Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 24.09.2023 16:51

Prawdopodobnie nie wiedziałeś o tych objawach nadciśnienia tętniczego! Lekarz wskazuje wczesne i późne objawy

ból głowy
canva.com

Ciśnienie tętnicze to naturalne zjawisko, aby krew mogła krążyć w naszym organizmie. Jeśli jednak jest zbyt wysokie, może prowadzić do wielu poważnych i nieodwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Warto zwrócić uwagę na sygnały, jakie wysyła nasz organizm, zanim zaczną pojawiać się późne objawy, będące dużo bardziej niebezpieczne. Czym charakteryzują się wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wczesne i późne objawy nadciśnienia tętniczego

„Początkowo objawy mogą być bardzo łagodne, bądź niezauważalne dla pacjenta. Objawy zależą od wartości. Za górną granice normy przyjmujemy wartości 139/89. Gdy wartość ciśnienia tętniczego jest równa lub wyższa niż 140 milimetrów słupa rtęci, dla ciśnienia skurczowego, mówimy o nadciśnieniu. Podobnie, w przypadku wartości rozkurczowych, o nadciśnieniu mówimy przy wartości 90 mmHg i wyższych. Wartości, które wynoszą na przykład 145/95 mogą być niezauważalne dla pacjenta, im są one wyższe, tym jednak bardziej będą nasilone objawy.” – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki

Niestety nadciśnienie tętnicze potrafi przebiegać bezobjawowo, dlatego zbyt późna interwencja może prowadzić do niewydolności nerek, zawału mięśnia sercowego lub udaru. Są to objawy, a właściwie konsekwencje, które mogą wystąpić poprzez nieleczone nadciśnienie. Zatem warto kontrolować ciśnienie tętnicze. W przypadku zbyt wysokich parametrów należy udać się do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie i postępowanie, aby uniknąć tragicznych konsekwencji.

Wczesne objawy, które mogą sugerować nadciśnienie tętnicze to: rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze snem, pobudzenie, krwawienia z nosa, wylewy krwawe do oka, ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, osłabienie. Wśród wczesnych objawów można zaliczyć także zaburzenia potencji u mężczyzn, o czym mówi się rzadko. Często powodem tego problemu może być nadciśnienie tętnicze powodujące uszkodzenia naczyń krwionośnych prącia, szczególnie ich wewnętrznej warstwy – tzw. komórek śródbłonka, co prowadzi do upośledzenia napełniania się ciał jamistych, czyli do zaburzeń wzwodu.

„Odległe powikłania nadciśnienia tętniczego są jednak znacznie poważniejsze niż tylko ograniczenie sprawności seksualnej mężczyzny. Wystarczy wyobrazić sobie krew płynącą w naszych tętnicach jako spiętrzoną wodę w rzece, im płynie mocniej i szybciej, tym bardziej niszczy wszystko dookoła: rwący prąd krwi niszczy naczynia, powoduje akcelerację, czyli nasilenie, procesów miażdżycowych i niszczy narządy, do których dopływa, takie jak oczy, mózg, nerki czy serce. Z czasem powoduje niewydolność tych narządów. Trudno jest cofnąć te odległe powikłania, to trochę jak sprzątanie po powodzi. Nie wszystko da się odzyskać.” – powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.
Projekt bez nazwy - 2023-09-21T143835.362.png

 

Godzisz się na to zachowanie? Grozi Ci nadciśnienie tętnicze! Lekarz wskazał błąd wielu z nas Ten objaw nadciśnienia tętniczego łatwo zbagatelizować. Lekarz wskazał przerażające następstwa!

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

W wielu przypadkach nadciśnienie tętnicze urzeczywistnia się na wskutek nieprawidłowego stylu życia. Poza tym istnieją także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli w rodzinie wszyscy z poprzednich pokoleń mieli nadciśnienie, to ryzyko jego wystąpienia jest bardzo wysokie. Do pozostałych czynników odpowiedzialnych za nadciśnienie tętnicze należą:

  •  otyłość i nadwaga,
  •  niska aktywność fizyczna,
  •  stres,
  •  używki (alkohol, papierosy),
  •  niektóre leki,
  •  niektóre choroby,
  •  nieprawidłowa dieta,
  •  spożywanie zbyt dużej ilości soli.

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego

„Od nas zależy, czy będziemy się ruszać, dbać o zdrowie fizyczne, unikanie stresu, dbać o czas snu adekwatny do zapotrzebowania. Szeroko pojęty stres na co dzień zwiększa ciśnienie i może się utrwalić. Higiena życia jest najlepszą metodą profilaktyki rozwoju nadciśnienia tętniczego, a zarazem chyba najtrudniejszą. Warto, chociaż nie jest to proste, przedefiniować cele i styl życia.” - powiedział dr hab. n. med. Marcin Wełnicki.

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz rezygnacja z używek to sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo warto kontrolować pomiary ciśnienia tętniczego nawet w domowych warunkach, przez co będziemy wiedzieć, czy jest prawidłowe. Pamiętajmy, że wartość 140/90 jest już nieprawidłowa i należy udać się do lekarza. Często wskazany jest również holter ciśnieniowy, który pozwoli na monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę.

 

Nadciśnienie tętnicze - rodzaje, objawy, leczenie, profilaktyka. Ekspert tłumaczy
nadciśnienie - wywiad
Nadciśnienie tętnicze jest to stan, w którym wartości ciśnienia tętniczego krwi są podwyższone. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo częstą chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która występuje przede wszystkim w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Brak terapii może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, czasem stanowiącymi zagrożenie życia. Jak rozpoznać i leczyć nadciśnienie tętnicze? Na pytania odpowiada dr hab. n. med. Marcin Wełnicki, specjalista chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunkt III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czytaj dalej
Przyjmujesz leki na nadciśnienie? Uważaj na popularny preparat ziołowy!
brać leki
Niektóre leki pochodzą z natury, czyli zostały pierwotnie wyizolowane z roślin. Zioła i inne substancje naturalne mają działanie lecznicze, jednak często nie wiemy dokładnie, jakie stanowią zagrożenie. Samodzielne stosowanie preparatów ziołowych jest szczególnie niebezpiecznie, jeśli przyjmujemy przewlekle leki. Przyjrzyjmy się bliżej roślinie, która ma szczególną tendencję do interakcji z lekami, między innymi z lekami na nadciśnienie. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr hab. n. med. Marcinem Wełnickim, specjalistą chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej, adiunktem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Czytaj dalej