Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Badanie AST – na czym polega diagnostyka wątroby?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:28

Badanie AST – na czym polega diagnostyka wątroby?

Badanie AST – na czym polega diagnostyka wątroby?
pixabay.com

Badanie AST – co to jest?

Badanie AST – wskazania

Badanie AST – badanie krwi prób wątrobowych

Badanie AST – normy

Badanie AST – co to jest?

Badanie AST to innymi słowy jedna z prób wątrobowych. Badanie polega na zmierzeniu poziomu aspAT oraz GOT, czyli aminotransferazy asparaginianowej. Podwyższony poziom tego enzymu towarzyszy także nerkom, krwinkom czerwonym, mięśniu sercowemu, mięśniach szkieletowych. Naturalnie występuje w organizmie w niewielkich ilościach. Warto wiedzieć, że badanie AST zazwyczaj towarzyszy badaniu ALT i razem tworzą próby wątrobowe. Badanie na ocenę funkcji wątroby robi się w celu diagnostyki wielu poważnych chorób tego narządu. W badaniu wskaźnikiem jest poziom danych enzymów. Jeśli badanie wskazuje na podniesiony poziom enzymu ALT i AST, to zazwyczaj wskazuje to na uszkodzenie narządu. Wówczas lekarz odbierający wyniki powinien skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne w celu wykrycia chorób wątroby.

Badanie AST – wskazania

Wskazania do badania AST to przede wszystkim odczuwalne dolegliwości ze stronu układu pokarmowego. Jednak choroby wątroby bardzo często nie dają żadnych objawów, a pacjent mimo, że ma chorobę współistniejącą, nie wie, że jest chory i coś mu dolega. Choroby wątroby zazwyczaj rozwijają się długo i powoli, nawet latami. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się na badanie prób wątrobowych. Objawy, które są jednocześnie wskazaniem do badania to:

- biegunki,

- nudności i wymioty,

- wzdęcia i bóle brzucha (zwłaszcza po prawej stronie i pod żebrami),

- świąd skóry,

- silne skurcze mięśni,

- brak apetytu,

- nagła utrata masy ciała,

- zażółcenie skóry i błon śluzowych,

- zaburzenia w miesiączkowaniu,

- częste krwawienia z dziąseł i nosa,

- mocz ciemnego koloru,

- stolec odbarwiony,

- ciągłe zmęczenie.

Powinniśmy pamiętać także o tym, by badanie AST wykonywać regularnie, kiedy jesteśmy w grupie ryzyka. Grupa ryzyka obejmuje możliwe uszkodzenia wątroby w przeszłości, regularne stosowanie antykoncepcji doustnej, przyjmowanie leków, które uszkadzają wątrobę, osoby nadużywające alkoholu lub te, które są zakażone wirusowym zapaleniem wątroby. Badań wątrobę powinni także ci, którzy cierpią na nadwagę i otyłość II i III stopnia oraz osoby chore na cukrzycę. W grupie ryzyka są też osoby, które miały w rodzinie chorych na schorzenia wątrobowe.

Badanie AST – badanie krwi prób wątrobowych

Badanie AST wykonuje się za pomocą pobrania krwi, czyli morfologii. Pacjent otrzymuje wyniki na następny dzień.

Do badania powinno zgłosić się na czczo. Dzień lub dwa dni wcześniej nie powinno się pić alkoholu oraz palić papierosów. Wyniki mogą także zaburzyć tłuste pokarmy spożyte w niedużym czasie przed badaniem oraz ciężka praca fizyczna. Zdarza się, że wyniki są przekłamane również od spożywania: oksacyliny, sulfasalazyny, opiatów, chloropromazyny, werapamilu, diklofenaku, tetracykliny, salicylanów, erytromycyny.

Badanie AST – normy

Badanie AST wykrywa podwyższenie lub zaniżenie stężenia AST. Norma dla aminotransferazy asparaginianowej wynosi:

- dla kobiet mniej niż 35 U/l, ale może być także poniżej 50 U/l),

- dla mężczyzn mniej niż 31 U/l, a według niektórych danych 19 U/l,

- dla dzieci między pierwszym a 15. rokiem życia poniżej 50 U/l.

Kiedy cierpimy na ostre zapalenie wątroby podwyższenie aminotransferazy asparganinowej utrzymuje się nawet około dwóch miesięcy. Co ważne, wartość może spadać w trakcie ciąży.

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym norma wzrasta nawet o 100 razy! To skutkuje usunięciem narządu i jego przeszczepem. Natomiast podwyższone AST może być także wynikiem chorób takich jak: marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, przerzuty nowotworowe na wątrobę, nowotwory. Inne przyczyny zawyżonej ilości AST to zawał serca, uszkodzenia mięśni szkieletowych, hipoksja, zapalenie dróg żółciowych, niewydolność nerek, zatorowość płucna, niewydolność krążenie lub zapalenie trzustki.

Tagi: