Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy można się wyleczyć z choroby dwubiegunowej? Lekarz wyjaśnia, jak to wygląda
Klaudia Jaroszek
Klaudia Jaroszek 17.09.2023 17:30

Czy można się wyleczyć z choroby dwubiegunowej? Lekarz wyjaśnia, jak to wygląda

choroba dwubiegunowa
canva.com

Choroba afektywna dwubiegunowa to choroba o podłożu psychicznym, na którą choruje coraz więcej osób. Jest to jedna z chorób afektywnych i wyróżniamy kilka jej typów. Leczenie jej jest złożonym procesem. Czy jest możliwość, aby wyleczyć się  niej całkowicie? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z lek. psychiatrą Adamem Bełdą.

Czy chorobę afektywną dwubiegunową leczymy przewlekle?

„Jest to problem całej psychiatrii, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby uwarunkowane biologicznie: kiedy i czy w ogóle odstawiać leki? Ryzyko nawrotu po odstawieniu leków istnieje zawsze, w związku z tym trzeba się nad tym bardzo dobrze zastanowić. Leki mogą powodować działania niepożądane, więc może pojawić się chęć ich odstawienia. Należy jednak przedyskutować to z lekarzem i przed podjęciem decyzji wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Dynamika odstawiania leków odgrywa bardzo istotną rolę, a najgorszym możliwym scenariuszem jest ich ostawienie samemu i nagle. Generalnie leczenie jest długotrwałe, dlatego warto włożyć trochę wysiłku w to, żeby ustawić leki tak, aby wyeliminować bądź zminimalizować działania niepożądane.” – powiedział lek. psychiatra Adam Bełda.

To, przez jaki okres pacjent powinien brać leki, zależy od indywidualnego przypadku oraz od zaleceń lekarza. Leczenie to na pewno jest długotrwałym i niełatwym procesem. Ważne jest, aby pacjent współpracował z lekarzem, który umiejętnie dostosuje farmakoterapię. Priorytetem w leczeniu jest wydłużanie okresu remisji i uniknięcie nawrotów. Ważne jest, aby pacjent nie odczuwał uciążliwych objawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
 

Projekt bez nazwy (56).png

Depresja to nie tylko ciągłe uczucie smutku. Alarmujące są także te objawy Depresja to nie tylko objawy psychiczne! Jakie są fizyczne objawy depresji? Zapytaliśmy specjalistę

Leczenie choroby dwubiegunowej

„Choroba afektywna dwubiegunowa jest schorzeniem uwarunkowanym biologicznie, w związku z czym trzeba oddziaływać na nią biologicznie. Podstawą leczenia jest farmakoterapia, a psychoterapia ma znaczenie wspomagające leczenie. W leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej standardowo stosuje się leki normotymiczne. Zdarza się, że pacjenci otrzymują leki przeciwdepresyjne, które w tej jednostce chorobowej działają dość kiepsko.” – powiedział lek. psychiatra Adam Bełda.

Poza farmakoterapią również psychoterapia oraz psychoedukacja są niezbędnymi elementami w leczeniu tej przypadłości. Z reguły stosowane są leki z grupy normotymicznych, czyli tych, które stabilizują nastrój. Skutecznie działają one w epizodach maniakalnych i depresyjnych oraz nie powodują przejścia jednej fazy w drugą. Leki te można podzielić na klasyczne leki normotymiczne i atypowe. W leczeniu tej choroby wykorzystywane są również leki przeciwpsychotyczne, czyli neuroleptyki. Jeżeli chodzi o leki przeciwdepresyjne, nie są one wskazane. Jednak jeśli zaburzenie zawiera znaczną część objawów depresyjnych, można ewentualnie wziąć je pod uwagę. Nieodpowiednie środowisko i otoczenie, sytuacje stresowe, używki, presja i napięcie, złe relacje międzyludzkie oraz niekorzystny tryb życia to czynniki, które również będą istotne w kwestii leczenia. Ważne, aby te elementy odsunąć od siebie, gdyż mogą być przyczyną pogłębienia objawów tej choroby.
 

Podział choroby afektywnej dwubiegunowej

W chorobie afektywnej dwubiegunowej, poza epizodami depresyjnymi możemy wyróżnić przewodzące epizody. Są to epizody:

  •  maniakalne (drażliwy nastrój, wzmożona ruchliwość, niepokój psychoruchowy,  nierealistyczne postrzeganie rzeczywistości),
  •  hipomaniakalne (stany przypominające manię, jednak o wiele mniej nasilone),
  •  depresyjne (drażliwość, obniżony nastrój, niechęć kontaktów z ludźmi, hiperfagia)
  •  mieszane (objawy depresyjne i maniakalne są obecne jednocześnie).

„Możemy wyodrębnić epizod mieszany depresyjny oraz epizod mieszany maniakalny. Skupiając się na podstawowych objawach choroby, mamy dwa zasadnicze stany, z których jeden wiąże z obniżonym samopoczuciem, a drugi z podwyższonym nastrojem. Epizody maniakalne i hipomaniakalne w rzeczywistości mają niewiele wspólnego z realnie podwyższonym nastrojem i dobrym samopoczuciem, chociaż takie sytuacje też się zdarzają. Generalnie w przebiegu ChaD wyróżniamy epizody choroby oraz epizody remisji, a celem leczenia jest to, aby epizodów remisji było jak najwięcej w stosunku do epizodów choroby. Nie jest to takie proste, ponieważ po pierwsze odpowiedź na leki jest różna, a po drugie istnieją odmienne typy choroby.” – powiedział lek. psychiatra Adam Bełda.
 

Polecane