Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badania ortopedyczne - rodzaje
Dominika Wilk
Dominika Wilk 19.03.2022 01:31

Badania ortopedyczne - rodzaje

badania ortopedyczne
https://pixabay.com/

Badania ortopedyczne – na czym polegają?

Badania ortopedyczne dzielą się na podmiotowe i przedmiotowe. Ich głównym celem jest uzyskanie niezbędnych informacji do postawienia właściwej diagnozy. Na badanie przedmiotowe składa się przede wszystkim wywiad lekarski i zebranie informacji na temat dolegliwości, z jakimi pacjent przychodzi do gabinetu. Z kolei badanie przedmiotowe polega na zbadaniu chorego zarówno w pozycji leżącej, jak i w trakcie chodu. Dzięki temu specjalista jest w stanie wychwycić nieprawidłowości i przeciążenia narządów ruchu.

Badania ortopedyczne podmiotowe

Podczas wywiadu lekarskiego, ortopeda stara się przede wszystkim dowiedzieć, od kiedy pacjent odczuwa dolegliwości i czy spowodowane były one jakimś urazem. Próbuje dociec, jakie są główne dolegliwości chorego, a jakie pojawiają się sporadycznie, czy pacjent był już leczony na to schorzenie a jeśli tak, to jak wyglądał sposób leczenia. Lekarz prosi też o ujawnienie innych, przewlekłych chorób. Stara się też dowiedzieć, jaki jest zawód chorego, jaki jest jego styl życia czy stosuje on jakieś używki, czy w rodzinie były przypadki podobnego schorzenia. Poza tym ortopeda pyta o ból: czy występuje, w jakim nasileniu, jaka jest jego lokalizacja – czy ból jest miejscowy czy też rozlany, czy promieniuje, jakie jest jego natężenie, czy natężenie zmienia się w ciągu dnia, czy są jakieś czynniki, które wpływają na spotęgowanie bólu lub takie, które go łagodzą.

undefined

Badania ortopedyczne przedmiotowe

Aby ortopeda mógł przeprowadzić badanie przedmiotowe, pacjent musi być rozebrany. Badanie ogólne polega na ocenie pacjenta w pozycji statycznej –  pozwala na analizę stanu odżywienia, symetrii ciała oraz ocenę w pozycji dynamicznej – gdzie lekarz analizuje sposób poruszania się oraz cechy chodu. Poza tym lekarz bada stan odcinkowy kończyn górnych i dolnych, gdyż różnica długości może wskazywać na stan patologiczny oraz mierzy ich obwody. Następnie ocenia siłę mięśni w skali Lovetta a także ich napięcie i odruchy nerwowo-mięśniowe. Bada je, gdyż prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu jest tylko wtedy możliwe, gdy zachowana jest funkcja mięśni. Siła mięśni w skali Lovetta: 0- brak skurczu mięśni (mięsień porażony); 1 – ślad skurczu, zmiany napięcia bez wyniku ruchowego; 2 – słabo wyrażony skurcz, który powoduje ruch w pełnym zakresie dopiero w momencie, gdy kończyna jest całkowicie odciążona; 3 – skurcz mięśnia pokonuje własną masę kończyny; 4 – skurcz mięśnia powoduje opór przeciw sile, jaką wywiera badający; 5 – pełna siła mięśniowa równoznaczna ze stanem prawidłowym.

Badania ortopedyczne przedmiotowe – rodzaje testów

Na badanie przedmiotowe składają się też różnego rodzaju testy takie jak:

·         Test rotacji kręgosłupa szyjnego,

·         Test kompresyjny otworów międzykręgowych kręgosłupa szyjnego,

·         Objaw Otta-Schobera,

·         Test Lasegue’a z modyfikacjami,

·         Odwrócony test Lasegue’a,

·         Odwodzenie stawu ramiennego,

·         Test Neera,

·         Test Jergasona,

·         Test Phalena,

·         Test Finkelsteina,

·         Test Spurlinga,

·         Test Yergasona,

·         Test przedniej szufladki Gerbera-Ganza,

·         Test tylnej szufladki Gerbera-Ganza,

·         Test Bowdena,

·         Test Cozena,

·         Odwrócony test Cozena,

·         Test Mila,

·         Test funkcjonalny Bunella,

·         Test Muckarda,

·         Test Patricka,

·         Test Gaenslena,

·         Chwyt Thomasa,

·         Test Anvila,

·         Test Ludloffa-Hohmanna,

·         Test obronny Fairbanka,

·         Test dystrakcyjno-kompresyjny Apleya,

·         Test Payra

·         i wiele innych.

Tagi:
Polecane