Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czego nie można spożywać przy celiakii? Lekarz ostrzega przed tymi produktami!
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 26.09.2023 14:34

Czego nie można spożywać przy celiakii? Lekarz ostrzega przed tymi produktami!

celiakia
canva.com

Celiakia to choroba coraz większej części społeczeństwa. Może pojawić się niespodziewanie bez względu na wiek danej osoby. To przewlekła, wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, która polega na nietolerancji glutenu przez organizm. Jednym z kluczowym sposobów jej leczenia jest dieta. Jak więc powinna wyglądać dieta osoby chorej na celiakię? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z gastroenterologiem, lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Dieta bezglutenowa podstawą w celiakii

„Pacjentów z celiakią należy skonsultować ze specjalistą z dietetyki. Dieta powinna być bezglutenowa, czyli wykluczająca produkty bogate w zboża, takie jak pszenica, żyto, jęczmień bądź mieszanki tych zbóż. W naszych polskich warunkach powinniśmy unikać także produktów bogatych w owies ze względu na zanieczyszczenie, chyba że ziarna pochodzą z certyfikowanych plantacji. Możemy spożywać warzywa, owoce, nabiał, jajka i mięso. Należy jednak uważać na wędliny, gdyż są do nich dodawane domieszki zbożowe. Jeśli chodzi o alkohol, musimy unikać produktów robionych na zbożu, m.in. piwa i wódki. Produkty bezglutenowe są coraz bardziej dostępne i mają na opakowaniu oznaczenie przekreślonego kłosa. Zachęcam do odwiedzenia strony celiakia.pl, gdzie znajdziemy dużo informacji na temat diety produktów bezglutenowych i diety w celiakii.” – powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Celiakia jest to choroba przewlekła. Zatem nie ma skutecznego leczenia, które pozwoli na całkowite jej wyleczenie. Głównym elementem terapii jest dieta bezglutenowa. Konieczne jest by pacjent był w stałym kontakcie z lekarzem gastroenterologiem i dietetykiem. W diecie nie powinno być produktów zawierających gluten - i tego rodzaju dietę chory powinien stosować już do końca życia. Wskazane jest, by unikał produktów zbożowych zawierających m.in. żyto, jęczmień, orkisz, pszenicę i jej pewne odmiany. 

Dobrze wiedzieć, że gluten może występować także w wielu produktach zbożowych, przetworach mlecznych, napojach, wypiekach, słodyczach, przyprawach, daniach przetworzonych z mięsem, z rybą, czy z jajkami. 

Warto więc sprawdzać dokładnie skład produktów i wybierać te bez glutenu. Istnieją także przypadki, w których pomimo prawidłowej diety, objawy się wciąż nasilają. Wtedy pacjent może mieć do czynienia z celiakią oporną . Wówczas pomocne może okazać się leczenie immunosupresyjne.

Projekt bez nazwy - 2023-09-25T180317.974.png
 

Celiakia - objawy, przyczyny, leczenie, dieta. Ekspert tłumaczy Czy celiakia może prowadzić do nowotworu? Lekarz nie pozostawia wątpliwości

Objawy celiakii

Objawy, które mogą towarzyszyć celiakii:

 •  dolegliwości związane z przewodem pokarmowym,
 •  luźne wypróżnienia,
 •  wzdęcia,
 •  nudności,
 •  wymioty,
 •  zaparcia,
 •  biegunka,
 •  niecharakterystyczne bóle brzucha o różnym umiejscowieniu,
 •  spadek masy ciała,
 •  opryszczkowe zapalenie skóry, 
 •  nawracające afty w jamie ustnej, 
 •  problemy skórne,
 •  objawy ze strony układu płciowo – moczowego (zaburzenia miesiączkowania,      niepłodność, nawracające poronienia),
 •  objawy dotyczące układu nerwowego (nawracające migreny, padaczka)

„W przebiegu tej choroby mamy do czynienia z różnymi niedoborami pokarmowym. Jeśli dotyczą gospodarki wapniowo – fosforanowej, mogą prowadzić do osteoporozy. Przy niedoborach żelaza (co jest bardzo często spotykane u młodych kobiet) bądź witaminy B12 i kwasu foliowego, dochodzi do anemii, czyli niedokrwistości. Jeżeli celiakia nie jest rozpoznana czy też jest źle prowadzona, może prowadzić do powikłań onkologicznych, głównie z przewodu pokarmowego bądź układu krwionośnego (chłoniaka).” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.
 

Przyczyny celiakii

„Spożywanie produktów bogatych w gluten przez osoby z daną predyspozycją genetyczną stymuluje układ odpornościowy do produkcji swoistych przeciwciał. Powstałe przeciwciała aktywują stan zapalny, który toczy się głównie w jelicie cienkim, powodując uszkodzenie bądź zanik kosmków jelitowych. W kosmkach jelitowych odbywa się wchłanianie oraz trawienie spożywanych przez nas pokarmów. Cała kaskada zapalna prowadzi więc do niedoborów pokarmowych i do objawów.” - powiedział gastroenterolog, lek. med. Jacek Kowerzanow.

Celiakia to przewlekła nietolerancja glutenu, która występuje w efekcie spożywania pokarmów zawierających gluten. Przyczyny pojawienia się celiakii u pacjenta mogą nie być sprecyzowane. Często jest to uwarunkowane pewnymi predyspozycjami genetycznymi. Brak tolerancji glutenu może uaktywnić się w każdym wieku. Jest to często niezależne i nie ma konkretnego źródła, które powoduje tę chorobę. 

Istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do wystąpienia celiakii. Mogą to być np. pewne leki, genetyka, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca, niedobory, zespół Downa, zespół Turnera, płeć (częściej występuje u kobiet), niektóre infekcje, operacja oraz inne choroby.