowirem.

Tagi: