Pacjenci.pl
Azbestoza

pixabay

Azbestoza

26 Października 2020

Autor tekstu:

Agata Wiencierz

Udostępnij:

Niegdyś stosowano go powszechnie, dziś okazuje się niebezpieczny dla zdrowia. Azbest może prowadzić do niebezpiecznej pylicy płuc – azbestozy. Dlaczego jest to niebezpieczna choroba i co można zrobić, gdy zostanie już zdiagnozowana? Jak się przed ni

Czym jest azbestoza?

Azbestoza jest rodzajem pylicy płuc. Jest to choroba wynikająca z wieloletniej ekspozycji tkanki płuc na włókna azbestowe. Przez swoje mikroskopijne rozmiary, włókna te wnikają do pęcherzyków płucnych, powodując odpowiedź immunologiczną organizmu.

Dlaczego azbest jest groźny dla organizmu?

Ze względu na swoje dobre właściwości izolacyjne azbest był przez wiele lat stosowany jako składnik powłok przeciwogniowych, izolacji budynków i rurociągów, a także pokryw dachowych. Z czasem jednak okazało się, że może prowadzić do powstawania nowotworów i pylicy płuc.

Szkodliwość azbestu wynika z jego budowy. Azbesty są minerałami złożonymi z długich, cienkich włókien. Ze względu na swoje małe rozmiary, włókna azbestu wnikają do dróg oddechowych, wbijając się w tkanki płucne. Największe szkody powodują najcieńsze włókna długie, których organizm nie jest w stanie usunąć. Powodują one przewlekły stan zapalny, będący odpowiedzią układu odpornościowego na nieustanny kontakt z ciałem obcym. Dochodzi do aktywacji fibroblastów, które w dłuższej perspektywie powodują włóknienie płuc. Powstanie tkanki bliznowatej w płucach powoduje z kolei obniżenie ich funkcjonalności.

Jakie są objawy azbestozy?

Azbestoza jest chorobą objawiającą się po długim czasie ekspozycji na azbest, dlatego zazwyczaj dotyczy zawodowego kontaktu z tą substancją. Symptomy mogą ujawnić się po około 10 latach systematycznego narażenia na włókna. Są to:

  • krótki oddech, w szczególności duszność wysiłkowa,

  • kaszel,

  • charczenie,

  • ucisk w klatce piersiowej.

Wykazano, że pylica azbestowa może prowadzić do takich powikłań jak: rak płuc, międzybłoniak opłucnej, rak nerkowokomórkowy.

Rozpoznanie azbestozy

Początkiem diagnozowania choroby jest wywiad. Lekarz oceni stopień narażenia zawodowego pacjenta. Następnym krokiem jest osłuchanie chorego – przy azbestozie możliwe jest stwierdzenie rzężenia u podstawy płuc.

W przypadku diagnozowania pylicy azbestowej ważne jest przeprowadzenie badania rentgenograficznego klatki piersiowej. W obrazie RTG osoby chorej będą widoczne drobne zmiany włóknisto-guzkowe, szczególnie w dolnej partii płuc.

Mimo że najczęściej biopsja płuca nie jest konieczna, może okazać się potrzebna, jeśli konieczne będzie wykluczenie inne chorob płuc, np. sarkoidozę lub idiopatyczne włóknienie płuc. W przypadku azbestozy, oprócz zwłóknienia, w obrazie mikroskopowym widoczne będą filamenty (włókna) azbestu.

Czy azbestozę można wyleczyć?

Niestety, nie istnieje kuracja pozwalająca wyleczyć azbestozę. Choremu można jedynie zaoferować leczenie objawowe, polepszające jakość życia. Terapia tlenowa pozwala skorygować niskie natlenienie krwi oraz ulżyć w duszności. Ważne będzie też zaszczepienie chorego przeciw grypie (coroczne) oraz przeciw pneumokokom, ze względu na zwiększoną wrażliwość na te patogeny. W przypadku azbestozy niezbędne jest też uświadomienie pacjenta o konieczności rzucenia palenia, które powiększa szkody w płucach. Chory nie powinien mieć także kontaktu z wszelkimi pyłami (np. praca w piekarni).

Przeciwdziałanie azbestozie

Azbestoza jest chorobą zawodową, dlatego niezbędne jest wyposażenie pracowników narażonych na azbest w odpowiednie ubrania ochronne. Taki sprzęt ochrony indywidualnej zawiera aparat oddechowy, kombinezon, rękawice i buty ochronne. Kombinezon ochronny musi mieć gładką powierzchnię zapobiegającą przywieraniu cząsteczek do ubrania a także ściśle dopasowane otwory na ramiona i nogi, aby uniknąć kontaktu skóry z pyłem.

W Polsce używanie azbestu jest niedozwolone od 1997 r. Zaleca się jednak, żeby nie ściągać izolacji azbestowych, jeśli są nienaruszone. Gdy powłoki zawierające azbest są zniszczone lub nadchodzi czas ich wymiany, prace musi wykonać odpowiednio przeszkolona ekipa, ponieważ każdy kontakt z tym materiałem może nieść niebezpieczeństwo.

Podobne artykuły

badanie mykologiczne skóry

Zdrowie

Badania mykologiczne skóry – kiedy wykonać, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
badania psychotechniczne kierowców

Zdrowie

Badania psychotechniczne kierowców – dla kogo, na czym polegają, jak się przygotować?

Czytaj więcej >
Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Zdrowie

Badania intymne – na czym polegają i kiedy warto je wykonać?

Czytaj więcej >
nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych

Zdrowie

Nierzeżączkowe zapalenie dróg moczowo-płciowych – objawy, przyczyny, leczenie

Czytaj więcej >
badanie paznokci

Zdrowie

Badania mykologiczne paznokci – kiedy je wykonać, po co je robić?

Czytaj więcej >
Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Zdrowie

Badania hormonów – kiedy warto wykonać oznaczenie stężenia hormonów we krwi?

Czytaj więcej >