Badanie okulistyczne – na czym polega, rodzaje badań wzroku
Badanie okulistyczne – kto powinien wykonać badanie wzroku?
Badanie okulistyczne powinno wykonywać się profilaktycznie w celu sprawdzenia stanu narządu wzroku. Regularne wykonywanie badania wzroku powinno dotyczyć zwłaszcza te osoby, które mają wady wzroku lub choroby tego narządu, jak jaskra czy zaćma. Regularnie badanie pozwoli na dobranie właściwej mocy okularów bądź soczewek kontaktowych, co przyczyni się na poprawę codziennego funkcjonowania pacjenta. Badanie okulistyczne powinni niezwłocznie wykonać także ci, którzy mają niepokojące objawy ze strony narządu wzroku, które mogą świadczyć o poważnych chorobach. Do takich objawów należą między innymi: nagłe pogorszenie widzenia, mniejsze nasycenie kolorów, widzenie jasnego światła w okręgu zewnętrznego pola widzenia, utrata widzenia i inne.
Badanie okulistyczne – rodzaje badań wzroku
1. Ostrość wzroku – badanie to jest podstawowym badaniem okulistycznym, które wykonuje się podczas każdej wizyty u okulisty. Badanie ostrości wzroku polega na odczytywaniu liter i liczb ze specjalnej tablicy okulistycznej. Tablica składa się z 10 rzędów złożonych z mniejszych i większych liter. Badanie pozwala dobrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe w celu poprawy widzenia pacjenta.
2. Badanie komputerowe – badanie komputerowe ocenia krzywiznę rogówki oraz możliwe wady wzroku. Badanie komputerowe służy ocenie sprawności oka, ale nie jest to jedyne metoda pozwalająca na dobranie odpowiedniej wartości okularów lub soczewek kontaktowych. Badanie komputerowe oka nie jest jedyną słuszną metodą badawczą tego narządu. Badanie nie jest też bardzo dokładne. Dzieje się tak zwłaszcza u młodych ludzi, którzy mają silne mięśnie oczu dostosowujące się do odległości, na którą chcą patrzeć.
3. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego – badanie ciśnienie wewnątrzgałkowego wykonuje się za pomocą tonometru. Badanie polega na wyrzuceniu porcji powietrza uderzającego w rogówkę i odkształcającego ją. Im wyższe ciśnienie wewnątrz oka, tym trudniej zniekształcić badaną rogówkę i jest to jednocześnie pożądany objaw. Inną metoda badawczą ciśnienia wewnątrz oka jest tonometr aplanacyjny, który za pomocą specjalistycznego pryzmatu zbliża się do znieczulonego oka i przeprowadza w ten sposób pomiar ciśnienia.
4. Badanie całego oka – badanie całego oka przeprowadzane jest za pomocą lampy szczelinowej, która pozwala obejrzeć strukturę całego oka. Biomikroskop ocenia stan przedniej części oka, a dno oka badane jest za pośrednictwem dodatkowej soczewki dodanej do urządzenia. Badanie polega na rozszerzeniu źrenicy i ocenie stanu siatkówki. Podczas badania lekarz okulista nie tylko sprawdza stan siatkówki i dno oka, ale także może rozpoznać wiele poważnych chorób narządu wzroku, a także tych, które świadczą o cukrzycy lub miażdżycy.
5. Badanie obrazowe oka – badanie obrazowe oka to nowoczesne badanie, które można podzielić na OTC, GDX, HRT. Badanie zleca się przy podejrzeniu występowania jaskry, zwyrodnienia plamki lub nowotworu czy zmian spowodowanych przez cukrzycę. Ta nowoczesna metoda badawcza bada przekrój tkanek oka i jest najbardziej dokładną formą badania wzroku.
6. Badanie pola widzenia – badanie polega na określeniu czułości nerwu wzrokowego. Badany patrzy na różnego rodzaju bodźce świetlne, które zmieniają swoje natężenie, a lekarz ocenia prawidłowość funkcji narządu wzroku. Jeśli pacjent ma ograniczone pole widzenia, może to także świadczyć o schorzeniach mózgu. Przy chorobach nerwu wzrokowego pacjent będzie widział jedynie silne sygnały świetlne.
7. USG oka – usg pozwala ocenić stan oka. USG pokazuje zmiany w siatkówce, np. wylewy, guzy oka, odwarstwienie siatkówki i zmiany w nerwie wzrokowym. Zapis badania USG jest podobny do badania EKG – lekarz interpretuje wyniki badania poprzez ocenę krzywych i prostych w badaniu komputerowym.