Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Wynik badania będzie fałszywy, jeśli nie zachowasz się w ten sposób. Lekarz apeluje!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 17.09.2023 15:11

Wynik badania będzie fałszywy, jeśli nie zachowasz się w ten sposób. Lekarz apeluje!

test
canva.com

Zespół SIBO jest to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyczy przewodu pokarmowego. Coraz więcej osób cierpi na nią i pojawia się problem z nieodpowiednim zdiagnozowaniem tej choroby. Dlatego, aby rozpoznać czy chorujemy na SIBO należy wykonać odpowiednie badania. Jednak jak poprawnie przygotować się do testu w kierunku SIBO, aby nie był sfałszowany? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Zespół SIBO – co to takiego?

Zespół SIBO polega na rozroście bakteryjnym jelita cienkiego, co oznacza, że mamy do czynienia ze zwiększoną ilością bakterii w jelicie cienkim. Objawy najczęściej dotyczą przewodu pokarmowego, ale również mogą być ogólnoustrojowe. Pacjenci szczególnie wskazują na bóle i nieprzyjemności związane z okolicą brzucha. Może temu towarzyszyć również wzdęcie brzucha, uczucie przelewania się w jamie brzusznej, uczucie pełności poposiłkowej oraz luźne wypróżnienia.


„W 80 – 90 procentach uważa się, że zespół SIBO spowodowany jest zaburzeniami czynnościowymi jelit. Na pierwszy plan wysuwa się zespół jelita drażliwego. Swoim pacjentom w gabinecie tłumaczę, że te dwie choroby lubią iść w parze, a wręcz się przeplatać. Na początku sprawia to trochę problemów diagnostycznych ze względu na to, iż w danym momencie czasu nie do końca jesteśmy pewni, która choroba wiedzie prym.” – powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy (59).png
 

Zespół SIBO - co to jest? Objawy, przyczyny, leczenie. Ekspert tłumaczy Dieta przy SIBO — te składniki koniecznie ogranicz. Ekspert wyjaśnia dlaczego

Na czym polega oraz jak się przygotować do testu na SIBO?

„Do niedawna podstawą wykrywania SIBO było badanie ilości bakterii w aspiracie pobranym z dalszej części dwunastnicy. Jak możemy sobie wyobrazić, jest to metoda dość inwazyjna, a do tego czasochłonna i kosztowna. Na szczęście obecnie stała się rzadkością, a za złoty standard uważa się tzw. testy oddechowe. Mamy dwa rodzaje testu: wodorowy i wodorowo-metanowy. Pacjent otrzymuje roztwór glukozy bądź laktulozy i w danym przekroju czasu mierzymy ilość wodoru, bądź metanu w wydychanym powietrzu.” – powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Bardzo ważne, aby wcześniej odpowiednio przygotować się przed wykonaniem testu. Często testy oddechowe niestety wykazują błędny wynik, czy to dodatni, czy ujemny ze względu na brak rzetelnego przygotowania. Istnieje kilka zaleceń, które pozwolą na to, aby wynik testu wyszedł adekwatny do aktualnego stanu pacjenta. Dobrze, aby pacjent podczas wykonywanego testu był na czczo, co pozwoli na bardziej precyzyjny wynik. Przede wszystkim należy więc wziąć pod uwagę wszystkie wytyczne, które przekaże nam lekarz i według nich postępować, zanim wykonamy test pod kątem SIBO. Wodorowo-metanowy test oddechowy ma za zadanie wykonać pomiar ilości wodoru i metanu w wydychanym powietrzu. Najpierw przed a później po przyjęciu glukozy oraz w kilku odstępach czasowych. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny i szybki sposób na wykrycie czy faktycznie pacjent boryka się z tą przypadłością.

„Na cztery tygodnie przed testem nie powinno się stosować żadnej antybiotykoterapii, a szczególnie związanej z SIBO. Dwa tygodnie przed testem nie należy przyjmować leków prokinetycznych, czyli takich, które pobudzają motorykę bądź działają przeczyszczająco, a także inhibitorów pompy protonowej. Tydzień przed testem pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Dzień przed testem należy ograniczyć suplementy (w szczególności ziołowe) oraz stosować dietę niskowęglowodanową i bogatą w białka. Niektórzy eksperci wręcz skłaniają się do tego, żeby 12 godzin przed badaniem stosować ścisły post.”- powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.
 

Czy SIBO można wyleczyć?

„Zespół SIBO jest wyleczalny, jednak badania wykazują, że bardzo często lubi nawracać. Po wyleczeniu, w przeciągu sześciu miesięcy potrafi nawrócić aż u 25 procent pacjentów.” - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.


Kluczowym elementem w leczeniu SIBO jest leczenie przeciwbakteryjne. Wykorzystywany jest często obszerny zakres antybiotykoterapii, który zastosowany według wskazań lekarza może zapobiec nawrotom. Kolejnym krokiem w leczeniu SIBO, który jest niezbędny, jest to postępowanie dietetyczne. Musi być zastosowana odpowiednia dieta, która pozwoli na zwalczenie tej dolegliwości. Ważnym aspektem jest również wykluczenie choroby, która jest przyczyną SIBO. Dlatego w początkowej fazie ważna jest dogłębna diagnostyka oraz dobrze dostosowane leczenie. 
 

Polecane